Jó három éve annak, hogy a Fidesz előbb még csak ellenzékből, később már a kormányrúd mellől is azzal támadta az elődeit, hogy meghamisították az Európai Uniónak küldött statisztikai jelentéseket. Szerintük mást mondott idehaza a KSH és más számokat kapott az Eurostat. Akkor hiába tette le egymás mellé az asztalra Oszkó Péter és csapata a jelentéseket, az új kormány "csontváz keresői" csak nem akartak belenyugodni a tényekbe.
Most, a harmadik negyedév végén a nemzetközi adatszolgáltatási kötelezettségnek megfelelően, csaknem egy időben, három lényeges jelentés látott napvilágot az államháztartási hiányról és az államadósság alakulásáról. Szeptember 30-án benyújtotta a kormány az országgyűlésnek a 2014-es költségvetési elképzeléseit, amely a kötelezettségeknek megfelelően kitér ezekre az adatokra is. Aki beleássa magát a számok halmazába kénytelen szembesülni azzal, hogy a kormány más számokat közölt be az Európai Bizottsággal, mint amelyeket a Nemzetgazdasági Minisztérium, az MNB és a KSH "hazai használatra" közzé tett.
Az MNB jelentése szerint az első félév végén az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken kimutatott adóssága - a tavalyi 22 184 milliárddal szemben - 23 249 milliárd forint volt, ami a bruttó hazai termék 81,1 százaléka. A KSH idei, első jelentésében, amelyet a túlzott deficiteljárás alóli felmentéshez küldött az Eurostatnak 2012-öt értékelve "csak" 22 381 milliárd forintos, azaz 79,2 százalékos adósságról beszél, ám a szeptember végi második jelentése, amely szintén a tavalyi állapotról szól, már 22 393 millió forintot, 79,8 százalékos adósságot említ, ami a GDP 0,6 százalékával magasabb a tavaszi jelentésben szereplő számnál.
Önmagában az adatok utólagos korrekciója még nem volna baj, az MNB és a KSH számai közötti eltérés magyarázható módszertani különbségekkel is, de a költségvetési törvényben szereplő hamis adatokra nehéz volna magyarázatot találni. Ugyanis az Eurostatnak megküldött jelentéssel azonos napon került a T. Ház elé a költségvetési törvényjavaslat is, amiben az idei államadósság összege a bruttó hazai termék 77,4 százaléka lesz, jövőre tovább csökken, 76,9 százalékra.
A fals számok nem értékelhetők másként: a költségvetési törvényjavaslat nyilvánvaló adathamisítás. A kormány valakinek hazudott.