filmfesztivál;bemutatók;Budapest Pride LMBTQ Filmfesztivál;Adele Eisenstein;Toldi mozi;

- Budapest Pride Filmfesztivál díjnyertes alkotásokkal

Önálló rendezvényként debütál idén a Budapest Pride LMBTQ Filmfesztivál: több budapesti és vidéki helyszínen rendezik a bemutatókat október 26. és november 3. között. A leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű és queer (LMBTQ) filmfesztivál díjnyertes filmjeinek nagy részét először és jó részüket kizárólag a fesztiválon láthatja a közönség.

Idén 18. alkalommal rendezik meg a LMBTQ fesztivált ismét a Toldi moziban. Az esemény egyben évforduló is lesz, mert pontosan 20 éve, 1993-ban volt színhelye a Toldi mozi az I. Magyar Meleg és Leszbikus Filmfesztiválnak.

Az évfordulóra is emlékezve az idei rendezvénysorozatot az 1993-as fesztivál szervezője, az ismert emberi jogi aktivista, Adele Eisenstein nyitja meg. A nyitófilm az Így is, úgy is Laurence című kanadai film lesz, amely Cannes-ban és Torontóban nyert fontos díjakat. A filmben a tanárként dolgozó Laurence elárulja barátnőjének, hogy igazából nőnek érzi magát, és akként is szeretne élni. Szembeszállnak barátaik, családjuk és a társadalom előítéleteivel.

Idén három magyar városban láthatók a filmek, Budapesten kívül Pécsett és Szegeden. Meglepetés: a három városban azonos időpontban láthatja a közönség a fesztivál nyitófilmjét. Budapesten a Toldi Moziban, a Művész Moziban és a Hátsó Kapuban vetítik a fesztivál filmjeit: a 22 kortárs alkotást, a három retrospektív művet és a 17 alternatív és rövidfilmet. Ezek többsége csak az LMBTQ rendezvényein lesz nálunk látható.

A programban szerepel az Egy pestis túlélői című, Oscar-jelölt amerikai dokufilm a New York-i HIV-pozitív aktivisták drámai tüntetéssorozatáról, amely felhívta a közvélemény figyelmét a HIV/AIDS kezelésének fontosságára. A Tiltott szerelem című lengyel játékfilm idén Karlovy Vary egyik kategória-díját nyerte el, a Szabadesés című német alkotás az idei Berlinale Teddy-jelöltje volt két rendőr szerelméről.

A filmvetítésekhez kapcsolódva több kerekasztal-beszélgetés is szerepel a programban, így a Kinek a nevében című lengyel, a Tükör a tükörben iráni, a Kakaó című Fülöp-szigeteki alkotásokat követően workshop foglalkozik az idősebb LMBTQ emberek helyzetével, az öregedéssel együtt járó félelmekkel.

Hosszabb távra működőképes lett az Erkel Színház, amit 2007-ben életveszélyre hivatkozva bezártak, mégis sokáig tovább próbáltak benne. Penészedtek a falak, korhadtak a vezetékek. Most, amit lehetett 1,7 milliárd forintból rendbe hoztak, ez azonban nem azt jelenti, hogy korszerű színpaddal rendelkezik az ország legnagyobb teátruma, de végre nyugodtan lehet játszani benne. Tegnap a sajtó munkatársai bejárhatták a hivatalosan november 7-én megnyíló épületet.