korrupció;Nanking;

- Lebukott a kínai Nanking város polgármestere

Súlyos fegyelem- és törvénysértés miatt vizsgálat indult a kínai Csiangszu tartomány székhelyének, Nanking városának a polgármestere, Csi Csien-je ellen - jelentette be szűkszavú közleményében a Kínai Kommunista Párt központi fegyelmi ellenőrző bizottsága csütörtökön.

 E megfogalmazás rendszerint gazdasági bűncselekményekre, korrupció, vesztegetés, sikkasztás gyanújára utal. A miniszter-helyettesi rangú vezetőről már korábban elterjedt, hogy hamarosan bukni fog, s amikor napokkal ezelőtt híre ment, hogy a fővárosból érkezett nyomozók őrizetbe vették, már biztosan tudni lehetett, hogy újabb "nagy hal" került a korrupt vezetőket sorra megbuktató pártpolitika végrehajtóinak hálójába.

    Az 56 éves Csi utolsó nyilvános megjelenése kedden volt, amikor a városban egy helyi vízügyi projektről tárgyaltak. A Zsenmin Zsipao pártlaphoz tartozó hírportálon megjelent cikk szerint a polgármester már Pekingben van. Mielőtt Csi 2009 végén Nanking polgármestere lett, a volt államelnök-pártfőtitkár, Csiang Cö-min szűkebb hazájának, Jangcsou városnak volt a polgármestere, majd párttitkára.

    Meg nem erősített sajtóértesülések szerint a Csi ügyében szereplő tisztázatlan eredetű pénz összege meghaladja a 20 millió jüant (712 millió forint). Csinek a 21st Century Business Herald című üzleti napilap internetes oldalán megjelent cikk szerint köze lehet egy másik ügyhöz, amelynek főszereplője a tartomány leggazdagabb emberének tartott Csu Hszing-liang. A szucsoui Gold Mantis Construction Decoration belsőépítészeti vállalat alapítója még júliusban került a hatóságok látókörébe, s úgy tudni, együttműködik velük, "segíti a nyomozást".

    Csi más források szerint korábbi szolgálati helyén városi ingatlanberuházásokban volt érintett oly módon, hogy a megbízások nyerteseivel jó viszonyban volt.
    Kínában az elmúlt hónapokban jó néhány, különböző szintű korrupciós ügyben indult vizsgálat. Az ügyészségek jelentései szerint január és augusztus között 129 olyan gyanúsítottat vettek őrizetbe, akik prefektúrai vagy annál magasabb szinten dolgoztak. Összesen több mint 22 600 esetben jártak el, s csaknem 31 ezer ember ellen indítottak eljárást.

Kanada várhatóan néhány héten belül megszünteti a cseh állampolgárokkal szemben 2009 júliusában bevezetett vízumkényszert - közölték csütörtökön Prágában hivatalos kanadai forrásokra hivatkozva.