Rekordmennyiségű szakember gyűlt össze az idei Országos Anyagtudományi Konferencián. „Az eseményen az anyagtudomány szempontjából meghatározó hazai intézmények képviselői voltak jelen. A hazai akadémiai-, oktatói- és kutatói szféra, valamint a piaci szektor szereplői is megjelentek a helyszínen” – közölte Dr. Balázsi Csaba, a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. Anyagtudományi és Technológiai Intézetének vezetője, a Magyar Anyagtudományi Egyesület titkára. A rendezvény jelentőségét kiemelve a szakember hozzátette: „A konferencia kiemelt célja, hogy összefogja az anyagtudományi szakmai fórumokat Magyarországon”.
A rendezvény egyik legfontosabb üzenete, hogy az anyagtudomány az élet minden területén jelen van. A konferencián sokféle téma helyet kapott: a klasszikus kutatásoktól kezdve, mint a fémes anyagok, fémötvözetek képlékenységi vizsgálata, az olyan modern kutatásokig, mint az orvosi implantátumok antibakteriális bevonatának kialakítása. Az előadások jelentős része új fejlesztéseket mutatott be, a konferencia keretet adott arra, hogy a szakemberek ezeket a kutatásokat bemutassák, azokra a jelenlévők reflektáljanak, hozzáfűzzék gondolataikat, tanácsaikat, elképzeléseiket.
A rendezvény keretében szervezett kerekasztal-beszélgetés résztvevői a paksi atomerőmű üzemidejének meghosszabbításával kapcsolatos lehetőségeket vizsgálták. Az új, európai uniós direktívák az atomerőművek élettartamának 40-50%-os meghosszabbítását irányozzák elő. Az anyagtudományi kutatásokkal foglalkozó szakemberek közösen keresték a választ az irányelvvel kapcsolatban felmerülő kérdésekre. „Az erőművek 20-30 éves használata alatt olyan problémák is felmerülhetnek, amiket előre nem lehet modellezni. A jelenlévő szakértők a gyakorlatban is szeretnének ezekre az ismeretlen kérdésekre felkészülni, ezért a konferenciát követően a tapasztalt kutatók további folyamatos konzultációval segítik az erőmű üzemeltetését” – mondta Dr. Balázsi Csaba.
Az idei konferencián adta át harmadszor a Magyar Anyagtudományi Egyesület azt a díját, amelyre olyan neves szakembereket jelölhetnek, akik jelentős alakjai a magyar anyagtudományi életnek, munkájukkal elősegítették a tudományág fejlődését, valamint népszerűsítették azt. Ebben az évben a díjat Csanády Andrásné Dr. Bodoky Ágnes vehette át, aki évtizedek óta a magyar anyagtudományi szakmai közösség meghatározó alakja. A díjjal mind tudományos teljesítményét, mind közéleti munkásságát jutalmazták. Oktatói és kutatói munkája egyaránt kiemelkedő, nevéhez fűződnek a kvázikristályok hazai kutatási eredményei.