Földcsuszamlásszerű győzelmet aratott New Yorkban a demokrata polgármesterjelölt, Bill de Blasio, aki "két város meséjére", a társadalmi egyenlőtlenségek elleni fellépésre építette kampányát. "New York népe progresszív utat választott, s mostantól együtt, egy városként indulunk tovább" - mondta győzelmi beszédében a metropolis eddigi ombudsmanja, aki korábban Hillary Clinton szenátusi kampányát irányította. De Blasio a voksok 73 százalékát szerezte meg, miközben a republikánus jelölt, Joe Lhota alig 24 százalékot ért el.
De Blasio azt ígérte, véget vet a Giuliani-Bloomberg- érának. Mindkét előző polgármester, a republikánus Giuliani és a legutóbb függetlenként indult Bloomberg is a világ egyik legfontosabb pénzügyi központja, a Wall Street érdekeit tartotta elsősorban szem előtt. A megválasztott polgármestertől azt remélik a New Yorkiak, hogy Brooklynra, Bronxra, Staten Islandre is jobban odafigyel, a lemaradó rétegek számára is esélyt kínál. Még nem tudni, képes lesz-e megfelelni a nagy várakozásoknak a meglepetésjelöltként befutott de Blasio, aki - jegyzik meg a kétkedők - menedzserként még nem bizonyított, márpedig egy évi 70 milliárd dolláros költségvetéssel működő világvárost kell irányítania.
Clintonék támogatása is hozzájárult Virginiában a demokrata kormányzójelölt, Terry McAuliffe győzelméhez, noha a befutó szorosabb lett, mint arra előzetesen számítottak. A Demokrata Nemzeti Bizottság egykori vezetője, Bill és Hillary kampányainak volt stratégája a voksok 47 százalékát szerezte meg, míg ellenfele, a republikánus Ken Cuccinelli, aki a teadélután mozgalom támogatásával indult, alig maradt le, a választók 45 százaléka rá szavazott. Kettejük versenyéből messzemenő következtetéseket vonnak le a 2014-es félidős választások kilátásaira nézve.
A virginiai exitpoll-felmérésből kiderült, hogy az Obamacare, az elnök egészségügyi reformjának támogatása továbbra is vízválasztó, a reformot ellenző választók több mint 80 százaléka a republikánus jelöltre szavazott, az Obamacare hívei nagy többségben McAuliffe mellett tették le voksukat.
A választók 54 százaléka elégedetlen Obama elnökkel, a "valamelyest elégedetlenek" 30 százaléka ennek ellenére a demokrata jelöltre szavazott. A republikánusok, különösképpen a Tea Párt támogatottságát megtépázta a 16 napos kormányzati leállás, de a Politico szerint a konzervatív jelölt ennek ellenére nyerhetett volna, ha több kampánytámogatást sikerül begyűjtenie.
Már a 2016-os választásra tekint előre New Jersey állam republikánus kormányzója, Chris Christie, akit nagy fölénnyel választottak újra, igaz, a demokraták nem is küzdöttek ellene teljes erőbedobással. Christie győzelmi beszédében azt emelte ki, hogy valaki úgy is hű lehet az elveihez, hogy közben együtt tud működni a másik oldallal. Ez történt a Sandy hurrikán utáni válsághelyzetben, amikor New Jersey kormányzója a demokrata elnökkel összefogva vezette a mentést. Christie kínálhatná a republikánusok számára a mérsékelt alternatívát a kérlelhetetlen konzervatív teadélután mozgalommal szemben.