Gyurta Dániel;Alexander Dale Oen;fair play-díj;

FOTÓ: SZALMÁS PÉTER/NÉPSZAVA

- Jelenleg Rió a fő célpont

Mindannyiunk vágya, hogy gyermekünk sportoljon, nyelveket beszéljen, sikeres és értelmes legyen, udvarias, tisztelettudó, nagylelkű, aztán az se baj, ha emellé még lányként helyes is, fiúként jóképű. Gyurta Dániel megtestesíti mindezt. Nemrégiben Párizsban vehette át a Nemzetközi Fair Play-díjat, 200 méter mellúszásban ő a regnáló világ- és Európa-, valamint olimpiai bajnok, ráadásul az Európai Olimpiai Bizottság sportdiplomatája lett. 24 éves korára mindent elért. Ezek után mit akarhat még az élettől? - erre a kérdésre kerestük a választ a vele történt beszélgetés során.

- Mikor sírt utoljára?
- Nem emlékszem, talán gyermekkoromban volt utoljára. Nem vagyok egy sírós típus.

-
 Mindeközben ön rendszeresen megríkatja az embert. Egy-egy győzelme hidegrázós és könnyfakasztó, és elnézve az oslói felvételeket, a hűvös északiakból is forró érzelmeket csikart ki.

- Soha nem volt célom, hogy könnyeket csaljak az emberek szemébe. Tudom, hogy az öröm is hasonló érzelmi megnyilvánulásokat tud előidézni, azonban a versenyeket nem tudom befolyásolni, a helyzetekhez nekem is igazodnom kell. Ami Oslót illeti, az pedig számomra természetes és belülről jövő megnyilvánulás volt.

- A 2012 tavaszán tragikus hirtelenséggel elhunyt mellúszó barátja, Alexander Dale Oen bátyjának norvég szavak kíséretében adta át ötkarikás aranyérme másolatát. Gyanítom, a vadidegen nyelvvel megbirkózni nehezebb volt, mint általában a riválisokkal.

- Gyakorlással és utánjárással minden megoldható. De nagy megtiszteltetés volt számomra, hogy meghívást kaptam, és azon a gálán adhattam át az érem „másolatát”. Az ottani légkör felejthetetlen élmény volt. Egy nemzet anyanyelvén megszólalni szerintem a legnagyobb megtiszteltetés az adott nemzet számára. Ezzel szerettem volna Alex családjának és Norvégiának is tiszteletemet kifejezni.

- Olimpiai bajnokból van néhány ezer a világban, Nemzetközi Fair Play-díjasból kevesebb…
- Kegyeleti okokból a felvetést nem kommentálnám.

FOTÓ: SZALMÁS PÉTER/NÉPSZAVA- Megértem, ám kénytelen vagyok továbbra is kényes témáknál maradni: élete sínen, talán csak edzőjét ért vádak bosszanthatják. Hogyan éli meg, hogy Széles Sándor neve többnyire nem a kiváló munkája miatt szerepel a sajtóban?
- Erről már elég sokszor véleményt formáltam, és úgy hiszem, az eredmények egyértelműen Sanyi bácsit igazolják.

- Tizennégy éve jóban-rosszban együtt dolgoznak. Akár egy házasság?
- Mindig kitartottunk egymás mellett, és nagyon remélem, hogy a jövőben is lehetőségük lesz erre.

- Tényleg: most hogy a medencén kívül is szerető társa lelt, gondolt már a nősülésre?
- Egyelőre az aktív sportolásra, a riói olimpiára és a tanulásra koncentrálok.

- Nagyon tudatosnak tűnik, ezért bátorkodom ezzel előhozakodni: sok élsportoló megszenvedi az átállást a civil életre. Ugyan sok aktív év van még ön előtt, de gondolkodott már a sportpályafutást követő hogyan továbbon?
- A sportpályafutásom után is szeretnék a sport közelében maradni. Nagy megtiszteltetésnek érzem, hogy Porecsban beválasztottak az Európai Olimpiai Bizottság, Sportolói Bizottságába. Bízom benne, hogy az eddigi tapasztalataimmal a bizottság munkáját segíteni tudom, illetve a sportolók érdekeit tudom majd képviselni. Ezt a döntést a magyar sportdiplomácia nagy sikerének tartom.


- Nyolc év múlva vizes vb lesz Budapesten. Megelőzi két olimpia. Nagyon távoli?

