;

atlétika;Párizs;Paralimpia;

- Luterán Petra negyedik, Ekler Luca ötödik lett a paralimpián

Újabb magyar pontszerző helyek.

Luterán Petra a negyedik helyen végzett a T47-es kategória 400 méteres síkfutó számában a párizsi paralimpián. Ekler Luca pedig az ötödik helyen végzett 100 méteren a T38-as kategóriában.

A 27 éves tatabányai Luterán Petra - aki májusban, 58.35 másodperces egyéni csúccsal bronzérmet szerzett ebben a számban a kóbei világbajnokságon -, pénteken az előfutamában, a Stade de France esőáztatta pályáján 58.93-mal a vb-címvédő brazil Fernanda Yara da Silva mögött másodikként ért a célba, összesítésben pedig a harmadik idő volt az övé. A szombati fináléban remekül futott, az utolsó kanyarban a harmadik helyért küzdött, de végül a brazil Maria Clara Augusto da Silva kicsivel megelőzte őt. Így is nagy egyéni csúccsal, 57.41 másodperccel ért célba.

A tíz éve, a nankingi ifjúsági olimpián magasugrásban negyedik Luterán Petra már abbahagyta a versenyzést, amikor két éve, egy közlekedési balesetben elvesztette a bal alkarját. Ezután kezdett újra atletizálni, és parasportolóként visszatért a pályára.

Ekler Luca vb-címvédőként indult a számában, de előfutama után emlékeztetett rá, hogy májusban, amikor a vb-győzelmét aratta Kóbéban, az idény elején még senki nem volt igazán formában, ráadásul többen - köztük a világcsúcstartó brit Sophie Hahn - hiányzott abból a mezőnyből. Úgy vélekedett, hogy legjobb esetben harmadik lehet, ehhez azonban valószínűleg egyéni csúcs kell futnia.

A délelőtti előfutamában 12.63 másodperccel harmadik lett, összességében pedig a negyedik legjobb időt érte el. Az esti fináléban a Stade de France megtelt lelátói előtt a nyolcas pályán futott. Többen is jobban rajtoltak nála, de sikerült felzárkóznia, többek között megelőzte a hetes pályán mellette futó Hahnt. Ugyanakkor középen két kolumbiai és egy görög sprinter volt a leggyorsabb: végül Karen Tatiana Palomeque Moreno győzött, aki 12 századot faragott a világrekordból. Ekler - aki fő számában, távolugrásban, illetve a 400 méteren később szerepel majd - 12.78 másodperccel lett ötödik.

A TFSE 25 éves sportolója három éve, a tokiói paralimpián negyedik volt ebben a számban.

Talán levegőt is egyszerre vesz Márton Viviana és Márton Luana. A céljuk az, hogy Los Angelesben már mindketten olimpiai bajnoki címet szerezzenek.