Fidesz;Esztergom;Meggyes Tamás;Polt Péter;

- Higgy neki, hisz ügyész

Ha valakit nyilvánosan kitagadnak a Fidesz-akolból, lehetne picit konkrétabb. Meggyes Tamás szerint a politikai megrendelések nem ismeretlenek az igazságszolgáltatásban. Heuréka. De ki rendel? Mit rendel? Hogyan rendel? Besétál Polt Péter irodájába, lerak egy fényképet az asztalra és megereszt egy huncut mosolyt? Levágott lófejet küld a bírónak? Alaptörvénybe foglaltatja az ítélet ellenkezőjét? Vagy csak túl paranoiásak vagyunk?

Tény, hogy az átlagembernek nehéz megértenie a magyar igazságszolgáltatást. Elsőnek ott az ügyészség. Akkor van ügy, ha azt akarják, hogy legyen. Lehet itt hangfelvétel a trafikügyben korrupt polgármesterről, jöhet a Mol-vezérre vadászó horvát ügyészség a maga nyomozati anyagával vagy bizonyítékaival, listázhat Kubatov, háborús bűnöst éltethet a Fradi-keménymag, a fideszes polgármester előre tudhatja a helyi választás végeredményét... Ügy csak akkor van, ha az ügyészség is akarja.

Kevés a bizonyíték, akarat is kell. Az ügyészség élén pedig van egy határozott akarat, akit a kétharmad újra kinevezett, ezúttal kilenc évre. Kilenc évig dönthet még arról, hogy miből lesz szalagcím a Magyar Nemzetben, hogy kit cipelnek vezetőszáron a bíróságra a Hír TV kamerái előtt, ki ül évekig előzetesben ártatlanul. Illetve, ha Meggyes Tamás nem blöffölt, a politikai megrendelők dönthetnek róla.

Az ítélet már senkit sem érdekel igazán a jobboldalon, hiszen az ügyészség már az ügy kirobbantásával, és évekig tartó görgetésével eléri célját: politikát csinál az igazságszolgáltatásból. De a kétharmadnak ez kevés. A létező orbánizmusban elegendhetetlen a bíróságok pórázon tartása is. Hiába kényszernyugdíjazták azonban a 62 éven felüli, tapasztalt bírók százait, hiába küldték Szájer József feleségét az ítészek nyakára, hiába érvénytelenítenek utólag ítéleteket a rezsiháború érdekében, azért néha még becsúszik egy-egy Hunvald-felmentés vagy egy-egy választási csalás megállapítása. Szóval van még meló. De jó előjel, hogy már most előfordulhatnak olyan bírók is, mint a Népszavát pénzbírságra ítélő, utólag konzullá kinevezett ítész.

Minden rendszer megtalálja a maga támaszait.