Megmutattuk a világnak, milyen nagyok vagyunk. Brazília, jövünk! - tette közhírré boldogságát a twitteren Edin Dzeko, a bosnyákok klasszis támadója, miután a nevével fémjelzett válogatott 1-0-ra győzni tudott Litávniában, ezzel megelőzte a G csoportban Görögország ugyancsak 25 ponttal, ám rosszabb gólkülönbséggel záró alakulatát.
Szarajevóba az ország minden szegletéből érkeztek a szurkolók, hogy együtt ünnepeljék a világraszóló sikert. A fieszta másnap reggelig tartott, hajnalban csatlakoztak a tömeghez a hazaérkezett játékosok is. A főváros lángba borult, görögtüzek égtek mindenütt.
"A válogatott tagjai példát mutattak, mi minden elérhető tehetséggel, alázattal és szorgalommal2 - örvendeztek a helyi lapok.
Bosznia-Hercegovina függetlenségét 1992 áprilisában kiáltották ki, az országot megrázó véres délszláv háború után, amelynek hatása mindmáig érezteti hatását súlyos gazdasági és társadalmi problémák formájában. A futballcsapat sikere a 3,8 milliós ország valamennyi lakójának egy szebb jövő reményének lehetőségét szimbolizálja.
Nálunk az eredménytelenséget folyamatosan pénztelenséggel, szűkös lehetőségekkel igyekszik magyarázni a szakma, ám a térségből elérte legalább a pótselejtezőt Horvátország, Románia és Ukrajna csapata is, márpedig gazdasági és infrastrukturális értelemben ezen országokban sem feltétlenül sokkal jobb a helyzet.
A horvátoknál amúgy a második hely dacára nem túl jó a hangulat, a gárda az utóbbi négy vb-selejtezőjén mindössze egy pontot szerzett, kedden Skóciában kapott ki 2-0-ra. A történtek után Igor Stimac szövetségi kapitány - a csapaton belül uralkodó rossz hangulatra hivatkozva - felajánlotta a lemondását.
A szövetség elfogadta azt, s halogatást nem tűrve nyomban kinevezte helyére Niko Kovacsot. A szakember eddig az U21-es alakulatot dirigálta, játékosként volt válogatottjának csapatkapitánya, pályafutását pedig jobbára a német élvonalban, a Leverkusennél, a Bayernnél és a Herthánál töltötte.
Az ő feladata lesz a csapatot fölkészíteni a pótselejtezőre. A lengyeleknél Waldemar Fornalikot viszont a helyi futballvezetés állította fel, mivel a nemzeti egylet Angliában kikapott 2-0-ra, ezzel a H jelű hatos negyedik helyén zárt, Moldovát és San Marinót megelőzve.
Dél-Amerikában a chileiek 2-1-re győzték le az ecuadoriakat, ám így is mindketten továbbléptek a már korábban kvótát szerző Argentína és Kolumbia mellett. Uruguay megverte a tét nélkül pályára lépő argentinokat, de - rosszabb gólkülönbsége miatt - így is interkontinentális pótselejtezőre kényszerül, amit majd Jordániával vív meg.
Az észak- és közép-amerikai zónában (CONCACAF) Honduras 2-2-es döntetlent játszott a sereghajtó Jamaica otthonában, de ez is elegendőnek bizonyult a még továbbjutást érő harmadik hely megszerzéséhez, mivel Mexikó kikapott Costa Ricában.
Az Egyesült Államok és Costa Rica együttese már korábban kiharcolta a vb-indulás jogát, Mexikó pedig interkontinentális selejtezőre kényszerül Új-Zéland ellen.
A pótselejtezők sorsolását jövő hétfőn tartják, amit megelőz ma a FIFA legújabb világrangsorának kihirdetése. Ennek azért van jelentősége, mert Európában ez alapján négy másodikként zárt egyletet kiemelnek , és hozzájuk húzzák majd ki a másik négy második helyezettet.
A 21 vb-résztvevő, valamint a pótselejtezőre készülők:
Ázsia (4-5, interkontinentális pótselejtező függvénye): Ausztrália, Irán, Japán, Koreai Köztársaság.
Dél-Amerika (4-5, interkontinentális pótselejtező függvénye+1): Brazília (házigazda), Argentína, Chile, Ecuador, Kolumbia.
Európa (13): Anglia, Belgium, Bosznia-Hercegovina, Hollandia, Németország, Olaszország, Oroszország, Spanyolország, Svájc.
Közép- és Észak-Amerika (3-4, interkontinentális pótselejtező függvénye): Costa Rica, Egyesült Államok, Honduras.
Európai pótselejtezős csapatok (8): Horvátország, Franciaország, Görögország, Izland, Portugália, Románia, Svédország, Ukrajna.
Interkontinentális pótselejtezős csapatok (4): Mexikó-Új-Zéland, Jordánia-Uruguay.