A DAN kongresszus hagyományos tematikus előadásainak vezérfonalát a Neuroanesztézia és neurointenzív ellátás című szakkönyv adja, amelyet a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum (DEOEC) aneszteziológiai és intenzív terápiás tanszékének munkatársai írtak és szerkesztettek hazai és nemzetközi szakértők közreműködésével - mondta a könyvbemutatón Fülesdi Béla professzor, a tanszék vezetője.
Kifejtette, hogy az idegtudományok fejlődése gyökeresen átalakította az idegrendszerrel kapcsolatos orvoslást, így az aneszteziológia és az intenzív terápia idevonatkozó ismereteit és gyakorlatát is, ami új szakágak, a neuroanesztézia és a neurointenzív betegellátás létrejöttét eredményezte. Mivel a neuroanesztézia és a neurointenzív ellátás viszonylag új szakterület, szükség van az új ismeretek rendszerezésére és továbbadására, ami különösen fontos azon szakemberek számára, akik az ilyen ellátást igénylő betegekkel ritkábban találkoznak. Ehhez nyújt hasznos segítséget és biztos alapot a könyv azzal, hogy a magyar orvosok és egészségügyi szakemberek számára összefoglalja és értelmezi a klinikai idegtudományok legfrissebb eredményeit - magyarázta Fülesdi Béla. A gyakorlatban is jól hasznosítható könyv 45 szerző munkája.
A Debreceni Aneszteziológiai Napokat tizenegyedik alkalommal rendezik meg, az idei fő témák közé tartozik a neuroanesztézia és neurointenzív ellátás, a folyadékterápia, az agyhalál-diagnosztika és a donorellátás, az izomrelaxánsok és klinikai alkalmazásuk. A kongresszus előtt két kurzust is tartottak Debrecenben: ezeken a tanfolyamokon a résztvevők elmélyíthették az agyhalál-meghatározással és donorkondicionálással, valamint az izomrelaxánsokkal kapcsolatos gyakorlati ismereteiket.