;

közgazdasági Nobel-díj;Eugene Fama;Lars Peter Hansen;Robert Shiller;

Eugene Fama

- A közgazdasági Nobel-díj amerikaiaké

Három amerikai tudós: Eugene Fama, Lars Peter Hansen és Robert Shiller érdemelte ki idén a negyvenegyedik alkalommal odaítélt közgazdasági Nobel-emlékdíjat, amelyre - a többi Nobel-díjtól eltérően - a Svéd Nemzeti Bank tesz javaslatot, és az odaítélésről a Svéd Tudományos Akadémia dönt.

A három közgazdász az eszközárak empirikus analízisével érdemelte ki az elismerést. A kutatók, egymástól függetlenül, azt vizsgálták, hogyan lehet akár több évre előrejelezni a részvény- és kötvénypiaci árak változását.

Munkásságuk meglapozta a mai tudásunkat a megtakarításokról vagy az ingatlanbefektetésekről. Ha a várható hozamot rosszul mérjük fel - itt természetesn nem a háztartásokról, hanem a bankokról, biztosítókról, esetenként vállalkozásokról vagy az államról van szó -, akkor az alul- vagy a felülértékeltség válsághoz vezethet.  A tudományterület fontosságát jól példázza, hogy hasonló okokra volt visszavezethető a legutóbbi globális méreteket öltő válság is.

Az egyik kitűntetett, Eugene Fama, a University of Chicago professzora bemutatta, hogy rövid távon nehéz előrejelezni a részvényárakat, ugyanakkor az elméletén nyugvó új információk hamar beépülnek az árba, így az eredmény a pénzpiacok működésére is hatással van.

Mindehhez Lars Peter Hansen - szintén chicagoi -  makroközgazdász annyit tett hozzá, hogy kidolgozott egy olyan statisztikai módszert, amely alkalmas Eugene Fama elméletének a gyakorlatban történő tesztelésére. Megvizsgálta, hogy a pénzügyi és a reálgazdaság ebből a szempontból milyen kapcsolatban vannak egymással.

Eltávozott a tizennyolcak egyike
Elhunyt Ulf Linde, az irodalmi Nobel-díjról döntő 18 fős zsűri egyik tagja a hétvégén Svédországban. A 84 éves stockholmi művészeti és zenekritikus még részt vett az idei győztes, Alice Munro kanadai szerző kiválasztásában, a múlt csütörtöki szavazáson azonban már nem tudott jelen lenni. A svéd írókból, nyelv- és irodalomtudósokból, történészekből és egy tekintélyes jogászból álló testület, a Tizennyolcak néven is emlegetett zsűri tagjainak mandátuma egész életre szól. Linde 1977 óta vett részt a díjazottak kiválasztásában. Egészségével hosszú ideje akadtak gondok, mindkét lábát amputálták. Az akadémia nem nevezte meg halála pontos okát. Linde utódjáról idén már nem döntenek.

Az ugyancsak most kitűntetett Robert J. Shiller, a Yale professzora, akit népszerű közgazdasági könyveiről is ismerünk, kimutatta, hogy a részvényárak sokkal jobban változnak, mint a vállalati osztalékok. A részvényárak osztalékokhoz viszonyított aránya esik, amikor az árak magasak, és nőnek, amikor alacsonyak. A minta a kötvényekre és más eszközökre is igaz.

Shiller társnévadója a Case-Shiller-indexnek, melyet az amerikai ingatlanpiac leírására használ a Standard & Poor's. Shiller jelentős érdeme, hogy a 2000-ben megjelent könyvében megjósolta a 2007-ben kezdődött ingatlanpiaci lufit. A most megítélt 1,2 millió dolláros díjat három egyenlő részre osztják. Utoljára 1999-ben fordult elő, hogy nem volt amerikai közgazdász a díjazottak között.

Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke aggódik, hogy a devizahitel-forintosítási program felgyorsíthatja a hitelezés visszaesését, ez negatív hatást gyakorolhat a stabilitásra és a növekedésre - nyilatkozta Ewald Novotny, az osztrák jegybank elnöke a Der Standardnak. A készülő magyar mentőcsomag az Európai Rendszerkockázati Testület (ESRB) napirendjére is felkerült.