;

kézilabda;Európa-bajnokság;magyar férfi kézilabda-válogatott;Köln;

- Távolabb került az elődöntős álomtól a férfi kézilabda-válogatott

A sokat hibázó magyar csapat 30-29-re kikapott az osztrákoktól az olimpiai kvalifikációs Európa-bajnokság középdöntőjének első fordulójában, csütörtökön Kölnben.

A magyar férfi kézilabda-válogatottra - amely három győzelemmel kezdett a csoportkörben - csütörtökön, a középdöntő nyitányán az olimpiai kvalifikációs Európa-bajnokság egyik meglepetéscsapata, Ausztria várt, amely a papíron jóval erősebb, a 2022-es Eb-n ezüstérmes, a 2023-as vb-n harmadik Spanyolországot utasította maga mögé, s ejtette ki a csoportkörben. Érdekesség, hogy a magyar válogatott szövetségi kapitánya, Chema Rodríguez és az osztrákokat irányító szlovén Ales Pajovic játékosként egykor csapattársak voltak a spanyol Ciudad Realban, mellyel együtt nyerték meg a Bajnokok Ligáját.

A 21 éves Palasics Kristóf rögtön ziccert védett, majd a remek magyar támadójátéknak köszönhetően 3-0-lal indult az összecsapás. Négy és fél perc múltával betaláltak az osztrákok. A kilencedik minutumban Ancsin már negyedszer volt eredményes, ezzel 6-3-ra módosította az állást.

A folytatásban Ancsin cserét kért térdsérülés miatt, ám a magyarok lendülete nem hagyott alább, átlövésből és beállós pozícióból is potyogtak a gólok. Hiába kerültek emberelőnybe a magyarok, létszámfölényben lövésig sem jutottak el, az osztrákok ellenben lerohanásból könnyű gólokat lőve egyenlítettek, gyorsan odalett a négy gólos különbség.

Az első osztrák időkérés után a rivális támadásban rendre lecserélte kapusát, így létszámfölényben támadott. A magyarok nem nagyon tudtak ezzel mit kezdeni, viszont Rosta révén sikerült egyszer betalálni az üres kapuba. A felek végül 17-17-es állásnál vonultak az öltözőbe.

A térfélcsere után kicsit megtorpant az ellenfél, Máthé Dominik bombájával már kettővel mentek a magyarok. A 39. percben Máthé rontott hetest, majd kettős emberhátrányban kerültek a magyarok. Ennek köszönhetően a rivális egyenlített, majd a 43. percben a meccs során először át is vette a vezetést (22-23).

A több mint öt perces gólcsendet aztán Máthé törte meg, az osztrákok létszámfölényes támadójátékára viszont továbbra sem volt meg az ellenszer. Chema a 45. percben Palasicsot lehívta a pályáról, a hajrában Bartucz őrizte a kaput, aki hiába védett többször is bravúrral, Möstl sem adta alább a túl félen.

Az 54. percben Imre egyenlített (26-26), Frimmelt pedig két percre leküldték a bírók. Az osztrákok egálra lehozták ezt a periódust, aztán viszont Bóka révén sikerült visszaszerezni a vezetést (28-27). Az öröm nem tartott sokáig, egy perccel a vége előtt már újra az osztrákoknál volt az előny. Fazekas ezután nemcsak gólt lőtt, Herburgert is leküldték a bírók. Így az ellenfél nem tudott létszámfölényben támadni, de így is betalált. Magyar válasz már nem volt, Ausztria nyert 30-29-re.

„Voltak problémáink a hét a hat elleni védekezésben, ezen azért javítottunk a második félidőben” – kezdett bele az értékelésbe a magyarok szövetségi kapitánya. – Támadásban nem volt problémánk, rendre megtaláltuk a beállókat, aztán a játékvezetők úgy gondolták, hogy támadó fault volt, vagy nem történt szabálytalanság. Az osztrákok azt gondolhatták, hogy játszhatnak így, de azért küzdöttünk a végéig. Meg akartuk nyerni a meccset, az osztrákokon talán nem volt olyan nagy nyomás az utolsó öt percben.

Ez az első meccs volt a legfontosabb a középdöntőben, ha nyertünk volna, akkor közelebb kerültünk volna az elődöntőhöz. Most öt percünk van szomorkodni, fókuszálnunk kell tovább. Van még három mérkőzés, elérhetjük még az elődöntőt”

– tette hozzá Chema Rodríguez.

A magyarok a folytatásban szombaton Horvátországgal, hétfőn a házigazda Németországgal, szerdán pedig az olimpiai címvédő Franciaországgal találkoznak. A csoport első két helyezettje jut az elődöntőbe, a harmadikok pedig az ötödik helyért játszhatnak.

Megoldottuk az átigazolási kérdést! – közölte a sportállamtitkár, miután a futball egyik szereplője kifogásolt valamit, 24 órával később pedig bejelentették a törvénymódosítást.