A Szabadság téri református templomban történtek miatt közleményben tiltakozott a Dél-Koreában tartózkodó Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház (MRE) zsinatának lelkészi elnöke és Tarr Zoltán zsinati tanácsos.
Tarr kijelentette: az MRE elítéli az antiszemitizmust és az egyházi épületek, egyházi alkalmak pártpolitikai célokra való felhasználását. Bölcskei Gusztáv pedig a történtek kivizsgálását kérte Szabó Istvántól, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspökétől, aki hétfőn fegyelmi vizsgálatot kezdeményezett a Hazatérés templomában és lépcsőjén történtek miatt. Ifjabb Hegedűs egyébként Szabóról úgy fogalmazott: "önmagát minősíti azzal, hogy az úrnapi istentiszteletre jövő híveket, lelkészeket provokátorokként, az ellenük felvonuló, emberségükből kivetkezetten üvöltöző keresztyéngyűlölőket pedig erkölcsi felháborodásukban megbotránkozókként állítja be".
Emlékmű Hitler szövetségesének - ez a címe a Frankfurter Allgemeine Zeitung tegnapi írásának, amelyben a szoboravatás nyomán a szerző felidézte: amikor Gyöngyösi Márton, a Jobbik képviselője a parlamentben a zsidók listázását követelte, az MSZP, illetve a demokratikus ellenzék, valamint vezető politikusok a Fideszből együtt tiltakoztak. Ez most elmaradt. Az osztrák Der Standard tegnap Merkel, Horthy és a zsidók címmel közölte Paul Lendvai kommentráját.
Lendvai felidézte, hogy Angela Merkel német kancellár hét végi videoüzenetében a zsidók elleni 1938-as pogromok közelgő évfordulója alkalmából arra hívta fel Németország lakóit, hogy ne tűrjék el az antiszemitizmust. "Alig huszonnégy órával később Angela Merkel Budapest szívében olyan jeleneteknek lehetett volna szemtanúja, amelyek Berlinben nem történhetnének meg" - írta a publicista.