munkanélküliség;Nemzetközi Munkaügyi Szervezet;IMF/Világbank-közgyűlés;Guy Ryder;

- 200 millióan munka nélkül

Szombaton az IMF politikai-stratégiai testülete, a Nemzetközi Monetáris és Pénzügyi Bizottság (IMFC) tartott plenáris ülést a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank őszi washingtoni közgyűlésének második napján.

Guy Ryder, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet vezetője a globális foglalkoztatás arányának a csökkenésére figyelmeztetett, Olli Rehn, az Európai Bizottság alelnöke és Mario Draghi, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke az euróövezet gazdasági kilátásairól szólt, Ewald Nowotny az osztrák központi bank elnöke pedig azt szorgalmazta, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed folytasson dialógust más országokkal gazdaságélénkítő úgynevezett kvantitatív (mennyiségi) programjának várható lassításából eredő kockázatok mérséklésére - tájékoztatott az IMF honlapja.    

Guy Ryder, az ENSZ Nemzetközi Munkaügyi Szervezete, az ILO vezérigazgatója egyebek között elmondta, hogy a globális gazdaság növekedésének lassulása miatt világviszonylatban a foglalkoztatottság ráta 55,7 százalék jelenleg, ami egy százalékponttal alacsonyabb a válság előtti szintnél. Idén a munkanélküliek száma 202 millióra emelkedik globálisan, akik közül mintegy 73 millió a fiatal férfi és nő. Az ILO nevében Guy Ryder üdvözölte a Világbank célját, hogy 2030-ig csökkentsék a napi kevesebb mint 1,25 dollárból élők arányát a világban 3 százalékra és növeljék a legszegényebb 40 százalék jövedelmét minden országban. Mindkét cél eléréséhez több és jobb munkalehetőségre van szükség - tette hozzá az ILO vezérigazgatója.    

 Az IMF honlapja szerint Olli Rehn, az Európai Bizottság alelnöke arról számolt be, hogy az euróövezetben a legutóbbi adatok a gazdaság fokozatos felépülését jelzik. Az EB alelnöke szerint a gazdaság talpraállása lassú és fokozatos lesz. Idén az euróövezet GDP-je összességében 0,4 százalékkal zsugorodik, jövőre 1,2 százalékkal nő. Olli Rehn különösen fontos megoldandó problémának nevezte a fiatalok körében a magas munkanélküliség letörését. Idén az euróövezeti munkanélküliség átlagosan 12,2 százalék, az Európai Unióban 11,1 százalék lesz és nagyjából ugyanez a szint várható jövőre is - tette hozzá. 

Mario Draghi, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke is úgy látja, hogy lassú gazdasági élénkülés kezdődött az euróövezetben, de mint mondta: a termelés növekedése igen lassú, amit részben a fokozatosan bővülő belföldi illetve külföldi kereslet hajt. A bankvezető szerint az EKB rekordalacsony, 0,5 százalékos kamata még hosszabb ideig maradhat a jelenlegi szinten, sőt akár még alacsonyabb is lehet. 

Ewald Nowotny, az osztrák központi bank elnöke szerint most az egyik legsürgetőbb feladat az amerikai adósságplafon megemelése. A döntés elhúzódása ugyanis komoly gondokat okozna világszerte. Hangsúlyozta: a világ országainak ki kell használni azt a lehetőséget, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed egyelőre nem lassítja havi 85 milliárd dolláros amerikai gazdaságélénkítő kötvényvásárlási programját. Ewald Nowotny egyben felszólította a Fedet: kezdjen nemzetközi párbeszédet monetáris politikájáról, hogy minimalizálható legyen a várható monetáris szigorítás következménye más országokra nézve. Az osztrák központi bank elnöke csalódottságának adott hangot az IMF kvóta- és döntéshozatali reformjának lassúsága miatt. Egyben reményét fejezte ki, hogy azt az eredetileg kitűzött időpontig, 2014 januárjáig sikerül befejezni - írták az IMF honlapján.      

Az IMF politikai-stratégiai testületének következő ülését 2014. április 11-12-én tartják.

A piacgazdasági szabályozás egyik legfontosabb intézményétől, a fúzióengedélyezéstől akar gyakorlatilag teljesen megszabadulni a Fidesz. Péntek délután egy olyan törvénymódosító indítványt adott be Koszorús László fideszes képviselő, amely szerint a kormány kénye kedve szerint adhatna felmentést a cégegyesülések versenyhivatali engedélyeztetése alól. Márpedig a fúziók nyomán erőfölénybe, akár monopolhelyzetbe kerülhetnek bizonyos vállalkozások.