Malala egy magas falak mögött rejtőző magániskolába járt Mingora városban, az északnyugat-pakisztáni Szvat-völgyben, ahol a 9/11-es terrortámadások és az Egyesült Államok afganisztáni inváziója nyomán a szomszédos országból átözönlött tálibok egyre nagyobb befolyásra tettek szert, s - akárcsak Afganisztánban - kitiltották a lányokat az iskolákból. A Kusal-iskolát, ahol Malala tanult, édesapja, Ziauddin Juszufzaj alapította. A lány az amerikai Parade magazinnak leírta azt a napját, amely élete utolsó napja is lehetett volna. "Én vagyok Malala" című önéletrajzi könyve tegnap került a boltokba.
Egy éve, 2012. október 9-én épp valamilyen vizsgára készültek, dolgozatot kellett írniuk. "Mivel én mindig könyveket bújó lány voltam, nem izgultam annyira, mint némelyik osztálytársam" - emlékezett vissza az osztályelső Malala. Kilencedik osztályba járt, társai többsége orvosnak készült. Kémiát, urdu nyelvtant és angol irodalmat tanultak. "Nehéz elképzelni, hogy bárki ezt veszélyesnek ítélje, a zajos és őrült Mingora városban uralkodó tálibok mégis úgy gondolják, hogy a lányok ne járjanak iskolába" - írta.
Általában busszal ment az iskolába, de még gyalogolnia is kellett, hogy beérjen. Malala akkor már ismert aktivista volt, halálos fenyegetéseket kapott, tudta, hogy bármikor veszélybe kerülhet. Többször elképzelte, hogy egyszer csak elé ugrik egy terrorista és le akarja lőni. "Arra gondoltam, levenném a cipőmet és fejbecsapnám. De akkor semmi különbség nem lenne köztem és egy terrorista között. Szóval talán inkább megpróbálnám meggyőzni, hogy helytelen, amire készül, hisz semmi rossz nincs abban, amit csinálok. Én csak azt szeretném, ha minden lány járhatna iskolába" - írta visszaemlékezésében Malala.
Már hazafelé tartottak egy fehér Toyota kisbusszal, húsz diáklány, három tanár és a buszvezető. Útközben két gyanús külsejű férfi állította meg a buszt, a sofőrnek azt mondták, információkat akarnak kérni a diákokról, menjen be az irodába. Egyikük hangosan megkérdezte: "Melyikőtök Malala?" Senki nem válaszolt, de több osztálytársnő Malalára nézett.
Ő volt az egyetlen lány, aki nem takarta el az arcát. A merénylő habozás nélkül lőtt, utóbb a többiek elmondták Malalának, hogy a férfinek remegett a keze "Fiatal volt, a huszas éveiben, szinte még fiú. Nehéz lehet, hogy van egy pisztolyod és embereket kell ölnöd. Nem tudom elképzelni, hogy akár csak egy ujjal is hozzáérnék, hogy bántani tudnám őt" - nyilatkozta támadójáról Malala.
A tizenéves lányon egy peshavari katonai kórházban életmentő műtétet hajtottak végre, három órás operációval távolították el a fején, nyakán és vállán átment, végül a gerince mellé befúródott golyót. Agya bal féltekéje sérült, fél arca megbénult, hallása is károsodott. Utókezelésekre előbb Ravalpindibe vitték, onnan pedig Nagy-Britanniába szállították. Világszerte segítséget ajánlottak, még Gabrielle Giffords is, az a kaliforniai képviselő, akit egy ámokfutó fejbelőtt egy szabadtéri fogadóórán, s maradandó agysérüléseket szenvedett.
