Orbán Viktor;Hernádi Zsolt;MOL Nyrt.;butadién gyár;Interpol-elfogatóparancs;

Tiszaújvárosban a Mol-vezér és a kormányfő csak a TVK-üzem alapkövéről lebbentette fel a leplet FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Orbán megtámogatta Hernádit

Szokatlanul nagy médiaérdeklődés előtt zajlott le tegnap a TVK butadién gyárának alapkőletétele. A kiemelt figyelem azonban főként annak szólt, hogy  most jelent meg először a nyilvánosság előtt Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója, aki ellen a horvát nyomozószervek Interpol-elfogatóparancsot adtak ki. Az eseményen Orbán Viktor kormányfő egyértelmű támogatásáról biztosította a magyar olajcég első emberét és a Mol-t, majd Magyarország újraiparosításáról beszélt. A szocialisták szerint a felismerés jó, de a kormány gyakorlata rossz, a hazai beruházások sesem látott mélységben vannak.

Magyarország újraiparosodásáról, erős nemzeti ipar létrehozásáról és a Mol jelentőségéről beszélt egyebek között Orbán Viktor Tiszaújvárosban, ahol kedden jelképesen elhelyezték a Tiszai Vegyi Kombinát (TVK) Nyrt. 35 milliárd forintból felépülő butadiénüzemének alapkövét.

A miniszterelnök úgy fogalmazott: a Mol az erős nemzeti ipar zászlóshajója, "büszkék vagyunk rá, megbecsüljük, és ha kell, meg is védjük". Emlékeztetett arra, hogy a Mol legnagyobb részvényese a magyar állam, a cég jó kezekben van. Ugyanakkor megfeledkezett arról a kormányfő, hogy az állam 24,6 százalékos részesedésével érdemben nemigen tud beleszólni a cég működésébe.

Jogszabály-módosításokkal annál inkább - ha érdekei éppen úgy kívánják. Horvátországnak üzent a kormányfő, amikor utalt arra, hogy a Mol magyar emberek munkája, és a magyar kormány kötelessége, hogy a magyar emberek munkáját megvédje. (Ma már a Mol-csoport dolgozóinak többsége külföldi.)

Orbán Viktor elismerte: "kalandosan" tulajdonrészt vásárolt a Molban, így ez nemcsak gazdasági, hanem érzelmi kötelék is. Aki a Mollal szövetséget köt, az egyszersmind a magyar emberekkel is erős szövetséget köt - fűzte hozzá.

A magyar nemzeti tőke folyamatos megerősítéséről szólva Orbán Viktor azt mondta: fontos, hogy az országnak közép-európai szinten is számottevő nagy nemzetközi cégei is legyenek, s a Mol ilyen. Az olajtársaság a rendszerváltás után is a "víz színén maradt", miközben számos nagy cég szűnt meg, tűnt el. Ha valaki akár itthonról, akár külföldről megkérdőjelezi az érdemeinket, a kormány soha nem hagyja szó nélkül - mondta a miniszterelnök.

A kialakulóban lévő új világrendnek az ország nyertese lehet, "akkor lehetünk sikeresek (...), ha saját kezünkbe vesszük sorsunkat".  A Molnál minden rendben, de zajlik az élet: vannak gondok, megoldandó feladatok is a csoport életében; ám mi jó iparos módjára, felgyűrt ingujjal, leszegett fejjel, megalkuvás nélkül tesszük a dolgunkat - fogalmazott Hernádi Zsolt. Arról szólt, hogy ennek a beruházásnak egyszerre van nemzetgazdasági jelentősége, és kulcsszerepet játszik a Mol-csoport versenyképességének megőrzésében.

Szekeres: jó a felismerés, rossz a gyakorlat
Egy hete még azt mondta Orbán Viktor, hogy a magyar gazdaság húzóágazata a mezőgazdaság, örömteli, hogy meghallotta a kor szavát és megváltoztatta a véleményét - fűzte hozzá lapunknak Szekeres Imre. Az MSZP gazdaságpolitikai kabinetjének vezetője szerint bár ebből a szempontból fontos lépés volt a miniszterelnök beszéde, de újraiparosodásról egyelőre aligha beszélhetünk. A magyar ipar teljesítménye az Orbán-kormány elmúlt három évében folyamatosan csökken, sőt a beruházási ráta alig éri el a 16 százalékot, melyre utoljára 1921-ben volt példa - tette hozzá Szekeres. A magyar vegyipar valóban az egyik legfontosabb iparága a magyar gazdaságnak, hagyományosan az 1960-as évek óta. A politikus úgy véli: a Mol - bár tulajdonosi összetétele nemzetközi - meghatározó közép-európai nagyvállalattá vált, melyet minden politikai pártnak támogatnia kell.

Bár Orbán Viktor az ipari sikerekről beszélt, a legfrissebb adatok ezt nemigen támasztják alá. Augusztusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal nőtt az ipari termelés volumene. A szektor teljesítménye az egy évvel korábbit (munkanap-hatással igazítva) 0,9 százalékkal haladta meg. Elsősorban a belföldi értékesítés és a beruházások visszaesése miatt 1,4 százalékkal kisebb lett az ipari termelés volumene, mint egy esztendeje. Az ipart továbbra is asz export, főleg a gépkocsigyártás húzza.

Lényegében az elmúlt három hónap jelenségei folytatódtak - mondta lapunk érdekllődésére Németh Dávid. A K&H Bank vezető elemzője az év egészére 1,5-2,0 százalékos. átlagos növekedést vár. Arra számít, hogy az esztendő utolsó két hónapjában akár 3-4 százalékos emelkedés is lehet, a tavalyi nagyon alacsony bázis miatt. Az élesedő konjunktúra miatt Európa importszükséglete nő, így nem várhatóak az év végén a tavalyihoz hasonló  műszakleállások.

A józan észhez fellebbezünk a Kecskeméti Törvényszék döntése miatt, ami tulajdonképpen rossz vicc - mondta Karácsony Gergely arra reagálva, hogy a bíróság szerint Baján a Fidesz jogosan nevezte gyűlöltekeltőnek a baloldal közös jelöltjét. A megismételt időközi önkormányzati választás előtt a kormánypárti Kovács Csaba plakátjával díszített kisteherautók járták a szavazókört, amelyekből megafonok egyebek mellett azt üvöltötték: "Ne féljen Bajnai, Gyurcsány és Mesterházy embereitől! Ne higgyen a gyűlöletet keltő Teket Melindának és társainak!"