"Nácik haza, elég volt" - zúgta az ellentüntetők csaknem ezerfős tömege a Szabadság téri református templom előtt, melynek előterében Horthy Miklós egykori kormányzót ábrázoló szobrot avatott az antiszemita kirohanásairól ismert ifjabb Hegedűs Lóránt református lelkész és a Jobbik zsidókat "listázó" parlamenti képviselője, Gyöngyösi Márton. Az esemény több szempontból is szimbolizálta a Horthy-kultusz újraéledését: nemcsak önmagában a szobor miatt, hanem azért is, mert ugyanezt a mellszobrot 2007-ben egyszer már felavatták, csak éppen néhány méterrel odébb, a Hazatérés templomának belső terében.
Az első bécsi döntés, illetve a templom alapkőletételének 75. évfordulójára időzített újraavatáshoz kijjebb hozták a kormányzót ábrázoló bronz alkotást. Hat éve, október 23-án Horthy szobrát egy másik kormányzó, Kossuth Lajos, továbbá két író, Szabó Dezső és Wass Albert mellszobraival együtt avatták fel a templomban Vona Gábor a Jobbik elnöke részvételével.
A mostani újraavatáson Gyöngyösi Márton Horthyt méltatta, aki szerinte szakrális magyarságtudattal kormányzott - akármit is jelentsen ez. Arról is beszélt, hogy abban az időben a pengő a legerősebb valuták egyike lett, az első és második bécsi döntéssel pedig sikerült békésen megoldani a revíziót, arra ugyanakkor nem tért ki, hogy ez az állapot igencsak átmeneti volt. Arról viszont beszélt Gyöngyösi, hogy a rendszerváltás "sajnos nem rehabilitálta" Horthyt, a volt kormányzót pedig "gyűlölik, netán gyalázzák, mert tudják, hogy a vele való összehasonlításban csúnyán alulmaradnának". Az eseményhez kapcsolódó istentiszteleten Hegedűs Lóránt lelkipásztor pedig úgy vélte, hamarosan "elkerülhetetlen lesz egy ismételt határozott kiállás a nemzet védelmében" és a "helyes, Isten szerinti önvédelem" az ország népe és területe védelmében.
A templomot és annak előterét megtöltötték ugyan a szoboravatásra érkezők - sokan különféle "hagyományőrző" katonai viseletbe, kitüntetésekkel dekorált egyenruhába öltözve jelentek meg -, de a templom előtt, a téren már a hangosítás sem tudta elnyomni az ellentüntetők hangját. Az újraéledő Horthy-kultusz ellen tiltakozók - akiket a szoboravatóktól erős rendőrkordon választott el - ö sokan sárga csillagot viseltek a kabátjukon, így emlékeztetve a Horthy kormányzósága idején hozott zsidótörvényekre illetve a deportálásokra. Attrocitás egyébként nem történt, a két tábor csak szavakban csapott össze.
Az ATV tudósítása szerint a tüntetők Horthyt és Hitlert együtt ábrázoló transzparenseket emeltek a magasba "együtt tették tönkre az országot, ebből egyszer már elég volt". Sok molinón vörössel áthúzott horogkereszt volt látható, mellette "Nem, nem soha!" felirattal. A szobor leleplezésekor pedig azt kiabálták: "Tömeggyilkos, olvaszd be". A Horthyt éltetők erre azzal válaszoltak: "éljen Horthy, Hungária". Ugyanakkor helyszíni beszámolók szerint a szoboravatásra érkezők között voltak ennél markánsabb ellenvélemények is: akadt, aki az ellentüntetőkre utalva már érkeztében megemlítette, hogy "messziről érezte a szagukat", más pedig az Index tudósítása szerint azt "ajánlotta" a sárga csillagot viselőknek, hogy menjenek Izraelbe, vagy a Dunához.
A szándék tetten érhető a Kossuth tér átalakításában is - visszaállítják a tér 1944-es arculatát -, és abban is, hogy az Orbán-kormány hatalomra kerülése óta eltelt három év alatt a közterületek nevei közül száműzték az antifasiszta ellenállókat, viszont utcanevet kapott az antiszemita Wass Albert és Nyirő József, valamint már van több szobra Horthy Miklósnak és a kormányzó "kedvenc" antiszemita írónőjének, Tormay Cécile-nek. Gyömrő képviselő-testülete 2012-ben jobbikos indítványra a helyi Szabadság teret "visszanevezte" Horthy térré. A Somogy megyei Kerekin az alpolgármester is részt vett annak az egész alakos, fából készült Horthy-szobornak az avatásán, melyet később Dániel Péter ügyvéd vörös festékkel leöntött, és a nyakába a "Tömeggyilkos, háborús bűnös" feliratú táblát akasztotta. De avattak már újjá Horthy-emléktáblát a Debreceni Református Kollégium falán Bölcskei Gusztáv református püspök jelenlétében, Kovács Péter, a XVI. kerület fideszes polgármestere és Szatmáry Kristóf, a Nemzetgazdasági Minisztériumi államtitkára pedig fővédnöki szerepet vállalt a Vitézi Rend bálján, ahol Horthy lovasszobrára gyűjtöttek adományokat.