A győztes választás után a szabadabb joghoz elég pár hónap, a gazdaságot nem veszélyeztető könnyebb életre éveket kell várni; a baloldali sajtó ne játsszon a Fidesz kottájából; Baján a bíróság csak egy, a Fideszhez köthető csalót talált; Orbán nem a politikusi gázsiból szedte meg magát; nem zavarja, hogy október 23.-án egy liberális szendvicsben kell szónokolnia – Gyurcsány Ferenc a Hét Olajfa Egyesület rendezvényén beszélgetett Németh Péterrel.
Megugrott az egy négyzetméterre jutó titkosszolgák száma a Király utcában – Orbán Viktor a rohamtempóban kisuvickolt zeneakadémiát nyitotta meg. Alig pár méterrel arrébb a demokratikus ellenzék törzsközönségét Gyurcsány Ferenc „tartja szóval” – a Demokratikus Koalíció első emberét a Hét Olajfa Egyesület invitálta. „Ha kapott volna meghívót a zeneakadémiára, akkor azt választja, vagy idejön”, ironizál a kérdező, Németh Péter. Gyurcsány azonnal lecsapta a magas labdát, és mondta, hogy a zeneakadémiát még a szocialista kormányok kezdték felújítani, az Orbán-kormány tagjai most csak páváskodnak benne. Persze ha kultúremberek lennének, akkor meghívnák az előző, jobbító kormányok tagjait is, de hát nem kultúremberek, summázott Gyurcsány. Németh Péter azt tudakolta, mikor lesznek olyan állapotok-e hazában, amikor együtt ünnepelnek majd az egymást váltó politikai erők. „Akkor, ha leváltjuk a Fideszt”, jelzi Gyurcsány, hogy nincs kompromisszum, ugyanis a Fidesz nem változik.
És ha már közösség, Németh Péter felidézte, hogy Bajnai Gordon és Mesterházy Attila aláírt egy együttműködést, úgyhogy a Népszava főszerkesztője arra kíváncsi, nem érzi-e magát páriának Gyurcsány. A jobboldalon meg akarnak ölni, a baloldalon csak deportálni akarnak, riposztozik a DK elnöke. Aki szerint azok, akik nem fogadják el őt, azok többek között az előző balos kormányok teljesítményét nem akarják megvédeni. És arra a felvetésre, hogy ő erős mondatokat monda, amelyek sokszor borítják a bilit, Gyurcsány annyit mondott, hogy igen. És mivel szerinte azt, aki menekül, hátulról szúrják le, nyomban beszélni kezdett a kampányfinanszírozásról, ami egyrészt a korrupció melegágya, másrészt a baloldal ne irtózzon az igazságtól. Ugyanis a Fidesz nagy hazugságait, magyarázza Gyurcsány, kis hazugságokkal nem lehet megverni, csakis az igazsággal – hiszen az ördögöket is csak az angyalok győzhetik le. És úgy érzi, ezt bizonyítja, hogy egyre több embernek tetszik a DK megalkuvás nélküli hangneme – ami nem finomodik, mert egy ilyen hatalommal szemben alulmarad, aki nem mutat erőt. Az ellenzék támogatottsága pedig azért nem nő, mert bizony nincs erős hangja. A DK nem alkuszik, és benn is lesz a parlamentben – Gyurcsány biztosan 7-8 százalékra számít, de azt sem zárja ki, hogy 10 százaléknál is többet tud majd a formációja.
Ami pedig az ellenzéki szövetséget illeti, a volt miniszterelnök szerint nem véletlenül apad azok száma nyár óta, akik kormányváltást akarnak, ugyanis nem jött létre, egy minden erőt tömörítő ellenzéki blokk – egy arccal. Mert olyan nincs, hogy a pástra egyik oldalról egy ember megy fel, a másikon pedig egyszerre három áll ki. Ám az egység nem mindenek fölött, figyelmeztetett Gyurcsány, ugyanis amilyen tűrhetetlen, hogy Orbán Viktor kisajátítja az országot, ugyanolyan baj, ha valaki kisajátítja, vagy legalábbis megpróbálja kisajátítani az ellenzéket. Az viszont nem baj, ha az ellenzék osztott, és erői különbözőképp gondolkodnak. A homogenitás ugyanis a „nagypárti logika”, érvelt a DK első embere. Aki épphogy nem örül annak, hogy az MSZP stagnál, az Együtt-PM pedig zsugorodik.
