emlékmű;I. világháború;

V. Németh Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium vidékfejlesztésért felelős államtitkára beszédet mond az első és a második vilá

- Hősi emlékművet avattak a Vas megyei Nádasdon

Az első és a második világháború hősi halottaira és polgári áldozataira, valamint az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseinek tiszteletére emelt emlékművet avattak fel péntek délután a Vas megyei Nádasd község temetőjében.

  A katonai tiszteletadás mellett tartott ünnepségen V. Németh Zsolt vidékfejlesztési államtitkár azt mondta: "Hősi halottaink példája és áldozatvállalása arra emlékeztet bennünket, hogy óvjuk és becsüljük meg a hétköznapok biztonságát és csendjét, a napi kis örömöket".

    "De arra is emlékeztetnek ők - tette hozzá - , hogy a sorsfordító napokban hallgassunk a lelkiismeretünkre, és tegyük meg azt, amit a haza megkövetel."

    Töll László ezredes, a Honvédelmi Minisztérium társadalmi kapcsolatok és háborús kegyeleti főosztályának vezetője köszöntőjében úgy fogalmazott: a magyar történelem "nem a gyász történelme, hanem az örömé és a sikeré", hiszen az ország a küzdelmeit szinte mindig a megmaradásért vívta a történelem során, "és ma is itt vagyunk".

    Az, hogy itt vagyunk, a katonáknak köszönhető, tehát a katonákat a legnagyobb megbecsülés illeti - mondta.
    Az ezredes felhívta a figyelmet arra, közeledik az első világháború kitörésének 100. évfordulója, így ismét több figyelem juthat az első világháború eseményeire, amelyek szavai szerint megváltoztatták az egész világot.

    A nádasdi temetőben lévő gránit emlékművön fekete márványtáblán olvashatók azoknak a helybélieknek a nevei, akik az első és a második világháborúban, illetve 1956-ban hősi halált haltak a hazáért, illetve azok nevei, akik civilként lettek a háborúk áldozatai.

 Az eddig hatályos szabályok szerint az Ab tagjainak megbízatási ideje tizenkét év, de ha betöltik a 70 éves kort, automatikusan megszűnik a testületben betöltött tagságuk. A parlament honlapjára csütörtök este felkerült „Alaptörvény-módosító saláta” eltörölné az alkotmánybírák esetében a hetven éves felső korhatárt. Ezzel öt jelenlegi, a Fidesz által kinevezett alkotmánybíró is évekkel többet tölthet majd hivatalában, és még a 2022-es választások idején is aktívak lesznek.