;

dokumentumfilm;rendező;Szalay Péter;Magyar Mozgókép Közalapítvány;Nemzeti Kulturális Alap;Pannónia Anno;Pannónia Rajzfilmstúdió;

Bársony Éva

- Volt egyszer egy Pannónia

Ötven év sikertörténetét igyekszik majd száz percbe sűríteni egy friss dokumentumfilm, a Pannónia Anno. A maga módján a film is sikertörténet, már hogy elkészült, s a napokban az Uránia díszes vendégserege előtt le is pergett. Szalay Péter rendező még akkor fogott hozzá a filmhez, amikor még létezett Magyar Mozgókép Közalapítvány, mert még azokon a régi pénzeken indult a forgatás.

Később a Nemzeti Kulturális Alap is hozzátett még, végül a sort a Magyar Nemzeti Digitális Archívum zárja, mint új idők új finanszírozója. Száz perc nem kevés, mondhatni kimerítő élvezet, még ha a magyar animációs művészet örökbecsű és szívesen látott darabjaiból peregnek is idézetek a vásznon.

Érezni, hogy Szalay hősiesen küszködik az óriási anyaggal. A film a múlt század 50-es éveitől idézi fel a Pannónia Rajzfilmstúdió történetét, a magyar rajzfilmgyártás hőskorát és aranykorát, benne elképesztően pazar alkotásokkal és alkotói arcképcsarnokkal. amilyennel nem sok ország dicsekedhet.

A filozofikus gondolatokat képpé varázsoló egyedi filmek, az egész estés játékfilmek, a máig rongyosra nézett televíziós sorozatok, mesefilmek. És ne feledjük, az első magyarországi Oscar-díj is oda, a Pannóniába érkezett, egy bravúros animációs rövidfilmért.

Máig él a mondás, hogy a nyolcvanas évekre a világ egyik legjelentősebb animációs műhelye lett a magyar Pannónia. És mindebből mi maradt mára? Elmesélendő filmtéma.

Pár mondatos megszólalások, pillanatképek, miniportrék sorából rakja fel a film az évtizedek káprázatos dicsőségtábláját, (rajta egypár pontatlansággal) és sok-sok filmes idézettel.

Olykor a történetmondás, olykor az alkotói műhelymunka, olykor az animált kép kap hangsúlyt, s még azok a hősies idők is megszólalnak, amikor fű alatt, maradék filmből forgott le egy-egy szenvedélyesen akart terv.

A film sok is, meg kevés is. Azzal, hogy elkészült, meghozta az étvágyat. Bizonyíték, hogy egy többrészes, komoly szerkesztői apparátussal dolgozó sorozatot érne meg az a több évtizedes sikertörténet, amit úgy hívtak: Pannónia.

Nekilendülhet Operaházunk, hogy fölzárkózzék az európai középmezőnyhöz - véltem szeptember végén a Falstaff fölújítása alkalmából. Örömmel kell beismernem, hogy tévedtem. Az Andrássy úti együttes javára. Nem röpült el egyetlen hónap sem, és októberben olyan Rózsalovag sorozat ment le, amelyet bármelyik kontinentális dalszínház büszkén mondhatna magáénak.