MSZP;Mesterházy Attila;EP;Szanyi Tibor;Botka László;választmányi ülés;

Botka László választmányi és Mesterházy Attila pártelnök – a választási programot is megvitatják FOTÓ: K 2 PRESS

- Elfogadták a listákat

Elfogadta a szocialista párt országgyűlési és európai parlamenti listáját az MSZP választmánya szombaton: előbbit Mesterházy Attila pártelnök-frakcióvezető, utóbbit Szanyi Tibor vezetheti. A végső döntést az MSZP kongresszusa mondja ki egy hét múlva.

A parlamenti listán - amelyet az elnökség és a választmány közösen terjeszt a kongresszus elé - Mesterházy Attilát Botka László választmányi elnök, Tóbiás József frakcióigazgató, Gúr Nándor alelnök, Harangozó Tamás frakcióvezető-helyettes, Molnár Zsolt budapesti pártelnök, Lukács Zoltán frakcióvezető-helyettes, Simon Gábor elnökhelyettes, Hiller István korábbi pártelnök és Kunhalmi Ágnes elnökségi tag követi.

Az EP-lista második helyezettje Ujhelyi István, az Országgyűlés alelnöke, mögötte Gúr Roland brüsszeli delegációtitkár, Veres János korábbi pénzügyminiszter és Gurmai Zita európai parlamenti képviselő következik. A másik három jelenlegi szocialista EP-képviselő - Göncz Kinga, Herczog Edit és Tabajdi Csaba - nem szerepel a listán.

Előzmények

Az MSZP-ben érvényes kvótaszabályok alapján a lista ötödét nőknek, másik ötödét 35 éven aluli politikusoknak tartják fenn. Utóbbiak között van Demeter Márta és a szintén az országos elnökségben dolgozó Varga László, aki Miskolcon egyéni jelöltként is indul. Női kvótán juthat be Heringes Anita paksi jelölt, a Societas korábbi alelnöke.

Tóth József, a XIII. kerület szocialista polgármestere nem indul az országgyűlési választáson. Jövő ősztől ugyanis összeférhetetlen lesz a képviselői, illetve a polgármesteri megbízás és Tóth ismét a kerületet szeretné irányítani. A mostani frakciótagok közül dr. Simon Gábor a miskolci polgármester-választáson indul, így ő sem lesz tagja a következő parlamentnek. Az MSZP-ben úgy számolnak, a jelenlegi közvélemény-kutatási adatok alapján körülbelül 25-30 képviselőjük szerezhet listás mandátumot, de mivel a befutó helyen szereplő politikusok egy része egyéniben is indul, akár az 50. hely is érhet mandátumot.

A listákról a végső szót a jövő szombati kongresszus mondja ki.

Ötpilléres program
Ha a szocialisták hatalomra kerülnek, a gyermekek, a fiatalok, a nők, a munkavállalók, a kis és középvállalkozók, valamint a nyugdíjasok lesznek a nyertesek - ígérte Mestreházy Attila néhány héttel ezelőtt Miskolcon. A pártelnök-frakcióvezető azóta több alkalommal elmondta, hogy az MSZP programja erre az öt pillérre épül, de mindenki jól jár majd, ha a szocialisták alakítanak kormányt. A baloldal ugyanis a mai "hűbérviszonyok" felszámolásával igazságos, élhető országot fog teremteni, ahol nemcsak reménye, de esélye is lenne mindenkinek a boldogulásra. Az ötpilléres program elfogadására ma tesz javaslatot a választmánynak a pártelnök, de a testület arról a választási felhívásról is véleményt mond, amelyet a jövő szombati kongresszus bocsát ki. A választmány mai ülése előtt a párt Jókai utcai székházában Horn Anna, a néhai miniszterelnök lánya, Mesterházy Attila és Botka László választmányi elnök felavatja Horn Gyula szobrát, majd megünneplik a párt születésnapját.

A párt "nagy öregei" közül többen nem számíthatnak listás helyre, mert a szocialisták ezzel is szimbolizálni akarják a megújulást. Mesterházy a párt 2011. decemberi kongresszusán arra kérte az idősebb, ismert szocialistákat, hogy kicsit lépjenek hátrébb, és engedjék bizonyítani az új generációt. Lendvai Ildikó maga jelentette be, hogy nem jelölteti magát, Mandur László, az Országgyűlés korábbi MSZP-s alelnöke szintén búcsúzik a háztól, de a következő ciklusban Lamperth Mónika és Kovács László sem lesz képviselő.

Az Országgyűlés helyett az Európai Parlamentben folytathatja a jelenlegi frakciótagok közül az EP-lista vezetésére is esélyes Szanyi Tibor, Ujhelyi István, a parlament alelnöke és Veres János, korábbi pénzügyminiszter. A jelenlegi szocialista EP-képviselők közül Gurmai Zita kaphat befutó helyet, de brüsszeli mandátumra számíthat a delegáció titkára, Gúr Roland és Winkfein Csaba elnökségi tag.

Nem indul nyomozás a kémügy kapcsán nyilvánvaló államtitoksértés miatt - az ügyészség azzal utasította el a kémper vádlottját védő ügyvéd feljelentését, hogy a titokgazda, az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) főigazgatója nem kíván feljelentést tenni az ügyben. Holott Galambos Lajos volt NBH-főigazgató védője szerint egyértelmű, hogy a jobboldali sajtóhoz és Fideszhez minősített adatok szivárogtak ki. Emiatt is okafogyottnak tartja a 2041-ig szóló titkosítás fenntartását, de az AH-főigazgató ezt is máshogy látja.