Ami a jövő szövetségi politikáját illeti, Gyurcsány úgy érzi, hogy ő egy állati erős fickó, de senkit nem tud visszakényszeríteni a tárgyalóasztalhoz, de ezért nem aggódik, szerinte az élet visszakényszeríti a többieket az említett tárgyalóasztalhoz. Ha mégsem, akkor vesztünk, prófétált a volt miniszterelnök. Aki nem hiszi, hogy ő egy veszélyes fickó lenne, és ezt közvélemény-kutatásokkal argumentálja, hogy a kormányváltást akarók 70 százaléka őt akarja a DK élén látni. És egyébként is, az őszödi beszéd az remek, az egyetlen baja, hogy nem védte meg a baloldal. Amúgy meg a kampányfinanszírozásról mondott mondatok is jók, csak a többiek nem mernek szembe nézni az igazságával. Hibázni persze hibázott, többet is, gyakorol némi önkritikát a volt miniszterelnök.
Annak pedig, hogy a baloldal kevésbé képes mozgósítani részben az állampárti hagyomány az oka, ha úgy tetszik az apparátusi tradíció – magyarán a baloldalon az elintézés mikéntje a fontos. Ezzel szemben a jobboldal megélt, emocionális kötődésre alkalmat adó kampányokat fojtatott, és behálózta az országot. Nem véletlen, hogy most egyedül a DK képes több ezer fős tömeget spontán mozgósítani, míg az MSZP legfeljebb zártkörű rendezvényeket tart. E pontnál Németh Péter arról érdeklődött, nem tévedés-e azt hinni, hogy mert elmegy nyolcezer ember, az egész ország szereti. Gyurcsány gyors fejszámolás után arra jutott, hogy 300-400 ezer szavazója biztos van, ami több mint a választók 5 százaléka, márpedig a Fidesznek 1990-ben épphogy volt ennyije. Az pedig csöppet sem zavarja Gyurcsányt, hogy az október 23.-ai rendezvényen ő ötödikként szól – egy liberális szendvicsben, Kuncze Gábor és Fodor Gábor között.
Az embereket pedig akkor lehet mozgósítani, ha baloldal egységet mutat, és csínján bánik a pénzben mérhető ígéretekkel. Mert ahhoz, hogy újra elinduljon a gazdaság, hogy az emberek ne vigyék ki a pénzüket a burgenlandi spaarkasséba, ahhoz legalább 2 év kell. Úgyhogy senki ne ígérjen ingyenes felsőoktatást, mert ezt az ígéretet képtelenség tartani. Már csak azért is, mert a költségvetés komoly bajban van, elszáll majd – a választási kiadások okán. Márpedig Gyurcsány szerint az ország nem csalódhat még egyszer a baloldalban – ráadásul úgy, hogy egy győztes választás után itt marad egy erős ellenzéki párt kőkemény gazdasági- és médiabirodalommal. Úgyhogy, vonta le a következtetést Gyurcsány, ha a választók is kiábrándulnak a balból, akkor az új kormány nem éli túl 2016-ot sem.
Németh Péter szerint mindenképp kemény meccs lesz, hiszen az ellenzék – a tapasztalatok legalábbis ezt mutatják – folyamatosan az utcán lesz, márpedig ezt a helyzetet a balos kormányok 2006 után sem tudtak mit kezdeni. Gyurcsány nem vitatja, hogy a 2006-os csalódás kutyagumi lesz ahhoz képest, amit akkor éreznek majd, ha 2014-ben vesztenek – így biztos benne, hogy forrni fognak az indulatok, úgyhogy nincs mese, készülni kell az utcai jelenlétre. Egyelőre azonban más fenyegetéssel kell számolni, mutat rá Németh Péter, hiszen a jelenlegi rezsim szívesen látta volna rács mögött – kérdés, hogy élte meg e kísérleteket a DK elnöke. Noha az ügyészség egy része vígan együttműködik a hatalommal, Gyurcsánynak volt egy előnye, miszerint „nem követtem el bűnt”. És volt egy másik előnye: a koncepciós perekből úgy könnyebb szabadulni, ha valaki mögött politikai erő áll. Azért nem emeltek vádat ellenem, mert nem találtak ügyészt, aki alá merte volna írni a vonatkozó papírt – hiszen azzal kellett volna számolnia, hogy hatalomváltás esetén felelősségre vonják. Ami a Fidesz embereit illeti, lesz, akit el lehet távolítani, lesz, akit nem, mondta lakonikusan Gyurcsány, de többet nem árult el, hisz saját szavai szerint „marha lenne“, ha felfedné a módszereit. De az biztos, hogy a különböző intézmények függetlenségének helyreállítása számos esetben személyi váltást igényelnek.
