;

kerékpár;kerékpárverseny;

- Macskakövön is tekernek: újra megrendezik a Paris-Roubaix-t

Két és fél év kényszerpihenő után vasárnap újra megrendezik az egyik legnehezebb egynapos kerékpárversenyt, a Paris-Roubaix-t, amelyen Peák Barnabás is rajthoz áll.

Tavaly egy közel 80 éves hagyomány szakadt meg azzal, hogy a koronavírus-járvány miatt nem tudták lebonyolítani a Paris-Roubaix-t, amely az egyik legrégebbi országúti kerékpárverseny, hiszen először 1896-ban rendezték meg. Azóta – egészen 2020-ig – csak a világháborúk idején maradt el, legutóbb 1942-ben. Az első versenyt április 19-én rendezték, innen kapta az egyik becenevét: La Pascale, azaz a húsvéti verseny.

A szurkolók számára ismerősebb lehet a verseny másik beceneve, a l'enfer du Nord, azaz az Észak Pokla. Ezt akkor kapta, amikor a verseny az első világháború után a romok és kráterek között az egykori frontvonalakon zajlott. A Paris-Roubaix további különlegessége, hogy a győztes a szokásos trófeák helyett egy kockakövet kap az útról, s ez az egyik legnagyobb eszmei értékkel bíró díj a versenyzők között.

A nagy múltú viadal egyike az öt Monumentumnak, azaz egyike a legnagyobb presztízzsel rendelkező egynapos versenyeknek. A Paris-Roubaix-t a rossz minőségű, macskaköves utak és a hideg, gyakran esős északi időjárás által teremtett embertelen körülmények tették a legnevezetesebb és legnehezebb egynapos viadallá. Az évtizedek során az útvonal időről időre változott, a mezőny a verseny neve ellenére 1967 óta nem indult Párizsból. Ennek az az oka, hogy a szervezőknek az útfelújítások miatt újabb és újabb elhanyagolt kockaköves szakaszokat kellett keresniük, hogy a viadal ne veszítsen nehézségéből.

A 118. Paris-Roubaix vasárnap lesz, több mint két és fél évvel azt követően, hogy 2019. április 14-én Philippe Gilbert diadalmaskodott. Nagy meglepetés lenne a 39 esztendős belga címvédése, ugyanakkor, ha mégis sikerülne neki, akkor a verseny története során ő lenne a legidősebb győztes.

Az elmúlt két és fél évben hatalmas változások történtek az országúti kerékpáros világban, 2019 tavaszán Alejandro Valverde volt az uralkodó világbajnok, Remco Evenepoel még nyeretlen volt profiként, Chris Froome-nak hívták a Giro d’Italia címvédőjét, az immáron kétszeres Tour de France-győztes Tadej Pogacar épphogy csak belecsöppent a profik világába, a háromszoros Vuelta-győztes Primoz Roglic pedig még várt az első háromhetes összetett győzelmére.

A 257 kilométeres távon a célba érkezés is nagy szónak mondható, ugyanis a szűk, rossz minőségű utakon szinte elkerülhetetlenek a defektek és a bukások. Az első helyezett versenyzők az elmúlt években néhány perccel hat órán belül teljesítették a viadalt, azaz a legjobbak jócskán 40 km/h fölötti tempót diktálnak. Az idei útvonal 55 kilométer hosszan tartalmaz kockaköveket, a verseny további különlegessége lesz, hogy októberben rendezik, miközben korábban mindig áprilisban tartották.

A meteorológusok szerint vasárnap szinte kizárt, hogy a mezőny megússza az esőt, mindez pedig csak még nehezebbé teszi a versenyzők dolgát, előnyben lehetnek azok, akiknek van tapasztalatuk cyclocross-ban. Nem meglepő, hogy a fogadóirodák szerint a két többszörös cyclocross-világbajnok Wout Van Aert és Mathieu Van Der Poel a két fő esélyes. Legutóbb 2002-ben volt esős verseny, akkor a belga Johan Museeuw diadalmaskodott. Az 55 éves korábbi kerékpáros a belga Het Nieuwsbladnak arról beszélt, hogy az esőnek van előnye is, ilyenkor sokkal hamarabb szétszakad a mezőny.

Peák Barnabás személyében 2010 után ismét lesz magyar résztvevője a versenynek, a 22 esztendős fiatal a Bike Exchange csapatában szerepel. Tizenegy éve Bodrogi László állt rajthoz, ő pályafutása során mind az öt klasszikus egynaposon elindult, a Paris-Roubaix-n nyolcszor is.

Megdőlt a női egyórás kerékpározás világcsúcsaJoss Lowden megdöntötte az egyórás kerékpározás női világcsúcsát. A brit kerekes 48,405 kilométert teljesített a svájci Grenchenben, így 398 méterrel múlta felül az olasz Vittoria Bussi 2018-ban felállított rekordját. A 33 éves versenyző - zárt kapuk mögött - több mint 193 kört tett meg a 250 méteres pályán.

A Barcelona úgy kapott ki 3-0-ra a Benfica vendégeként, hogy el sem találta ellenfele kapuját. A katalán sztárcsapat két fordulót követően nulla ponttal rendelkezik.