Az idei évre vonatkozó várakozását ugyanakkor 0,8 százalékról 0,2 százalékra mérsékelte az IMF a tavalyi prognózishoz képest. Ez azt jelenti, hogy az idei második félévben a Valutaalap szerint már nem fog bővülni a magyar gazdaság. A jelentés kiemeli, hogy idén a jó időjárás segíti a magyar GDP-t, de a gazdasági aktivitás továbbra is a stagnáláshoz áll közel.
Az IMF tegnap kiadott World Economic Outlook (Világgazdasági kilátások) című kiadványa nem foglalkozik külön fejezetben hazánkkal, mindössze utalásokat tesz a hazai helyzetre. Ezek egyikében megállapítják az IMF szakértői, hogy hazánkra - Horvátországgal és Lengyelországgal együtt - átlagon felüli kockázatot jelent az eurózóna elhúzódó recessziója. A nemzetközi szervezet arra is utal: a magas államadóssággal küzdő országokban gyors döntésekre lesz szükség a költségvetési mozgástér növelésére, az amerikai jegybank monetáris lazítása körüli habozás ugyanis egy százalékkal megemelte az állampapírok reálhozamát. Olivier Blanchard, az IMF elnöke a jelentés előszavában kifejti: amíg nincs a monetáris lazítás befejezéséhez koncepció, és nem született döntés a technikai kérdésekről, addig az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed folyamatos kommunikációs kihívásokkal fog szembenézni.
Az IMF szerint Európa központi gazdaságai a fellendülés jeleit mutatják, bár ez a nemzetközi szervezet szerint inkább hangulati javulás, és nem a gazdaságpolitika lépései okoznak élénkülést. Az államháztartások stabilitása és a pénzügyi rendszer fejlődése is okot ad a bizonytalanságra, nemcsak 2014-ben, hanem középtávon is.