Fidesz;szökés;Ároktő;

A súlyos bűnök elkövetőinek rács mögött, bilincsben kellene várniuk az ítéletet a Fidesz szerint FOTÓ: EUROPRESS/THINKSTOCK

- Korlátlan előzetest javasol a Fidesz

Elfogták a hatóságok a házi őrizetből megszökött ároktői banda két tagját Svájcban. Ám nem sokkal a rendőrségi bejelentés előtt a Fidesz épp erre az esetre hivatkozva közölte: eltörölnék az előzetes letartóztatás időtartamának felső határát a súlyos bűncselekményeknél. Ma legfeljebb négy évig lehet valaki előzetesben anélkül, hogy ügyében ítéletet hozna a bíróság. Mivel a rablógyilkosságokkal vádolt csoport ügyében négy év alatt sem született elsőfokú ítélet, a bíróság hazaengedte - négy társukkal együtt - a most elfogott Rostás Elemért és fiát, Rostás Henriket.

A Fidesz mostani bejelentésében minden benne van, ami a kormányzati filozófiát jellemzi: látszatmegoldás, nem a problémát kezeli - mondta Hack Péter. A fideszes Gulyás Gergely és Kocsis Máté által ismertetett, várhatóan két hét múlva a parlament elé kerülő törvényjavaslat ugyan a legalább 15 éves szabadságvesztéssel fenyegetett bűncselekményekre vonatkozik, de kötelezően lábperecet írna elő akkor is, ha a bíró nem látta indokát az előzetes elrendelésének.

Gulyás és Kocsis javaslata az eljáró szakértőket is megszorongatná: 60, a bonyolultabb ügyekben 90 napot adnának szakvéleményük elkészítésére, a mulasztók nem kapnák meg díjukat, vagy a bíróság rendbírságot szabna ki rájuk - amit az ároktői ügy szakértőinél meg is tett a Fővárosi Törvényszék, mivel a DNS-szakvélemények mintegy 1,5 évet késtek.
A pusztán a társadalmi felháborodásra reagáló, a Fidesztől amúgy sem idegen jogalkotás sok szempontból kockázatos. "Ahelyett, hogy az ügyek iszonyú elhúzódásának okait orvosolnák, olyan emberek sorsát kockáztatják a javaslattal, akik talán nem is bűnösök" - hívta fel a figyelmet Hack Péter, emlékeztetve az édesanyja meggyilásával vádolt Balla Irma fiának ügyére. Arra kellene választ találni a büntetőjogász szerint, hogy az igazságszolgáltatás miért képtelen négy év alatt eljutni egy elsőfokú ítéletig, miközben a hatóságok nincsenek fajsúlyos következményeket jelentő határidőkhöz kötve.

"Ha az ügyész nem készíti el a vádiratát, vagy a bíróság nem foglalja írásba az ítéletet a törvény adta időn belül, annak semmilyen érdemi követkeménye nincs" - mondta Hack. A szakértőket, noha kétségtelen a felelősségük az ügyek elhúzódásában, pedig "hiába kötelezik 60 napos határidőre, ha egy napra 48 órányi feladat jut rájuk": egyrészt kevesen is vannak, másrészt finanszírozni kellene őket. Sok neves szakember egyszerűen nem lép be a szakértői rendszerbe, mert nem éri meg neki, kellő motiváltságuk viszont nagyban hozzájárulna az elhúzódások csökkenéséhez - fejtette ki Hack, megjegyezve: "és ehhez nem is kell egy futballstadionnyi, mindössze egy szektornyi ülőhely ára".

Míg Hack szerint a kormánypárt a javaslattal indirekt módon a kevésbé súlyos ügyek háttérbe helyezését ösztönzi - ezáltal befolyást gyakorol az igazságszolgáltatásra -, Fleck Zoltán szerint alapvető állampolgári jogok is sérülnek, miközben a hatékonyság nem javul. "Minél kijjebb tolódik az előzetes ideje, annál inkább a büntetési funkciót látja el" - vélte a jogszociológus, aki szerint a kormánypárt megint azt kockáztatja, hogy pereket veszt Strasbourgban. Fleck a javaslatot nem tartja politikai lépésnek - noha szerinte is azt sugallja a Fidesz lépése, hogy "megoldjuk ezt az ügyet" -, inkább "végig nem gondolt jogi" lépésnek nevezte, amit viszont jogállamban úgy lehet megoldani, ha az alapjogok sértetlenül maradnak. Ezt a rendszert az emberi jogokra érzékeny választói közösségeknek, például Skandináviában, lehetetlen lenne eladni - tette hozzá.
Ez érezhetően nem jelentett gondot a kormánypártban, mivel Gulyás azzal érvelt, hogy alkotmányos aggályok bármilyen törvényjavaslattal kapcsolatban felvethetők, "de amíg a jelenlegi helyzet fennáll", a Fidesz-frakció eltökélt a szerintük megnyugtató válaszok megadására. Emlékezetes, májusban még Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke is arról beszélt éppen az ároktői eset kapccsán, hogy már vizsgálják az előzetes letartóztatás rendszerét.

Az MKB-MVM Veszprém kezdi meg a magyar csapatok eheti szereplését a legrangosabb európai kézilabdatornán, a Bajnokok Ligájában. A férfi együttes az ukrán Motor Zaporizzsját fogadja ma, míg a hétvégén a két női egylet, a Győr és az FTC lesz érdekelt (előbbi Nagybányára látogat, utóbbi a Buducnost Podgoricát fogadja).