;

Hámori Luca;Imane Khelif;

- Pontozással legyőzte a biológiailag férfi Iman Helif Hámori Lucát

Ezzel biztossá vált, hogy az algériai bokszoló érmet szerez a párizsi olimpián.

Egyhangú pontozással győzte le a bológiailag férfi algériai ökölvívó, Iman Helif a magyar Hámori Lucát a párizsi olimpia ökölvívótornájának a negyeddöntőjében, a nők 66 kilogrammos versenyében.

Az 1. menet kiegyenlített küzdelmet hozott, Helif vezet Az algériai kezdett aktívabban, de Hámori védte az első ütéseket. Fél perc után Hámori fölvette azt a távolságot, ahonnan Helif nem érte el. Pozíciókereséssel folytatódott a csata, mindkét bokszoló óvatos volt. Egy perccel a gongszó előtt Helif megütötte Hámorit, de nem volt erős ütés.

A pontozók a 2. menetben is Helifet látták jobbnak, a magyar sarokban aktívabb bokszot kértek Hámoritól, de él perc elteltével Helif egyenese talált, egy közbetámadásnál Hámori is talált, de azonnal jött a válasz Helif részéről. 1:40-ne a vége előtt közelharc alakult ki, ezt akarta Hámori elkerülni, de nem lett ebből baj. Hámori testre ütött, amikor 1:10 volt hátra, de Helif védett. Az utolsó percben Hámori jól lépett el ellenfele előtt, de megütni nem tudta.

A 3. menet előtt a szünetben a magyar sarokban elhangzott, hogy „ütni kell”. Hámori megfogadta a tanácsot és 2:34-gyel a vége előtt eltalálta Helif fejét. Húsz másodperccel később mindkét ökölvívó földre került, de nem ütéstől, a lendület vitte le őket a közelharc során. Helif sokat fogott, előnye birtokában próbálta széttördelni a mérkőzést. 1:23-mal a vége előtt megint földre kerültek mindketten, de ismét csak kvázi birkózás miatt.

Az utolsó perc úgy kezdődött el, hogy Hámorinak akkor maradt esélye, ha földre tudja küldeni ellenfelét. Támadott a magyar bokszoló, kapott testre egy nagy ütést, de állta. Hámori mindent megpróbált, de nem tudta felülmúlni az algériai ellenfelét. Helif egyhangú pontozással nyert. Ezzel biztossá vált, hogy az algériai bokszoló érmet szerez a párizsi olimpián.

Ez volt az a női bokszmérkőzés, amely világszerte és itthon is politikai felhangokkal teli vitákat szított, Iman Helif ugyanis annak ellenére indulhatott a nők között az olimpián a Nemzetközi Olimpiai Bizottság döntése nyomán, hogy tavaly egy világbajnokságról kizárták, mert szervezetében a férfiakra jellemző X- és az Y-kromoszómát is kimutatták.

A Népszavának korábban Szuknai Zsuzsanna, a női ökölvívó-válogatott korábbi edzője úgy nyilatkozott, szerint Hámori nem indult esélytelenül, mivel magas és gyors, el tud mozogni Helif elől. Az edző szerint ha a magyar ökölvívó el tudja kerülni a közelharcokat és lábon jól mozog el ellenfele elől, akkor lehet esélye a győzelemre. „Nem érdekel, hogy fiú vagy lány, le akarom győzni” - hangsúlyozta Hámori a meccs előtti napon.

Nehéz csatára számíthattam, amikor reggel felébredtem. Ki tudtam zárni, mindent, ami megjelent ezzel a mérkőzéssel kapcsolatban. Örülök, hogy egyetlen magyarként itt lehettem, nyertem két meccset, büszke vagyok arra, amit elértem. Az edzőim azt érezték, hogy még több kell, nekem úgy tűnt, hogy ez nem lehetséges, próbáltam élvezni a mérkőzést. Az elmúlt 36 órában kikapcsoltam a telefonomon az értesítéseket, hogy csak a mérkőzésre tudjak koncentrálni – nyilatkozta Hámori Luca a mérkőzés után.

Egyelőre még nem biztos a helyük a legjobb nyolc között.