Jobbik-Konzervatívok;Kalasnyikov;Betyársereg;géppisztoly;sümegi;lefoglal;

Fotó:Népszava

- Géppisztoly-botrány szívhatja be a Jobbikot és a Betyársereget

Cigányokat készültek-e ölni Lesencetomajon; mit akart kezdeni a Kalasnyikovval a Betyársereget a mellére tetováltató férfi, meddig nyúlhatnak a nyomozás szálai - számos kérdést kell még megválaszolni abban az ügyben, amelyikben a Jobbik és a Betyársereg is érintett lehet.

Elhatárolódási verseny indult a szélsőjobboldalon: mindenki mossa a kezét, senkinek semmi köze sincs ahhoz, hogy egy sümegi férfi ellen rendőri eljárás indult nagy mennyiségű lőszer és egy Kalasnyikov gépfegyver illegális birtoklása miatt, írja a Népszabadság. (A cikket teljes terjedelmében itt olvashatja.) És az ügybe alaposan belekeveredhet a Betyársereg és az Új Magyar Gárda. Ahogyan a Jobbik, vagy más szervezetek is.

A történet: július 31-én, szerda este negyed tizenegykor két, Sümegről érkező autót állítottak meg a rendőrök Lesencetomajnál. Az egyik kocsi csomagtartójából Kalasnyikov (AK–47 típusú gépkarabély) és száz különböző lőszer, valamint baseballütők kerültek elő. A két autóban hét férfi utazott. Egyikük elismerte, hogy a Kalasnyikovot és a lőszereket – állítása szerint a többiek tudta nélkül – ő tette a csomagtartóba: arra hivatkozott, hogy előző nap kutyasétáltatás közben találta Sümegen. Egyelőre ő az egyetlen gyanúsított. Lőfegyverrel és lőszerrel való visszaélés bűntett gyanúja miatt előzetes letartóztatásba helyezték.

A rendőrök nem egyszerű közúti ellenőrzést hajtottak végre. Ugyanisa Népszabadság úgy tudja, hogy a rendőrség olyan információkhoz jutott, hogy rasszista akció készül lesencetomaji romák ellen, és komoly a veszélye annak, hogy a támadók fegyvert is használni akarnak.

A sajtóban elterjedt, hogy a Jobbik tagjairól van szó. Ferenczi Gábor jobbikos parlamenti képviselő, a párt Veszprém megyei elnöke hevesen tiltakozott. A társaságból – közölte Ferenczi – csak egyvalaki volt jobbikos, de már ő sem az: 2009-ben kilépett a pártból. „A kalasnyikovos történetnek a Jobbikkal történő összekapcsolása merő hazugság, az álhír közlőivel szemben minden egyes esetben megindítjuk a jogi eljárásokat” – írta állásfoglalásában Ferenczi Gábor. A Jobbik parlamenti képviselője ugyanakkor nem tért ki arra, hogy az érintettek közül többen is személyes ismerősei, politikai szövetségesei.

A Lesencetomajnál megállított társaságban ott volt Dézsi Kornél, a Sümegiek a Nemzetért Egyesület elnökét és Király Krisztián, az Új Magyar Gárda Veszprém megyei „kapitánya”. Bognár Ákosnak hívják azt a férfit, aki a sümegi szervezet egyik alapítójaként 2009-ig jobbikos volt, és saját bevallása szerint a Kalasnyikovot a csomagtartóba rakta. Bognár – mint később látni fogjuk – minimum elkötelezett szimpatizánsa a Betyárseregnek, de valószínűleg ennél több is.

Az Új Magyar Gárda egyszerű eset: ez a gárdaszervezet szorosan együttműködik a Jobbikkal. Márciusban, az Új Magyar Gárda tisztújítása után Ferenczi Gábor – mint gárdista és a Jobbik Veszprém megyei elnöke – egy szélsőjobboldali honlap hozzászólói között lelkesülten gratulált Király Krisztiánnak: „Külön megtisztelő megyénk számára, hogy Király Krisztián, az Új Magyar Gárda és a Csendőrség Veszprém megyei parancsnoka is bekerült a vezérkarba. Király Krisztián csendőrfőparancsnok-helyettesi megbízatásához szintén gratulálunk”.

A Dézsi Kornél vezette Sümegiek a Nemzetért Egyesület több közös rendezvényt tartott a Jobbikkal. Idén tavasszal Dézsi egyik szervezője volt Sümegen az „erőszakos cselekmények megfékezésére” rendezett demonstrációnak.

A kalasnyikovos Bognár Ákos szintén szervezője volt a sümegi tüntetésnek, ezen túlmenően a rendezvényen moderátorként szerepelt. Ferenczi Gábor is beszédet mondott. A sümegi KlubTV felvétele tanúsítja, hogy amikor Bognár Ákos mikrofonhoz szólította a jobbikos politikust, bajtársként üdvözölték egymást. Bognár barátságosan hátba is veregette Ferenczit: talán mindketten visszaemlékeztek arra, hogy 2012 őszén együtt demonstráltak a Sümegre látogató izraeli nagykövet ellen.

Ferenczi Gábor nem nyilatkozott. A párt sümegi önkormányzati képviselője, amikor meghallotta, milyen témában keressük, azt kérte, lehetőleg még a neve se jelenjen meg a cikkben.

Bár Király Krisztián gárdavezető a gépkarabélyos ügyben nem gyanúsított, egy másik eset miatt lakhelyelhagyási tilalmat rendeltek el vele szemben. A gyanú szerint részt vett a Budapest Pride-ról hazafelé tartó felvonulók elleni támadásban.

A most folyó nyomozás kiterjed arra, hogy a társaság milyen szándékkal indult Lesencetomajra, és arra is, mit akart kezdeni Bognár Ákos a Kalasnyikovval. Tisztázásra vár, hogy a többiek közül ki és mit tudott a gépkarabélyról. Mivel más típusú lőszerek is előkerültek, nem lehet kizárni, hogy egyéb fegyverek is vannak. Ezt is tisztáznia kell a nyomozásnak, ahogyan azt is: ha ezek léteznek, akkor mi köze van ezekhez az autókban ülőknek.

Nagyon is elképzelhető tehát, hogy a Bognár Ákossal szembeni gyanúsítás jogcíme változni, a gyanúsítottak száma pedig nőni fog. A Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság szerint hosszadalmas és bonyolult eljárás elé nézünk: nemhogy a nyomozás eredményét, még azt se lehet megmondani, hogy várhatóan mikor ér véget

Egy friss felmérés szerint a magyar szülők fele arra számít, hogy a gyermeke külföldön dolgozik majd. Ez fekete-fehéren mutatja az Orbán-rezsim csődjét - olvasható az MSZP közleményében.