Bárándy Gergely, a testület szocialista elnöke hangsúlyozta, hogy nem a bűnbakkeresés, hisztériakeltés, hanem a megoldások keresése céljával hívták össze az ülést. Érthetetlennek nevezte a kormánypárti képviselők távolmaradását, akik - mint mondta - két napja még azt jelezték, hogy eljönnek az ülésre, csakúgy mint korábban Pintér Sándor belügyminiszter, aki szintén nem ment el. Handó Tünde és a Legfőbb Ügyészség képviselője egyaránt azt mondta, hogy bizottsági ülés hiányában nem tud érdemben nyilatkozni. Harangozó Tamás (MSZP) az elmaradt ülés után újságírók előtt szánalmasnak és gátlástalannak minősítette a Fidesz eljárását. Kocsis Máté, a kormánypárt kommunikációs igazgatója korábban azzal indokolta a kormánypártiak távolmaradását, hogy álláspontjuk szerint az ellenzék csak "politikai hisztériakeltést" tervez.
Érzi a Fidesz a botrány előszelét
"Ebben az ügyben, mint cseppben a tenger, minden benne van, ami a kormányzati filozófiát jellemzi: nem a problémát kezeli, csak látszatmegoldást ad" - összegezte lapunknak Hack Péter. A büntetőjogász szerint, noha a kormánypárt is érzi, hogy botrány van kialakulóban az ügy kapcsán, és ezzel a lépéssel is próbálják azt a maguk javára fordítani. Ugyanakkor ezzel az intézkedéssel indirekt módon az eljárás elhúzódását ösztönzik, hiszen más ügyeket háttérbe kell helyezniük az ilyen súlyosabb - magas büntetési tételű - ügyekkel szemben, és ezzel a jogalkalmazó befolyást gyakorol az igazságszolgáltatásra.
Hack ugyanakkor úgy vélte, ha már korlátlan ideig bent lehet tartani valakit az előzetesben - miközben az is előfordulhat, hogy az illető nem bűnös, elég csak a Balla Irma-gyilkosság perére gondolni -, sokkal súlyosabb, hogy a hatóságokat nem terhelik konkrét fajsúlyos határidők. "Ha az ügyész nem készíti el a vádiratát, vagy a bíróság nem foglalja írásba az ítéletet a törvény adta időn belül, semmilyen követkeménye nincs" - hívta fel a figyelmet a jogász. Szerinte a szakértőknek, noha kétségtelen a felelősségük az ügyek elhúzódásában, fedezni kellene a költségeiket, ugyanis "hiába kötelezik 60 napos határidőre, ha egy napra 48 órányi feladat jut rájuk". Sok neves szakember egyszerűen nem lép be a szakértői rendszerbe, mert nem éri meg neki, ám a megfelelő támogatással több szakértőt lehetne motiválni, bevonni az eljárásokba, ami nagyban hozzájárulna az elhúzódások csökkenéséhez - fejtette ki Hack.