;

magyar csapat;élsport;párizsi paralimpia 2024;

A 39 versenyzőből álló magyar paracsapat 68 számban indul. Tokióban 43 sportolóval képviseltette magát hazánk, s 16 éremmel zárt

- Elutazott Párizsba a magyar paralimpiai csapat, elvárás, hogy a sportolók mind a 68 számban aranyérmet szerezzenek

És ez nem vicc!

„Soha nem értettem, amikor sportszervezetek és szövetségi vezetők azt mondták, két aranyért meg öt helyezésért megyünk. Ez sport, nyerni akarok, nem?! A ház körüli futóversenyt, az iskolai bajnokságot és a paralimpiát is meg akarom nyerni, így kell hozzáállni. Tényleg azt gondolom, hogy ne menjünk úgy sportversenyre, hogy nem akarunk mindent megnyerni” – rögzítette Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnöke, mielőtt a magyar részvevők első nagyobb csoportja útnak indult Franciaországba.

Szabó László a jelek szerint halálosan komolyan gondolja, hogy a 13 sportág 68 versenyszámában érdekelt 39 magyar sportoló 68 aranyérem megszerzésének reményében kezdi majd a küzdelmeket, ugyanis nyomatékosította, 68 az elképzelése: „Párizs szinte hazai pálya a piros-fehér-zöld mezes garnitúráknak, ugyanakkor lesznek olyan körülmények, amelyekre nincs ráhatásunk...” (Csak remélni lehet, hogy e helyütt nem Orbán Viktor a Nemzeti Sportnak adott nyilatkozatára utalt, amennyiben a miniszterelnök képes volt azt állítani, hogy a magyarok általában hátrányból indulnak, s onnan nyernek.)

Tokióban a totális dominanciától távol voltak a magyarok: 16 érmet, közte 7 aranyat hoztak haza; Rióban (2016) 18 dobogós hely és egy elsőség volt a termés, Londonban (2012) 14 érem és 2 első hely, Pekingben (2008) viszont csupán 6 dobogóval s közte 2 arannyal zártak honfi­társaink.

A józan válasz szerint az az elvárás: Tokióban a 18. helyen végeztünk az éremtáblázaton, ha ezt tudjuk tartani, akkor rendben leszünk, ha még előkelőbb helyen végzünk, az óriási öröm lesz, ha ez alatt maradunk, akkor az egy pici csalódás – mondta, s szavai azért is megütötték az ember fülét, mert máskor meg konkrétan kijelentette: „A magyar parasport az aranykorát éli, soha ilyen eredményes és ismert nem volt a magyar parasport, mint ezekben az években!” Akkor a Japánban elérthez képesti gyatrább kezdést eufemisztikus lenne pici visszaesésként értékelni.

A 39 fős párizsi csapat tagjai közül tízen újoncok, két-három versenyző pedig az utolsó paralimpiáján vesz részt. A párizsi nyári játékok augusztus 28-tól szeptember 8-ig tartanak, és eddig több mint 1,75 millió jegyet értékesítettek a versenyekre, úgyhogy esélyes, a legtöbbjükön telt ház lesz.

A szövetségi kapitány 26 fős keretéből több ismert játékos ugyan kimaradt, de mint hangsúlyozta, nem elégedetlen például Fiolával vagy Styles Callummal, meccshiány miatt kell nélkülöznünk őket.