;

Forma-1;

- Verstappen kiesett, de Hamilton nem használta ki

A hajrában a Red Bull élen haladó holland pilótája defekt kapott, így csapattársa, Sergio Pérez nyerte a vasárnapi Azeri Nagydíjat.

Egyről másfél órásra húzódott az Azeri Nagydíj szombati időmérője, ugyanis balesetek miatt négyszer is piros zászlóval kellett félbeszakítani azt. A szűk, utcai pályán összesen öt pilóta törte össze az autóját: Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo) és Lance Stroll (Aston Martin) az első szakaszban, Daniel Ricciardo (McLaren) a második periódusban ment bele a falba, míg a harmadik szakaszban az utolsó gyors körökön Cunoda Juki (Alpha Tauri) és Carlos Sainz Jr. (Ferrari) ugyanabban a kanyarban fékezte el magát.

A kaotikus időmérőn végül Charles Leclerc, a Ferrari monacói pilótája volt a leggyorsabb, mögötte a vb-pontverseny két éllovasa, Lewis Hamilton (Mercedes) és Max Verstappen (Red Bull) következett. A rajt után nem változott az első három sorrendje, Sergio Pérez (Red Bull) viszont két helyet előre lépett a negyedik pozícióba.

A második kör végén a hosszú egyenesben Hamilton megelőzte Leclerc-t, majd a negyedik körben Esteban Ocon (Alpine) versenye ért véget műszaki probléma miatt. A hatodik kör végén Verstappen, a hetedikben pedig Pérez is átlépte a monacóit.

A nyolcadik körben a mezőny hátsó részében megindultak a kerékcserék, majd az élmezőnyből Leclerc is kiállt. A 11. körben Hamilton és csapattársa, Valtteri Bottas is így tett, miközben Carlos Sainz Jr. (Ferrari) tett egy látogatást a bukótérben. A következő két körben előbb Verstappen, majd Pérez is kereket cserélt, s mindketten visszajöttek Hamilton elé. Ekkor a bokszkiállásáig átmenetileg Sebastian Vettel (Aston Martin) vezette a versenyt.

Az élen állandósultak a pozíciók, majd a 31. körben Lance Stoll a célegyenesben defektet kapott és törte rommá az autóját, ami miatt a pályára hajtott a biztonsági autó. A mezőny hátsó feléből szinte mindenki kiállt kereket cserélni, az elől lévők viszont nem akartak pozíciókat veszíteni.

Az újraindítás után Vettel megelőzte Leclerc-t, majd Pierre Gaslyt (Alpha Tauri) is, így a negyedik helyre lépett előre. Már-már úgy tűnt, eseménytelenül zárul a futam, de a 46. körben az élen haladó Verstappen szinte ugyanott kapott defektet, mint Stroll – ezúttal piros zászlóval szakították félbe a versenyt. Mintegy 40 perc várakozás után folytatódhatott a küzdelem állórajttal.

Hamilton jobban lőtt ki, de mivel túlmelegedett a fékje, nem tudott elfordulni az első kanyarban, a címvédő visszaesett utolsónak, így Pérez győzelmét nem fenyegette senki, Vettel ölébe hullott a második hely, míg Gasly lett a harmadik.

„Nagyon boldog vagyok, de persze sajnálom Maxot, nagyon jó munkát végzett, meglehetett volna a kettős győzelem. Jó tempóm volt végig, ám Lewis nyomás alatt tartott szinte végig. A második rajtom nem sikerült jól, de most nagyot nőtt az önbizalmam” – értékelte első Red Bullos, pályafutása második futamgyőzelmét Pérez.

„Nagyon nehezen indult a szezon, de ezúttal jó volt a tempónk – jelentette ki a második Vettel. – Nagyon jó volt a rajtom, sikerült pozíciókat nyernem. Figyeltem az abroncsokra, sokakat meg tudtam előzni. Nagyon boldog vagyok, nem számítottunk erre az eredményre. Jól ment az autó, nagyon jól éreztem magam” – tette hozzá.

„Nem is tudom, hogy mit mondjak, elképesztő verseny volt – kezdett bele az értékelésbe a harmadik Gasly. – Az autó nagyon jól működött az egész hétvégén, végre összejött a dobogó. Nagyon akartam ezt, fontos pontokat szereztünk” – mondta a francia, aki az utolsó pillanatig csatázott Leclerc-rel a dobogóért. Ötödikként Lando Norris (McLaren) zárt, a hatodik Fernando Alonso (Alpine) lett. Pontot szerzett még Cunoda, Sainz, valamint Ricciardo és Kimi Räikkönen (Alfa Romeo).

A Mercedes a csapat történetében negyedszer maradt pont nélkül – legutóbb a 2018-as Osztrák Nagydíjon történt ez meg –, ezúttal az egész futamon szenvedő Bottas 12., Hamilton pedig tizenötödikként zárt.

A vb két hét múlva, Franciaországban folytatódik.

A vb-pontverseny élmezőnyePilóták: 1. Verstappen 105 pont, 2. Hamilton 101, 3. Pérez 69. Konstruktőrök: 1. Red Bull 174 pont, 2. Mercedes 148, 3. Ferrari 94.

Al-Musszalam 2017 óta a szervezet első számú alelnöke volt.