Juszufzajt végül a birminghami Erzsébet királynő kórházban egy brit-pakisztáni orvos kezelte. Tavaly október 17-én ébredt fel a kómából, azóta több rekonstrukciós műtétet hajtottak végre rajta. Orvosai sokáig abban sem voltak biztosak, hogy valaha járni és beszélni fog, ám felépült. Ápolói azt mondják, soha nem nyafogott, nem panaszkodott, tűrte a megpróbáltatásokat. Ma is ugyanolyan elszánt, mint annak előtte, eltökélte, hogy nem hagyja magát megfélemlíteni.
Malala élete nem így alakult volna az édesapja nélkül. A lány szunnita muzulmán családból származik, apja költő és iskolaigazgató. Anyja viszont nem tud írni-olvasni, épp aznap akarták elkezdeni a tanítását, mikor a lányát majdnem megölték. Az apa azt akarta, hogy lánya többre vigye. Amikor a BBC urdu adása egy "életszerű blogot" akart indítani a lányok oktatásának problémáiról, épp Juszufzajhoz fordultak.
Több tizenévest is próbált rávenni, hogy blogoljanak, de senki sem vállalta. Végül saját lányát ajánlotta be. A BBC javaslatára Malala álnéven írt, a Gul Makai nevet egy pastu népmeséből vették. A blog nagy siker lett, rengetegen olvasták, a lány egyszerű, természetes stílusban írt, beszámolt mindennapi élete apró-cseprő gondjairól, s fiatal kora ellenére komolyan, éretten fogalmazott.
Vannak, akik szerint Malala apja túl nagy kockázatot vállalt, amikor a nyilvánosság elé engedte lányát. Bár a BBC óvatosságból nem adta ki a személyazonosságát, az apa többször magával vitte a bakfist eseményekre, Malala egyre több beszédet mondott, a pakisztáni tévében is fellépett. A New York Times riportere dokumentumfilmet forgatott róla. A lány megismerkedett Barack Obama akkori pakisztáni különmegbízottjával, az időközben elhunyt sztárdiplomatával, Richard Holbrooke-kal, segítséget kért tőle a pakisztáni lányok nevében.
Desmond Tutu dél-afrikai érsek nemzetközi gyermek békedíjra jelölte, Juszuf Raza Gilani pakisztáni kormányfő ifjúsági békedíjat alapított, s Malala lett az első kitüntetett. Reflektorfénybe került tehát, sőt politikai szimbólummá vált. Valójában sem apja, sem mások sem tudták elképzelni, hogy a tálibok célpontnak tekintenének egy fiatal lányt.
Pedig tényleg életveszélyben volt, s van ma is, s a közeljövőben aligha térhet vissza hazájába. Nagy-Britanniában, Birminghamben, az Edgbaston leányiskolában folytatja tanulmányait, próbál úgy élni, mint a korabeli iskolás lányok. A tálibok megüzenték: ismét megpróbálják megölni, ha hazatér. A Guardiannak adott interjúban Malala azt mondta, az a lány, aki a merénylet előtt volt, már nem létezik. Ő most már "az a lány, akit lelőttek a tálibok".
Híres lett, mindenki ismeri, rengeteg kötelezettséget kell teljesítenie. Számos előadásra kérik fel, amelyeken egyebek mellett felhívja a figyelmet, hogy világszerte a lányok 25 százaléka az általános iskolát sem fejezi be. Együtt kampányolt David Beckhammel, alapítványának szóvivője Angelina Jolie. Malala hamarosan II. Erzsébet vendége lesz: október végén egy fogadásra hivatalos a Buckingham Palotába. Nem titkolja, sokszor honvágya van, legszívesebben ott lenne most is régi iskolájában. Tartja a kapcsolatot egykori osztálytársaival, Skype-on beszélgetnek az iskolai pletykákról.
"A világ legbátrabb tizenévese" - mostanság így emlegetik Malala Juszufzajt. Őt tartják a Nobel-békedíj egyik idei esélyesének, s ha nem kapja meg, csak ifjú kora lehet az akadály. Malala a legfiatalabb, akit valaha a Nobel-békedíjra jelöltek.