A győzelem után egyébként a legfontosabb, hogy őrült destabilizációs szándék mellett sikerüljön megőrizni a nyugalmat – ez nem rendfenntartói, hanem politikai kérdés. A köztársaság újraépítése pedig azt jelenti, hogy a kormány megszünteti az ország ideológiai átnevelő-tábor jellegét, ugyanis ez a jobboldaliak hazája is, akkor is, ha a baloldal kormányoz. Mert senkit ne köpjenek le, ha Magyar Nemzetet olvas a villamoson – úgy, ahogy most azoknak szólnak be, akik Népszavát böngésznek a buszon. És persze nagyon fontos, hogy felülről milyen példa szivárog le a társadalomba – hisz az alaptörvény szerint szinte csak a keresztény-konzervatív ember a hazafi, sőt egyáltalán az ember. De ugyanez a szellem köszön vissza az erkölcstan könyvekből, ahol olyan kitételek szerepelnek, hogy a farmer hordása a szabadosságot jelzi. Amit pedig az abortuszról ír, az egyértelműen jelzi, hogy nem egy erkölcstan tankönyvről van szó, hanem egy szoft katolikus hittanról. A mindennapok viszont tényleg nem lesznek gyorsan jobbak, mert a szabadabb joghoz elég pár hónap, a gazdaságot nem veszélyeztető könnyebb élet még évek kérdése – nagyjából a ciklus végére lehet érdemi lépéseket hozni, akkora baj.
A legfontosabb aktuálpolitikai ügyről Gyurcsány Ferenc annyit mondott: a DK mindent megtett, amit kellett, hiszen kitette a pártból a videóbotrányban érintett, megtévedt tagját. Azt viszont egyértelműnek tartja, hogy a Fidesz malmára hajtja a vizet az egész ügy. Ráadásul a DK elnöke semmilyen politikai szálat nem vél felfedezni, szerinte arról van szó, hogy nehéz helyzetű emberek segíteni akartak vagy pénzt szerettek volna keresni. Úgyhogy senki ne mutogasson senkire, senki ne gyártson összeesküvés-elméleteket, és legalább a baloldal szereplői legyenek egymással szolidárisak, illetve a baloldali sajtó ne tartsa napirenden az ügyet zárta rövidre Gyurcsány. Majd még annyit hozzátett: hányszor kérdezte meg a HírTV, hogy Orbán úr, a maga veje tényleg törvénytelenül vágatott ki és lopott fákat. A baloldali sajtó ne játsszon a Fidesz kottájából, hanem azt hangsúlyozza, hogy Baján a bíróság egyetlen csalót talált, és az a Fideszhez köthető. No és persze arról is beszélni kell, hogy az az Orbán Viktor az ország egyik leggazdagabb elnöke, aki az egyetem óta csak politikával foglalkozott – csakhogy a miniszterelnöki fizetésből bizony nem futná budai villára, felcsúti portára és még sok-sok más vagyontárgyra.
És a médiafölény ellenére igenis meg lehet találni a csatornákat, bizonykodott Gyurcsány, a Kádár-rendszer is bukott, noha sokkal jobban uralta a sajtót. A lényeg a volt miniszterelnök szerint az, hogy nem szabad rutinból nyomni az ügyeket, végig kell kopogtatni a lakásokat, látványos akciók kellenek, mert a közleménypolitizálás lejárt. És például politikai botrányt kell csinálni, ha a köztévé a demokratikus ellenzék október 23.-ai nem hajlandó beharangozni, miképp a Fidesz-közeli békemenetre rohamtempóban mozgósít. Sokkal több eszköz áll a baloldal rendelkezésére, mint annak szereplői hinnék, vélekedett Gyurcsány – például egy ilyen szituációban a balos lapoknak egyszerre kell fellépni, szórólapokkal kell elárasztani a várost, fórumok tömegeit kell tartani és így tovább.