ellenzék;október 23;ünneplés;Műegyetem;

A kisebb pártok szónokai összefogást emlegetve követeltek helyet a szövetségben, „meghekkelve” ezzel a megemlékezést FOTÓ: K 2 P

- Közös ünneplés rossz utóízzel

Valódi összefogás helyett üzengetésekről is szólt a demokratikus ellenzék október 23.-i közös ünneplése. Bár a választási megállapodást kötött MSZP és Együtt-PM meghívta a Műegyetemnél tartott rendezvényre az együttműködésből kimaradt pártokat, utóbbiak szónokai - és megjelent hívei - összefogást emlegetve követeltek helyet a szövetségben, "meghekkelve" a megemlékezést. Mesterházy Attila MSZP-elnök kijelentette: az ellenzék erőinek nem egymás ellen kell küzdeniük, hanem Orbánt kell két vállra fektetniük.

Több tízezren gyűltek össze tegnap a Műegyetem előtt a demokratikus ellenzéki pártok közös ünnepi demonstrációján, amelyen a baloldal két vezető ereje, a kedden választási megállapodást kötött MSZP és az Együtt-PM pártszövetség, illetve annak tagszervezetei - a Milla és a Szolidaritás - mellett részt vett több párt és egyesület is. Színpadra lépett többek között a jobbközép-konzervatív erőket képviselő Bokros Lajos, a Liberálisok elnökeként Fodor Gábor, illetve a Demokratikus Koalíció (DK) nevében Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök is. Mint ismert, eredetileg csak az MSZP és az Együtt-PM politikusai szólaltak volna fel a rendezvényen, de végül a választási együttműködésből kimaradt, kisebb pártokat és szervezeteket is meghívták a Milla - az esemény hivatalos szervezője - nevében.

Bár a demokratikus ellenzéki pártok képviselői még a rendezvényre készülve abban állapodtak meg, hogy az október 23.-i közös megemlékezésen csak arról beszélnek, ami összeköti őket, ezt a megállapodást néhány szónok felrúgta. Így amikor az MSZP elnöke mikrofonhoz lépett, a tömeg egy része hangosan skandálni kezdte, hogy "Összefogást!". Értesüléseink szerint a szocialisták megdöbbentek azon, hogy a DK szimpatizánsai alig engedték elmondani Mesterházy beszédét, azaz "aljas módon meghekkelték" a rendezvényt.

Lapunknak az MSZP elnöke azt mondta: nem értette, "miért kellett ez alkalommal Gyurcsánynak, Kunczénak és Fodornak megkeseríteni a közös ünneplést, ennek ellenére Mesterházy beszéde végén csak annyit mondott: ha valóban le akarják győzni Orbán rendszerét és valóban nem az önzésről szól a politika, akkor tudomásul kell venni, hogy "mi nem egymás ellenfelei vagyunk". Lapunk egyébként úgy értesült, hogy ezzel végleg bezárta az esetleges együttműködéshez vezető kaput a DK a szocialistákkal.

Bajnai Gordon, Együtt-PM
Megerősödött a hitem abban, hogy a minél szélesebb összefogás vezet a győzelemhez, illetve meg kell küzdeni a még bizonytalanok bizalmáért - mondta a volt miniszterelnök. Bajnai Gordon szerint Orbán Viktor jéghegynek vezeti az ország hajóját, amikor kinyírja a gazdaságot, azt a gazdaságot, amelyik a mindennapi élet alapját adja. Hiszen az odaveszett munkahelyek, a lecsúszás veszélye, az elhalasztott biztonsági festés, az éhesen elalvó gyerek, a férjet utcára tevő vállalkozás egyaránt a tönkretett gazdaságot jelenti. Ez a valóság, a többi csak duma - tette hozzá az Együtt-PM vezetője. "Orbán Magyarországa maga a Titanic, még akkor is, ha a kapitány leszól a szalonba, hogy hangosabbra a zenét. Ezt a hajót a demokratikus ellenzéknek kell megmentenie, így a 2014-es választás arról szól majd, hogy Orbán-ország vagy Magyarország". A volt kormányfő szerint Orbán-országban London a harmadik legnagyobb magyar város, rengeteg magyar munkavállalóval, Baja a csalás települése, Felcsút pedig a székesfőváros, a stadionnal, a kisvasúttal, az adófizetők pénzén épített Disneyland-del. De a normális Magyarország győz majd, és ehhez a hazához készített az Együtt-PM tételes újjáépítési programot - közölte Bajnai.

