atomenergia;V4;kormányfői csúcstalálkozó;

Rusnok, Tusk, Orbán és Fico a közös sajtóértekezletre készülődik FOTÓ: BIELIK ISTVÁN

- Közös energiafront

Egyetértés van a visegrádi négyek között a nukleáris energia felhasználását illetően - egyebek mellett ezt hangsúlyozta Orbán Viktor magyar kormányfő, a V4 soros elnöke, a tegnapi budapesti kormányfői csúcs után tartott közös sajtóértekezleten. A V4-ek támogatják a palagáz kitermelését és gáz-akciótervet is elfogadnak.

"A V4-es csoportnak van ereje, s képes eredményeket elérni" - mutatott rá a magyar kormányfő, emlékeztetve az előző, lengyel soros elnökség idején elért sikerekre az uniós költségvetési tárgyalásokon. A V4-ek ezúttal a nukleáris energia támogatását illetően alkotnak egységfrontot, az Európai Unió ugyanis arra készül, hogy az alacsony károsanyag kibocsátású technológiák támogatására szolgáló keretbe nem számítják bele automatikusan a nukleáris energiát. A visegrádi országok energiakosarában nagy részt foglal el a nukleáris energia, így nem értenek egyet azzal, hogy az atomerőművek üzemeltetéséhez nem járna szubvenció. Németország és Ausztria a megújuló, zöld energiaforrások támogatását szorgalmazza, míg Nagy-Britannia, Franciaország és a V4-ek ugyanakkor változatlanul ragaszkodnak az atomenergia felhasználásához. Orbán a sajtóértekezleten úgy fogalmazott, az EU "diszkriminálja" az atomenergiát. A magyar kormányfő erről egyébként brit kollégájával, David Cameronnal is egyeztetett londoni látogatásán.
A palagáz kitermelése Lengyelországban játszik leginkább növekvő szerepet, s Donald Tusk lengyel kormányfő méltatta is a V4-ek szolidaritását e téren. Robert Fico szlovák miniszterelnök szerint egyre pragmatikusabb a V4-es együttműködés, Jiri Rusnok cseh kormányfő is úgy vélte, minden ország szuverén joga, hogy eldöntse, milyen energiát használ. Prága támogatja a V4-es kooperáció elmélyítését.

Soros elnökként Orbán kiemelte a katonai együttműködés intenzívebbé válását, hangsúlyozva, hogy a nehéz gazdasági idők nem kedveznek a katonai kiadások emelésének, de az összehangolt, ésszerű védelmi politikának igen. A V4 2016-ra közös harccsoport felállítását tervezi. Ésszerűsítés indokolja a közös képviseletek létesítését is, Vietnamban, Ho Si Minh-városban például Visegrádi Ház nyílik. Együttműködnek a kereskedelmi kamarák is, a parlamenti elnökök találkozóját is tervezik. Jövő évtől nyolc millió euróra emelik a nemzetközi visegrádi alap éves költségvetését.

Mától veszi át hivatalát a Vatikán új államtitkára, az olasz Pietro Parolin, aki a sokat bírált Tarcisio Bertone helyét veszi át. Ferenc pápa megválasztása után Bertone hatalma inkább csak jelképessé vált. Egyrészt azért, mert sok bíboros bírálta őt amiatt, mert szerintük alkalmatlan posztja ellátására. Másrészt folyamatosan zajlik az államtitkárság átalakítása.