Elvileg adná magát Ausztriában a nagykoalíció folytatása, hiszen a két nagy párt, az SPÖ és az ÖVP együttesen annyi mandátumot szerzett a parlamentben, amennyi elég a biztos kormányzáshoz. A néppártiak azonban ódzkodnak az SPÖ-vel való együttműködés folytatásától, mert attól tartanak, kisebbik koalíciós partnerként a következő választásig tovább csökken befolyásuk, s így népszerűség tekintetében megelőzheti őket a populista Osztrák Szabadságpárt (FPÖ). Michael Spindelegger, az ÖVP elnöke már a választás után jelezte, minden parlamenti párttal egyeztetni kíván.
Az ÖVP előtt eredetileg két lehetőség adódott a nagykoalíción kívül. Vagy az FPÖ-vel és az osztrák-kanadai milliárdos, Frank Stronach pártjával (TS), vagy az FPÖ-vel és a liberális NEOS-szal szövetkezik. Az első lehetőség hamar lekerült a napirendről. Heinz-Christian Strache, az FPÖ elnöke múlt pénteken kijelentette, nem hajlandó közösködni Stronachékkal. „A párt kormányban való részvétele olyan lenne, mintha homokra kívánnánk várat építeni” – vélekedett. Eközben az ÖVP-n belül is élesedett a TS-szel szembeni ellenállás. Günther Platter, a Néppárt tiroli tartományi vezetője kijelentette, csak káoszt eredményezne, ha a koalícióba bevennék Stronach pártját. Szerinte nincs értelme tárgyalni egy olyan párttal, amely maga sem tudja, milyen irányba halad. Hasonlóképpen vélekedett Markus Wallner, a vorlarlbergi ÖVP vezetője. „Stronach úgy vezeti a pártját, mintha hat éves gyerek lenne. Ha megsértődik, a sarokba dobálja a játékait” – jelentette ki. Stronach múlt héten több tartományi vezetőt zárt ki. A csereberékkel a tavaly megalakult párt frakcióját is veszélybe sodorta még azelőtt, hogy felállt volna az új parlament.
Az FPÖ jelezte, nem kívánja befogadni a párt képviselőcsoportjába a TS kizárt politikusait. Strache utalt arra, hogy vannak olyan mandátumszerzői Stronach pártjának, akik már kétszer váltottak pártot. „Ilyen alakokra nincs szükségünk” – mondta. Egyes vélekedések szerint még az sem zárható ki, hogy előbb-utóbb feloszlik Stronach pártja.
A TS tehát kiesett a pakliból, így az ÖVP már csak egy esetleges néppárti-szabadságpárti-liberális koalíciós lehetőséggel tudná elkerülni a nagykoalíciót. Ez azonban nagyon furcsa összeállítás lenne. Nehéz elképzelni ugyanis, hogyan tudna együttműködni egymással az FPÖ és a NEOS. Az ÖVP lehetőségei tehát igencsak korlátozottak.
Ugyan Faymann már a választás után világossá tette, hogy csak az ÖVP-t tudja elképzelni koalíciós partnernek, az FPÖ még a választás éjszakáján bejelentkezett az SPÖ-nél. Meglepő módon akadtak olyan hangok a szociáldemokratáknál, melyek szerint fontolóra kellene venni egy a polulista FPÖ-vel folytatandó együttműködést. Hannes Androsch egykori alkancellár úgy vélte, „21 százalékot nem lehet csak úgy figyelmen kívül hagyni. Nyitottnak kell lenni a tárgyalásokra” – jelentette ki a Vorarlberger Nachrichten című lapnak. Ugyanakkor hozzátette, az együttműködés fejében az FPÖ-nek szakítania kell eddigi bevándorlási politikájával, s hitet kell tennie az európai integráció mellett. Az SPÖ-nél persze többségben vannak azok a politikusok, akik nem közelednének Strachéékhez.
Minden érv tehát a nagykoalíció folytatása mellett szól, mégha a közvélemény nem is repes az örömtől emiatt. A Gallup által készített felmérés szerint a megkérdezettek 53 százaléka szeretne az SPÖ-ÖVP szövetség helyett bármilyen másik felállást. Mindössze 32 százalék óhajtja a nagykoalíció folytatását. 12 százalék szerint a két nagy pártnak harmadik szereplőként be kellene vennie a kormányba a Zöldeket, tíz százalék pedig négypárti kabinetet óhajt az SPÖ, az ÖVP, a Zöldek és a NEOS részvételével. Ugyanennyien támogatnának egy ÖVP-FPÖ-TS, illetve egy ÖVP-FPÖ-NEOS koalíciót.