;

Brüsszel;NATO;pápa;Hende Csaba;Chuck Hagel;védelmi ülés;repülőtér fejlesztés;

- Amerikai köszönet Magyarországnak

Hende Csaba kétoldalú megbeszéléseket folytatott amerikai kollégájával a NATO védelmi miniszterek kétnapos tanácskozásának margóján, Brüsszelben. Mint a honvédelmi miniszter elmondta, Chuck Hagel két dologért mondott köszönetet Magyarországnak: az afganisztáni nemzetközi művelethez való magyar hozzájárulásért, és a szíriai nukleáris leszereléshez felajánlott tíz fős szakember-gárdáért.

Hende szerint néhány napon belül döntés születhet arról, igénybe veszik-e a magyar szakértőket. A tárcavezető úgy vélte, hazánk készen áll, hogy a 2014 végéig lezáruló afganisztáni csapatkivonás által felszabaduló egységek újra közös akciókban vegyenek részt, mint a NATO koszovói vagy az EU bosznia-hercegovinai művelete.

Hende Csaba elmondta, Chuck Hagel ígéretet tett, hogy hozzájárulnak a pápai repülőtér fejlesztéséhez, kettős felhasználású: NATO és magyar-amerikai együttműködést is lehetővé tevő képességek kialakításához. Pápán jelenleg 12 ország közösen üzemeltet olyan stratégiai légi szállítási kapacitást, amelyet külön képtelenek lennének fenntartani.

A NATO védelmi miniszterei orosz kollégájukkal is egyeztettek. A NATO-Oroszország Tanács ülésén szó esett a súlyos nézeteltéréseket okozó, a nyugati országok által tervezett európai rakétavédelmi rendszerről. Anders Fogh Rasmussen, a NATO főtitkára a tanácskozás után hangsúyozta, még nem találták meg a módját az együttműködésnek.

Szergej Sojgu, orosz védelmi miniszter pedig egyenesen kudarcnak nevezte a megbeszélést. Kiemelte, Moszkva a továbblépés előtt jogi garanciát kér arra nézve, hogy a program nem Oroszország ellen irányul.

A NATO-főtitkár Afagnisztánról szólva kijelentette, 2014 után a NATO tanácsadó, kiképző, segítséget nyújtó küldetéssel támogatja majd az afgán erőket. Rasmussen jelezte, e téren sok még a teendő, így meg kell teremteni a művelet jogi alapját.

Hasonlóan nyilatkozott az amerikai védelmi miniszter is. Chuck Hagel szerint elengedhetetlen, hogy az akció indulása előtt mind Washington, mind a NATO kétoldalú megállapodást írjon alá Afganisztánnal az ott állomásozó küldöldi csapatok jogállásáról.

Rasmussen hozzátette: a katonai átmenetnek kéz a kézben kell járnia a politikai átmenettel, utalt elsősorban a jövőre esedékes elnökválasztás lebonyolítására. Nemzetközi megfigyelők tegnap élesen bírálták, hogy a jelöltségre pályázók többségét, 26 személy közül 16-ot kizártak az elnökválasztásból.

Napok alatt vált feszültté vált Washington és Párizs viszonya az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) kiterjedt franciaországi megfigyelései miatt. Pedig Franciaország nemrégiben még Barack Obama adminisztrációja egyik leghűségesebb szövetségesének számított, amikor egyedüli európai államként hajlandó lett volna segíteni az amerikaiak szíriai beavatkozását. A Le Monde leleplező cikke után Obama próbálta is menteni a menthetőt.