Ungár Klára, Szabad Emberek Magyarországért Liberális Párt (SZEMA)
Nagy Imre kommunistából vált demokratává, Orbán Viktor viszont pont fordítva - mondta beszédében Ungár Klára. A SZEMA elnöke szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök most a magyar miniszterelnök példaképe. Ungár úgy vélte, a kormányfő - pártjával egyetemben - lenézi a nőket, márpedig aki egy csoportot lenéz, az mindenkit lenéz. "Ahogy nagy elődeink nem kértek a szovjet megszállásból, úgy mi sem kérünk a fideszes katonák megszállásából, nem tűrjük el, hogy megszállják az iskoláinkat, hivatalainkat, kórházainkat" - tette hozzá a SZEMA elnöke.

Bokros Lajos, Modern Magyarország Mozgalom Párt (MOMA)
Újkommunista pártnak nevezte a Fideszt Bokros Lajos. A MOMA elnöke szerint a Fidesz nem jobboldali párt, hiszen ez a formáció a lehető legnagyobb állami újraelosztás és a lehető legerősebb központi ellenőrzés híve. Bokros úgy vélte, bár még nincsenek itt az 50-es évek, ám a félelem már így is csontig hatol. A jövő évi választás egyfajta népszavazás lesz, ahol az emberek arról döntenek, akarják-e Orbán országát. És a váltás érdekében mindenkinek össze kell fognia, ezért áll a demokratikus ellenzék színpadán Magyarország egyetlen hiteles jobbközép pártja - mondta a MOMA vezetője.

Kuncze Gábor, Szabadelvű Polgári Egyesület
Orbán Viktor tudja mit akar, el is szokta mondani: engedelmességet, vakhitet, 25 év kormányzást, és jólétet. Aki tehát egy politikailag kiskorú, atyáskodó vezért akar, és a vagyonát is az ő zsebébe akarja tenni, az szavazzon a jelenlegi kormányfőre - fogalmazott Kuncze Gábor. A volt SZDSZ-es politikus szerint nem siránkozni kell a mostani helyzeten, mert ha Orbán maffiakormánya az ország nyakán marad, az nem a Fidesz sikere, hanem az ellenzék szégyene. "És bizony a demokratikus erők egyelőre alkalmatlanok a társadalom megszólítására" - tette hozzá Kuncze, aki szerint a valódi megoldás a közös lista, és az, hogy a választókerületekben tényleg azt a jelöltet indítsák, aki legtöbb szavazatot képes hozni.

Gyurcsány Ferenc, Demokratikus Koalíció (DK)
Ha így folytatja az ellenzék, jövőre veszíteni fog, és ezzel elbukik a szabadság ügye - kezdte beszédét Gyurcsány Ferenc. A DK elnöke szerint ma az országot egy hazug gazember vezeti, ahhoz azonban, hogy legyőzzék, nem elég ezt többször kimondani, hanem a kormányt egységes ellenzéki blokkal kell legyőzni. Gyurcsány úgy vélte, mindent meg kell tenni Orbán bukásáért és azért, hogy egy polgári, befogadó haza legyen Magyarország. Szerinte az ellenzéknek közös vezetőre van szüksége, de ő maga nem a személyes ambíciói miatt küzd. Hozzátette: az ellenzéki erőknek újra kell kezdeniük a tárgyalásokat.

Fodor Gábor, Liberálisok
Magyarország 57 éve teljesített jól, 1956. október 23.-án, amikor megmutatta a világnak, hogy a szabadság földje. Ma viszont Magyarország rosszul teljesít - mondta Fodor Gábor. A Liberálisok elnöke szerint ha jól mennének a dolgok, akkor nem lenne "erkölcsi parancs az összefogás", de ma nem mennek jól a dolgok, hiszen veszélyben a szabadság. A liberális politikus szerint ma Magyarországot belülről gyarmatosítja egy politikai szerveződésnek álcázott bűnbanda. "Mert nem a külföldiek osztogatják maguknak a földeket, nem a külföldiek félemlítik meg a pedagógusokat, nem a külföldiek lopták el a trafikokat" - mondta Fodor.

Szabó Tímea, Együtt-PM társelnök
A rendszerváltás óta a Fidesz soha nem látott módon csapta be az országot - fogalmazott Szabó Tímea. Az Együtt-PM társelnöke szerint a fideszesek lopnak, csalnak, úgyhogy minden ellenzékinek össze kell kapaszkodni, a véleménykülönbségek ellenére is. Az újjáépítés csak akkor kezdődhet el, ha sikerül megvívni a reménytelenség és a szegénység elleni harcot. Szabó szerint ezt a háborút a mindennapok hősei már régóta vívják, hiszen hősök azok, akik védik a kriminalizált hajléktalanokat, akik protestálnak a fideszes "vakkomondoros" nőverők ellen.

