A Szászország tartományi nagyvárosban több "népek csatája" egyesület működik, amelyekben Napóleon korának amatőr szakértői dolgoznak együtt. A parádézás a korhű egyenruhákban és a csaták újrajátszása a hobbira szánt időnek csupán az egyharmadát tölti ki. A legtöbb idő a szakirodalom tanulmányozásával, levéltári kutatással és az egyenruhák soha véget nem érő szabásával, varrásával megy el - mondta egyikük, egy mélyépítő mérnök a Der Tagesspiegel című lapnak.
A helyi erők megsegítésére napok óta a világ minden tájáról folyamatosan érkeznek katonai hagyományőrző csoportok, így nagyjából hatezren játsszák majd el az ütközetet korhű felszerelésben és eszközökkel vasárnap. A forgatókönyvet egy hadtörténészekből álló bizottság segítségével állították össze. A történészek iránymutatása alapján alakították ki az 500 ezer négyzetméteres csatateret is a Lipcse melletti Markkleebergnél, ahol még korabeli - az ütközet napjaiban felégetett - falvakat idéző díszleteket is építettek.
Az 1813. október 16-tól 18-ig három nap és három éjen át zajló ütközetben nagyjából 600 ezren harcoltak és csaknem 100 ezren meghaltak. A Berlin elfoglalására tett sikertelen kísérlet után visszavonuló napóleoni seregek az osztrák-orosz-porosz-svéd szövetség erőivel, köztük magyar nemzetiségű katonákkal csaptak össze. Az ütközetben egy tucat nemzet katonája vett részt, Napóleon oldalán harcoltak például olaszok és helyi szászok is a franciák mellet. Napóleon elveszítette a csatát, és vele együtt minden befolyását Franciaországtól keletre, ami végül 1814 tavaszára a császár bukásához vezetett.
A halottak tízezreit jelöletlen tömegsírokba temették. Sokat az 1989-es rendszerváltás után fedeztek fel, amikor nagyszabású építkezések kezdődtek a kommunista pártállam idején leromlott állapotba került kelet-németországi nagyvárosban és térségében. Az utóbbi húsz évben összesen 36 temetkezési helyet tártak fel. A tömegsírok azonban nem szolgálnak túl sok információval a történettudomány számára, mert a népek csatája idején az elesettektől minden használható holmit, ruhát, felszerelést és fegyvert elszedtek és csak a pőre holttesteket temették el.