Az ÁSZ honlapján olvasható beszámoló szerint Domokos László kiemelte: az államadósság csökkentésének, kezelésének elsődleges feltétele, hogy az államháztartás minden évben az egyensúlyi vagy ahhoz közeli állapotban legyen.
Az Állami Számvevőszék elnöke előadásában kifejtette, hogy az államháztartási folyamatokkal, a közpénzfelhasználással kapcsolatos kockázatelemzés stratégiailag fontos tevékenység az ÁSZ számára. „Egyrészt megalapozza az ellenőrzési témaválasztást, a helyszínek kiválasztását és meghatározza az ellenőrzési munka terjedelmét. Másrészről a kockázatok felmérése az ellenőrzések tárgya is lehet" - mondta a beszámoló szerint Domokos László.
Hozzáfűzte, hogy felismerve a kockázatelemzés fontosságát, az Állami Számvevőszék szervezeti átalakításának keretében 2012 elejétől kockázatelemző osztály működik a szervezeten belül.
Domokos László bemutatta a kockázatelemzés folyamatának fő összetevőit, rámutatva, hogy a kockázatelemzés egyfajta keretbe foglalja az ellenőrzés folyamatát: egyrészt megjelenik az ellenőrzési folyamat legelején, a stratégiai tervezés, a témaválasztás, valamint az egyes ellenőrzések előkészítése kapcsán, másrészt a folyamat végén is jelen van az ellenőrzési jelentések véglegesítése, illetve a visszacsatolások során.
Globális szinten is a legnehezebben kezelhető kockázatok közé sorolta az ÁSZ elnöke a nagy társadalmi ellátórendszerek - azaz az egészségügy, az oktatás, a szociális- és nyugdíjrendszer - strukturális problémáit.
Az ÁSZ az államháztartás központi szintje mellett különös figyelemmel tekint az önkormányzatok gazdálkodására, hiszen az önkormányzatok is az államháztartás részei, így például az adósságuk is az államadósságot növeli. Az ellenőrzések további fontos területe állami és önkormányzati vagyonnal való gazdálkodás - fűzte hozzá Domokos László.
Kifejtette, hogy olyan fenntartható finanszírozási rendszert kell kialakítani, amiben érdekeltté tehetők a gazdálkodó szervek és az államnak is megéri támogatást nyújtani, mert látja ennek hosszú távú hasznait. „A beruházások kiválasztásánál pedig kívánatos, hogy a jövedelmezőségi szempontok fokozottabban érvényesüljenek, növelve ezáltal ezen projektek fenntarthatóságát, amihez - nem utolsó sorban - az állam is valószínűleg nagyobb kedvvel nyújt támogatást" - tette hozzá az elnök.
Domokos László szerint a kockázatok másik csoportja a természeti környezet védelméhez kapcsolódik. „A környezeti kérdések elhanyagolása hosszú távon rontja a gazdasági versenyképesség infrastrukturális feltételeit, károsan befolyásolja a lakosság egészségi állapotát, ami számottevő állami kiadást indukálhat az egészségügyi szektorban. Ugyanakkor a környezetvédelmi programoknál is fontos követelmény kell legyen, hogy a forrásokat hatékonyan, takarékosan használják fel"- figyelmeztetett az ÁSZ elnöke.