Mesterházy Attila, MSZP
Ha ebben a jelenlévő közösségben ilyen erő és ilyen elszántság van, akkor semmi nem tarthatja hatalomban ezt a kormányt - mondta Mesterházy Attila. Az MSZP elnöke szerint a magyar emberek mindig lerázták magukról azokat a rezsimeket, amelyek hazugságra épültek. "Elég volt a hazugságból, és elég volt a félelemből; elég volt abból, hogy az emberek csak suttogva merik elmondani, hogy mi a véleményük a világról; elég volt abból, hogy senki nem mer szólni, ha igazságtalanságot lát, mert ha felemeli a szavát, akkor jön a megtorlás" - fogalmazott Mesterházy, aki szerint a trafikok és a földek után a kormány most az emberek jövőjét is el karja venni. Az MSZP elnöke szerint Orbánt le kell váltani, de ehhez tenni is kell, fel kell emelkedni a karosszékből, és a demokratákra kell voksolni, egy növekvő, gyarapodó, igazságos Magyarország érdekében. "Ha pedig valóban úgy gondoljuk, akkor mindenkinek észre kell vennie, hogy az ellenzék erőinek nem egymás ellen kell küzdeniük, hanem Orbánt kell két vállra fektetniük, és akkor újra lesz Magyar Köztársaság" - zárta beszédét Mesterházy Attila.

Taps, üdvrivalgás és füttyszó

"Sokan leszünk vagy leszerepel a demokratikus ellenzék?" - kérdezte társát egy órával a nagygyűlés kezdete előtt egy jól öltözött, idősebb asszony. "Fiatalok jönnek, vagy csak mi leszünk? - faggatta tovább a férjét, amikor a Szabadság híd irányából csapatnyi piros ruhás fiatal lány érkezett a színpad elé. A lányok a közelben kifeszített molinón nevettek, amelyen Orbán Viktor félig a földön fekve, szotyolázva, stoplis cipőben egy tíz- és húszezresekkel teleragasztott futball-labdát rugdos, Lázár János pedig az igazság bajnokaként a nemzeti dohánybolt feliratot figyeli.

Akkor még csak lézengtek a rakparton, alig vitték a Liberálisok standján kínált "új szamizdatként" megjelent Beszélőt, az Együtt-PM szövetséghez azonban már a tüntetés előtt többen csatlakoztak. Lassan megérkeztek az ellenzék ismert politikusai, közszereplői, közöttük a szocialista Horváth Csaba, Teleki László, Józsa István és Demeter Márta, de jött Pusztai Erzsébet, a Modern Magyarországért Mozgalom egyik ismert arca és vele érkezett Heller Ágnes filozófus. Őket egy molinó követte, amelyről a mozgalom azt üzente a hatalomnak: "Nem félünk", majd egy jól öltözött cigányasszony érkezett, aki a kezében lévő táblára azt írta: "Hazám földjén is száműzött vagyok". Húsz perccel a kezdés előtt négy fiatal érkezett az akkor már egyre sűrűbb tömegbe. Az ő táblájukon ez állt: "A múlt nincs lezárva, nem felejtünk, nincs bocsánat!" A körülöttük álló tüntetők előbb kitépték a kezükből a papírlapot, majd hangos káromkodások közepette kiüldözték a tömegből a provokátorokat.

Mire Juhász Péter, a Milla elnöke a színpadra lépett, hogy elmondja: tízezer tollat osztottak szét a demonstrálók között, hogy jövő tavasszal legyen mivel szavazni, elzavarni Orbánékat, a Műegyetem központi épületétől már nem lehetett látni a tömeg végét. Ez egyúttal válasz volt a jól öltözött, idősebb hölgy korábbi kérdésére. Volt üdvrivalgás és taps, a jelenlévők csak akkor fütyültek, amikor a színpad oldalánál feltűnt egy Felcsút felirat, illetve amikor a tegnapi demonstrációra készített film szereplői mindennapi keserveiket sorolták. A tanárnő azt, hogy tankönyv híján fénymásolt anyagból oktatnak, az ápolónő arról beszélt, hogy gyógyszerre is alig van pénz, ők szinte nyomorognak a fizetésükből, a felcsúti férfi pedig arról beszélt, hogyan vette a földet, a legelőt tőlük Mészáros Lőrinc polgármester.

Nem nyugszanak a kedélyek a bajai választási csalás ügyében hamisnak bizonyult videó körül: lemondott a hvg.hu főszerkesztője, Gavra Gábor, miután a Fidesz bejelentette, hamis vád bűntette miatt bejelentést tesz a rendőrségnél, a felvételt bemutató és kommentáló hírportált pedig beperli rágalmazás miatt. A videót múlt pénteken közlő hvg.hu akkor azt állította, hogy a bemutatott felvétel bizonyíték a Fidesz bajai választási csalására. A hírportál vasárnap már "súlyos, megengedhetetlen hibának" minősítette saját címadását és minősítését, hiszen ekkorra kiderült: a videó a rendőrségi nyomozás szerint hamis. Gavra vállalta a felelősséget, lemondását pedig a HVG Kiadó Zrt. vezetése elfogadta, a szerkesztőség irányítását tegnap Neizer Anita eddigi főszerkesztő-helyettes vette át.