Korabeli fotók, dokumentumok, valamint több mint ezer reprodukció segítségével foglalta össze Molnos Péter művészettörténész az Aba-Novák festőiskolájából induló Duray Tibor életművét a galéria gondozásában megjelent monográfiában.
Sokáig egyműves festőnek számított az 1912-ben Budapesten született művész, aki az Éva című, 1935-re datált olajképéről vált ismertté a magyar művészettörténetben. "Emellett az is köztudott volt, hogy az 1970-es, 1980-as években a Képcsarnoknak készített képeket. A két korszak közötti időszakot azonban ez idáig nem igen ismertük" - mondta a kötet szerzője.
A magyar és angol nyelvű könyv nem száraz művészettörténeti elemzésekből épül fel, hanem a sorsfordító személyes kapcsolatokat, az emberi drámát és a kényszerpályákat kijelölő történelmi közeget igyekszik bemutatni.
Molnos Péter a kötet elkészítéséhez többek között a festőművész hagyatékát, leszármazottainak visszaemlékezéseit, korabeli levelezéseket, valamint az 1988-ban elhunyt Duray személyes ismerőseinek vagy leszármazottaiknak történeteit használta fel.
Kieselbach Gábor galériavezető beszámolt arról, hogy többéves munka eredményeként jött létre legújabb vállalkozásuk, a mindenki számára elérhető, folyamatosan bővülő, kezdetben tízezer műtárgyat felvonultató képzőművészeti webshop, amelyben tízezertől 18 millió forintig érhetők el festmények, pasztellek és grafikák.
"Az adatbázissal szeretnénk megmutatni a magyar képzőművészet gazdagságát, és szeretnénk elérni, hogy a vidékiek és a külföldön élők számára is könnyen hozzáférhetőek legyenek ezek a művek" - hangsúlyozta a galéria vezetője.
A látogató új típusú módon közelíthet a magyar képzőművészethez az oldalon található keresési rendszer segítségével. A kategóriák - például helyszín, szerző, téma, attitűd, kor, forma, szín - és az egyéb szűrők lehetővé teszik, hogy az érdeklődő egyéni ízlését, érdeklődési körét követve böngéssze a kínálatot.