;

EU;

- A látszat csal

Orbán Viktor mindig értett ahhoz, hogy megválogassa hallgatóságát. Tegnap a brit királyi külügyi intézetben tartott előadást, s régi, itthon jól bevált retorikájához, illetőleg témájához, az Európai Unió bírálatához nyúlt, azt hangoztatván, nincs jövőképe az EU-nak, s az unió bizonytalanná vált. Közismert, hogy Nagy-Britanniában - finoman szólva - nem nagy a lelkesedés az ország uniós tagsága iránt. A Grexit, vagyis Görögország esetleges euróövezetből való távozása után egyre többet hallhatunk a Brexitről, a britek EU-ból való kilépéséről. David Cameron brit miniszterelnökre egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy még kormánya hivatali idejének 2015-ös lejárta előtt írjon ki népszavazást arról, az unióban maradjon-e a hazája. Ha úgy döntene, enged a konzervatívok radikálisai követeléseinek, még az se lenne kizárt, hogy Nagy-Britannia – elsőként a tagállamok közül – a kilépést választja. Az utolsó két, augusztusban és szeptemberben készült felmérés szerint 21, illetve nyolc százalékos volt a kilépést pártolók fölénye.

A magyar és a brit kormány euroszkepticizmusa között azonban ég és föld a különbség. A britek már csak kultúrájukból adódóan is sosem voltak az európai gondolat nagy hívei: a csatlakozásuk után is azt számolgatták, megéri-e nekik a tagság. London az EU nettóbefizetője, Magyarország fényévekre van ettől. A brit euroszkeptikusok szerint az EU gazdaságilag „visszarántja” őket. Ez a retorika itthon is ismerős lehet, de miközben a britek EU-s országokba irányuló exportja csak néhány százalékkal nőtt az uniós tagállamokba, az EU-n kívüli régiókba (főként ázsiaiakba) - ugyanezen időszak alatt negyven százalékkal emelkedett. Itthon ugyan büszke a kormány a keleti nyitásra, nem valószínű, hogy Indiában vagy Kínában a jövőben két kézzel kapkodnának a magyar termékek iránt.

S akad még egy fontos különbség. Cameron koalíciós partnere, a liberális demokrata párt egyértelműen uniópárti. Nevezzük nem kis jóindulattal a KDNP-t a Fidesz koalíciós partnerének, ám akárhogy is fülelünk, nem igazán halljuk, a kereszténydemokraták önálló véleményét az Európa-politika kapcsán.