;

Rónay Tamás;

Rónay Tamás

- Romeltakarítás

Néhány hónapja, amikor kiderült, hogy az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség, az NSA az Európai Unió kirendeltségeit is megfigyeli, Barack Obama azt mondta, ha meg akarja tudni, mit gondol a kérdésről Angela Merkel, akkor felhívja őt. Most már tudhatjuk, még csak telefonálnia sem kell, máris megismerheti a német kancellár véleményét.
Addig, amíg Washington azzal érvelt, azért van szükség a hihetetlen mennyiségű megfigyelésre, mert számos terrorcselekményt sikerült meghiúsítani ezzel, az ember csak széttárta a kezét: ha ez kell, hát legyen. Senki sem akarja, hogy az al-Kaida még egyszer véres terrorakciókkal hallasson magáról. Angela Merkel megfigyelését azonban elég nehéz lenne nemzetbiztonsági kockázatokkal indokolni. S nem egyszerű épeszű magyarázatot találni arra sem, miért volt szüksége az NSA-nak több mint 70 millió franciaországi telefonbeszélgetés adatainak megszerzésére.

A kémkedésnek ma már mintha nem lenne határa. A terrorizmus elleni harc - amelyet George W. Bush indított el - odáig fajult, hogy a virtuális világban megszűnt a magánszféra, nem lehetnek titkaink, hiszen a Nagy Testvér mindent lát. Az internetes világcégek nagyobb ellenállás nélkül adják ki adatainkat az NSA-nak. Még azok a kommunikációs csatornák sem jelentenek mentsvárat, amelyekről a szolgáltatók azt állítják, teljes anonimitást biztosítanak.

Megszűntek az erkölcsi korlátok. Pedig az NSA szakértői úgy hitték, senki sem képes belelátni a kártyáikba. De jött Snowden, aki leleplezte a gépezetet. Előbb-utóbb nélküle is kiderült volna, mi is zajlik az ügynökség főhadiszállásán. Talán egy hacker, talán egy másik exmunkatárs döntötte volna le az ámítás falát. Persze mindegy is. Ha eddig csak sejtettük, most már pontosan tudhatjuk, hogy a szürrealitás világában élünk. Nem világos, ki a barát, ki az ellenség, kit milyen célok mozgatnak, ki kit hallgat le. Ma sokak számára Vlagyimir Putyin a pozitív hős, aki menedéket nyújtott a nagy igazmondónak.
Washington a barátait és ellenségeit is ugyanúgy megfigyelte. Nem tett különbséget közöttük. A demokrácia bástyája ezt már nem engedhette volna meg magának. A romeltakarítás sokáig eltarthat. Nehéz lesz helyrehozni a károkat.