Szlovénia megsegítésének kérdése máig nem került le az euróövezet illetékeseinek napirendjéről. A német Handelsblatt még szeptember közepén azt írta, az euróövezet pénzügyminiszterei arra kötelezhetik az országot, hogy hitelt vegyen fel az Európai Stabilitási Mechanizmustól, máskülönben Ljubljana Ciprus sorsára juthat, mivel a pénzintézetekben 7,5 milliárd eurós hitel halmozódott fel. Az ország gondjait exportfüggősége tetézi. Szlovénia ugyan azt állítja, képes megbirkózni a nehézségekkel, a viharfelhők azonban egyre csak gyülekeznek.
A pénzügyi bajok politikai válsággal ötvöződhetnek. Alenka Bratusek miniszterelnök bejelentette, ha október 19-én nem őt, hanem Zoran Jankovic ljubljanai polgármestert választják meg a Pozitív Szlovénia nevű párt elnökének, akkor lemond miniszterelnöki megbízatásáról. Bratusek fenyegetése azonban érezhetően nem rendítette meg Jankovicot, akinek feltett szándéka a győzelem a pártelnökválasztáson.
A ljubljanai polgármester ellentmondásos személyiség. Az általa vezetett Pozitív Szlovénia nem kis meglepetésre nyerte meg a 2011 decemberi parlamenti választást. Legtöbb mandátum ide vagy oda, Jankovic nem tudott kormányt alakítani. 2013 elején aztán úgy tűnt, végérvényesen távoznia kell a politikából. A pártvezetők vagyonosodását vizsgáló szlovéniai testület jelentésében súlyos visszaéléseket tárt fel.
A bizottság megállapította, hogy Janez Jansa volt kormányfőnek, a Szlovén Demokrata Párt (SDS) elnökének vagyona 2010 közepe óta megmagyarázhatatlan módon nőtt, legalább 210 ezer euróval. Hasonló visszaéléseket állapított meg a testület Zoran Jankoviccsal kapcsolatban is, aki több mint kétmillió euróval nem tudott elszámolni. Jankovic ezt követően bejelentette lemondását, s Alenka Bratusek került a helyére. Jansa kormánya márciusban bukott meg, így újdonsült ideiglenes pártelnökként Bratusek alakíthatott kormányt a liberálisok és a nyugdíjasok pártja támogatásával. Jansa akkor egy Twitter-üzenetében nem éppen úriember módjára megjegyezte, a hölgy kormánya nem tart tovább, "mint amekkora szoknyájának hossza".
A ljubljanai polgármester nehezen emésztette meg, hogy miközben régóta áhítozott a miniszterelnökségre, s 2011-ben csak balszerencsével maradt le a kormányfői bársonyszékről, Bratuseknek sikerült az, ami neki nem. Ráadásul mindezt az ő lemondása tette lehetővé az 1970-ben született vörös hajú hölgy számára.
Egyáltalán nem kizárt, hogy a szerbiai születésű Jankovic visszatér a Pozitív Szlovénia élére. Továbbra is igen nagy a párton belüli befolyása. Ő hozta létre a tömörülést, s több tagja anyagilag is függ tőle. Ha azonban pártelnökké választanák, úgy a jelenlegi koalíciónak nem lenne jövője. S nemcsak Bratusek visszalépése miatt. A liberálisok és a nyugdíjasok pártja ugyan támogatja a reformprogramot, de aligha fogadnák el miniszterelnöknek a meglehetősen agresszívnak tartott Jankovicot.
Ha a ljubljanai polgármester nyerné a pártelnökválasztást, az még nem jelentené automatikusan az idő előtti választások kiírását. Szakértői kormány is alakulhat Szlovéniában. Egyes feltételezések szerint azonban Jankovic az előrehozott választásoktól, ezzel együtt a nemzetközi hitelcsomagtól sem riadna vissza, mert az ország nehézségeiért elődeit, Jansát és Bratuseket okolná. Akadnak azonban olyan feltételezések is, melyek szerint Jankovic azért akar annyira bekerülni a kormányba, mert el akarja kerülni az eljárást feltételezett korrupciós ügyei, gyanús vagyongyarapodása miatt. Bratusekre egy másik nehéz választás is vár még októberben: a 2014-es költségvetésről is voksolniuk kell a honatyáknak.
Bratusek kormánya eddig nem érte el kitűzött céljait. A GDP a vártnál nagyobb ütemben csökken, 0,3 helyett 0,8 százalékkal, s a bankok rendbetétele is lassabban halad a vártnál.