Orbán Viktor;operaház;kulturális örökség;költségvetési törvény;Halász János;kulturális államtitkár;

Hamvay Péter

- Nem találják Orbán tizenhétmilliárdját

Történt egyszer, nem is olyan régen, hogy Orbán Viktor azt találta nyilatkozni, hogy jövőre 17 milliárd forinttal többet fordítanak kultúrára. Volt nagy öröm, hiszen második országlása alatt évente 4-5 milliárd forinttal apadt a kulturális büdzsé, soha nem látott szegénységet hozva a szférára.

Elkezdtük hát számolgatni, mit is jelent ez a 17 milliárd forint, mire jut több jövőre a költségvetési törvény szerint. Természetesen nem csupán a kulturális államtitkárság mintegy 40 milliárdjával számoltunk, házzá adtuk a Nemzeti Filmalapra, a Nemzeti Kulturális Alapra szánt összeget, az egyházi gyűjtemények fenntartására szánt állami kompenzációt,  a  települési önkormányzatoknak szánt kulturális kvótát, és minden egyebet, melyet kulturális kiadásnak tekintünk.

Így, az idei körülbelül 70 milliárd helyett, mintegy 75 milliárd forint jött ki. Tehát, mi mintegy 5 milliárd bővülést tapasztaltunk a jövő évi büdzsében.  Le is írtuk egyik cikkünkben, hogy ez a 17 milliárd bizony, csak kreatív könyvelés eredménye lehet. De csak furdalta az oldalunkat a kíváncsiság, vajon milyen számokból jött ki Orbán Viktornak ez az összeg?

Ezért aztán megkérdeztük az illetékes tárcát, az Emberi Erőforrások Minisztériumát, hogy sorolják már fel ezeket a tételeket!  A tárca kurta válasza szerint: "a kulturális tevékenységekre és szolgáltatásokra, valamint az egyéb közösségi és kulturális tevékenységekre összesen 221,5 milliárd forint jutott idén, ez az összeg 2014-ben 238,5 milliárd forintra növekszik."

Na itt már elveszítettük  a fonalat, ugyanis "egyéb közösségi tevékenységbe" az egyházaknak adott hitéleti támogatásoktól a stadionépítésekig minden bele tartozhat.

A sors azonban a segítségünkre sietett. Halász János kulturális államtitkár vasárnap délután tartott egy sajtótájékoztatót a kulturális büdzséről. Fel is sorolta az Úr  pihenésre szentelt napján a költségvetési törvénytervezetből kiolvasható növekményeket, az Operaház 1,1 milliárdját, a fesztiválzenekar fél milliárdját, egyéb zenekarok  630 millióját és sok más apró tételt.

De amikor megkértük, hogy a fennmaradó 12 milliárd forintról is beszéljen, mondja el konkrétan milyen projekteket és plusz forrásokat  takar, nem kaptunk egyenes választ. A vidékfejlesztési tárca közösségi és kulturális terekre szánt 40 milliárdját említette az államtitkár, de amikor megkérdeztük, hogy ebből például konkrétan mennyi tekinthető kulturális támogatásnak, megint csak nem kaptunk választ.

Ennyi próbálkozás után tehát ki kell jelentenünk, hogy  elhamarkodottan ítélünk, és súlyosan tévedtünk, amikor korábbi cikkünkben kreatív könyveléssel vádoltuk meg a kormányt. Nincs itt kreatív könyvelés, csak  puszta hazugság.

Eddig 48 milliárd forint folyt be a költségvetésbe az e-útdíjból július elseje óta, így tartható a kormány évi 150 milliárd forintos bevétel tervezete. Az elmúlt három és fél hónap tapasztalatai alapján hamarosan változik az útdíjszerdő rendszer – közölte tegnap a köztévé.