irodalom;Nobel-díj;Alice Munro;

- Alice Munro az irodalmi Nobel-díjas

A „kanadai Csehovnak” is nevezett Alice Munro kapta az irodalmi Nobel-díjat. Magyarországon sem ismeretlen szerzőről van szó, hiszen több művét is átültették magyarra. Kritikusok szerint az amerikai kortárs irodalom egyik legjelentősebb novellistája. Munkásságát eddig is több díjjal ismerték el, 2009-ben neki ítélték a patinás Nemzetközi Man Booker-díjat. Olyan világhírű szerzőket utasított maga mögé, mint Ljudmila Ulickaja, vagy Mario Vargas Llosa. Munro megejtő műveiben az emberi természetet érintő kérdésekre keresi a választ, a változó magatartásformák okait fürkészi. Műveit könnyed hangnem jellemzi. Megannyi novellájának cselekménye szűkebb pátriájában, Ontarióban játszódik. Feltűnően olvasmányosan ír, könyvei ezért rendkívül népszerűvé váltak angol nyelvterületen.

Alice Ann Laidlaw néven született 1931-ben az Ontario tartománybeli Winghamben. Édesapja farmer volt, édesanyja pedig a helyi iskolában tanított. Művészetét döntően befolyásolta a hazai környezet. Első műveit tinédzserként vetette papírra, s már ekkor eldöntötte, hogy az írásnak kívánja szentelni életét. Első, az Árnyék dimenziói című novellája 1950-ben jelent meg, amikor a Nyugat Ontariói Egyetem növendéke volt. Már fiatalon komoly élettapasztalatra tett szert, számos különféle nyári munkát vállalt el. Volt pincérnő, dolgozott dohányültetvényen, később egy helyi könyvtárban is, ahol beleáshatta magát az irodalomba. Az egyetemet két év múltán hagyta ott, s feleségül ment James Munróhoz. 1963-ban a házaspár Victoriába költözött, ahol „Munro’s Books” néven könyvesboltot indítottak. Az üzlet ma is működik. Munrótól három lánya született, második gyermeke azonban hamar meghalt. 1972-ben elvált férjétől, 1976-ban aztán Gerald Fremlin földrajztudóshoz ment hozzá. Ontario tartományban, Clinton nevű településen éltek egészen férje idén áprilisban bekövetkezett haláláig.

Munro tehetségére 1968-ban figyeltek fel hazájában. Ekkor jelent meg első novelláskötete, a Boldog árnyak tánca. Művéért az egyik legjelentősebb kanadai irodalmi elismeréssel (Governor General’s Award) díjazták. A sikerművet 1971-ben egy újabb bestseller követte, az Asszonyok, lányok élete, amely 2007-ben jelent meg magyar nyelven. Az önéletrajzi ihletésű mű Alice Munro egyetlen regénye, amelyben egy Ontario tartományban élő kislány nővé serdülését követi nyomon a negyvenes években. Művéből 1994-ben mozifilm született Ronald Wilson rendezésében.1978-ban jelent meg Mit gondolsz, ki vagy? című novelláskötete, amit a kortárs irodalom és az olvasók is egyöntetű lelkesedéssel fogadtak: ismét megkapta a főkormányzói irodalmi díjat. 1979-1982 között beutazta a világot, Ausztráliából, Kínából és Európából, a Skandináv-félszigetről gyűjtötte az ihletet. A nyolcvanas-kilencvenes években négyévente jelentetett meg novelláskötetet. Műveit számos patinás lap is közölte, köztük a New Yorker, az Atlantic Monthly, illetve a Paris Review.

Magyarul megjelent kötetei az Egy jóravaló nő szerelme (az eredeti munka 1998-ban, a fordítás 2008-ban jelent meg), a Szeret, nem szeret – Kilenc történet (2001, illetve 2006), a Csend, vétkek, szenvedély (2004, 2007), valamint a Mennyei boldogság (2009, 2011). Ezek közül a Szeret, nem szeret vált világhírűvé. Pontosabban ennek egyik novellája, az Oda-vissza, amelyből 2006-ban Egyre távolabb címmel készült filmdráma Sarah Polley rendezésében. Az alkotás egy sor díjat zsebelt be. Főszereplője, Julie Christie 2008-ban Golden Globe-díjat kapott a legjobb drámai színésznő kategóriájában. A mű egy súlyos Alzheimer-kórban szenvedő nő életét mutatja be, aki minden emlékét elfelejti férjéről, s az otthonban új románc szövődik közte és egy kerekesszékes férfi között.

Nyolcmillió korona a jutalom

Az irodalmi Nobel-díj a legrangosabb irodalmi elismerés, amely 8 millió svéd koronával (930 ezer euró) is jár. A díjátadó időpontja december 10., Nobel Alfréd születésének évfordulója. A díjra esélyes volt Nádas Péter is, akinek 2005-ben megjelent Párhuzamos történetek című regényét 2011-ben fordították le több világnyelvre.

Alice Munro 2006-ban már arra utalt, befejezi az írást, ám azóta két újabb novelláskötettel jelentkezett. Évek óta sokat betegeskedik, mind kevesebbszer jelenik meg a nyilvánosság előtt. 2009-ben egy torontói fellépése alkalmával közölte, rákkal kezelték, s bypass műtéten esett át.

Munro műveiben női sorsokkal foglalkozik, az abortusz, az egyedül álló anyaság kérdésével, a férfi és nő, az anya és lánya viszonyával. Nem hagyományos lányregényekről van szó, a történetek, a szereplők jelleme jóval összetettebb ennél. Elbeszélései életszerűek, hiányzik belőlük a túláradó szentimentalizmus. Novelláit eredeti iróniával fűszerezi. Munrót manapság a legnagyobb írókhoz hasonlítják.

Dél-koreai médiumok már hetek óta állítják, valami titok lengi körül az észak-koreai kis vezér, Kim Dzsong Un neje, Li Szol Dzsu életét. S ez összefügghet a kis Kim korábbi szeretőjének állítólagos kivégzésével. (Állítólag amiatt gyilkolták meg, mert pornófilmet találtak nála.) Ezzel kapcsolatban érdekes pletyka terjedt el Japánban élő észak-koreai ellenzékiek között. Egy források szerint a first lady korábban erotikus videókban szerepelt. A hír valódisága persze erőteljesen kérdéses – írja a Daily North Korea honlapja, de azt több forrás is megerősítette, hogy az ország előző, 2011-ben meghalt vezetője, Kim Dzsong Il szexvideókkal jutalmazta a párt megbízható tagjait.