- Igen, mindig csak a következő nagy versenyre koncentrálok. Jelenleg a riói olimpia a fő célom.

- Vissza a jelenbe: a Világkupa-sorozatra maradéktalanul felkészülni a vb után hogyan lehet?
- A világbajnokság nagyon sokat kivett belőlem, de már a verseny előtt tudtam, hogy szeretnék a sorozaton részt venni. Egy picit később lesz lehetőségem a pihenésre. Az eddig elvégzett munka viszont már bennem van. Sajnos egy kisebb betegség miatt a moszkvai, a dubai és a dohai állomásokat ki kellett hagyjam. Nagyon sajnálom, de egy kis vigaszt jelentett, hogy Gergely öcsém 1500 m gyorsúszásban bronzérmet szerzett.

- Miként töltődött fel? Olvashattuk, nyaralni volt, de ezen kívül? Hullámvasút, bungee-jumping, ejtőernyőzés? Semmi őrültség?
- Őrültségekre nincs lehetőségem, hiszen egy sérülést nem engedhetek meg magamnak. Világversenyek után a főiskolai tanulmányaimat pótolom, hiszen azt is szeretném befejezni. Családommal és szeretteimmel is többet vagyok együtt. Pótolom azon lemaradásaimat, melyre évközben nem volt időm, így töltődöm én fel.

Névjegy

Gyurta Dániel
Születési idő/hely: 1989. május 4./Budapest
Magasság: 184 cm
Testsúly: 77 kg
Versenyszám: mellúszás
Klubjai: Darnyi Tamás SK, BVSC, A Jövő SC, Újpesti TE
Edző: Széles Sándor
Eredmények: olimpiai arany- (2012) és ezüstérmes (2004) 200 méteren, ezen a távon 3-szoros világbajnok (2009, 2011, 2013), 2-szeres Európa-bajnok (2010, 2012), Eb-bronzérmes (2012-ben a 4x100-as vegyesváltó tagjaként), rövid pályás világbajnoki arany- (2012) és ezüstérmes (2010), illetve 4x-szeres rövid pályás Európa-bajnok (2006, 2007, 2009, 2011), rövid pályán Eb-második 100 méteren.
Főbb díjai: a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje (2004) az év magyar úszója (2004, 2009, 2011, 2012) az év magyar férfi sportolója 2009, 2012), Junior Prima-díjas (2008), a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje (2010), a Magyar Érdemrend középkeresztje (2012), Budapest díszpolgára (2012), UNESCO fair play díjas (2013).

A sportdiplomácia útján

Gyurta Dániel az első magyar sportolót, akit beválasztottak egy olimpiai szervezet sportolói bizottságába. A nemzetközi Fair Play-díjas Gyurta hatalmas többséggel került a nyolctagú testületbe a poreci közgyűlésen.
„Tekintettel arra, hogy mind a 49 szavazati joggal rendelkező tagország pályázhatott egy sportolóval, az eredmény igazi sportdiplomáciai siker” - jegyezte meg az október 5-i MOB-közlemény.

„Több éve foglalkoztat a gondolat, hogy szívesen bekapcsolódnék egy, a sportolókért dolgozó nemzetközi szervezet munkájába. Így természetesen azonnal igent mondtam, amikor jelezték, most lenne rá lehetőség, pályázni kell”- mondta a mob.hu-nak Gyurta.

Hangsúlyozta: elsősorban a magyar sportot, a magyar és az európai sportolókat szeretné képviselni.
Az Európai Olimpiai Bizottság sportolói bizottságának tagjai a 2013-2017 közötti ciklusban: Gyurta Dániel (úszó), Jean Michel Saive (belga, asztaliteniszező), Kate Walsh (brit, gyeplabdázó), Alessandra Sensini (olasz, windsurfös), Tatyana Lebegyeva (orosz, atléta), Natalja Dobrinszka (ukrán, atléta), Mikko Ronkainen (finn, freestyle síző), Luiza Zlotkowska (lengyel, gyorskorcsolyázó).

A magyar labdarúgó-válogatott a 30-ról a 43. helyre esett vissza a nemzetközi szövetség (FIFA) legfrissebb, csütörtökön nyilvánosságra hozott világranglistáján, amelyet változatlanul a világ- és Európa-bajnok Spanyolország vezet.