Egy sor palesztin politikus bírálta Zemant kijelentése miatt. Szaeb Erakat palesztin főtárgyaló óva intett a nagykövetség áthelyezésétől. Szerinte ez mindkét fél békéért tett erőfeszítéseit veszélybe sodorná. Az Arab Parlament elnöke, Ahmed bin Muhammed Al-Jarwan úgy vélte, a lépés "a nemzetközi jog és az ENSZ határozatok egyértelmű megsértése lenne".
Később a cseh külügyminisztérium próbálta menteni a helyzetet. Közleményében kifejtette, a Cseh Köztársaság támogatja a közel-keleti békefolyamatot. A dokumentum szerint Prága mindig is a két fél közötti közvetlen béketárgyalások híve volt, s az Európai Unió álláspontjának megfelelően a független Izrael és Palesztina létrehozását támogatja. Jirí Rusnok cseh kormányfő múlt pénteken elismerte, Zeman kijelentése nyomán átmenetileg feszültebbé válhat Csehország és az arab államok viszonya. Mint mondta, kormánya nem tervezi a javaslat megvitatását. A két nagy párt, a szociáldemokrata CSSD, amely az október végi választás nagy esélyese, valamint a jobboldali polgári demokraták is azt hangoztatták, elutasítják Zeman felvetését. A cseh elnök egyébként nemrégiben a Jediót Ahronot izraeli lapnak kifejtette, a palesztin menekülteknek nem kéne visszatérniük Izrael területére, "inkább Szaúd-Arábiába kellene küldeni őket".
Az izraeli-palesztin békefolyamat egyik legvitásabb kérdése éppen Jeruzsálem státusa. A világ országainak döntő többsége Tel-Avivban létesítette külképviseletét, néhány ország, köztük az Egyesült Államok és Olaszország konzulátust működtetnek Jeruzsálemben.