Zsámbéki Gábor;Színház- és Filmművészeti Egyetem;Gáspár Máté;

- Felmondott a Színművészeti Egyetemen Zsámbéki Gábor és Gáspár Máté

„A modellváltás valódi célja nem az oktatás korszerűsítése, színvonalának emelése, hanem a minőséget és a hagyományokat semmibe vevő erőszakos térfoglalás, a szabad gondolat korlátozása” – közölte az egyetem vezetése.

Azonnali hatállyal felbontotta a Színház- és Filmművészeti Egyetemmel kötött szerződését Zsámbéki Gábor, miután az egyetem kuratóriumának élére Vidnyánszky Attilát nevezték ki – írja a hvg.hu.

„Zsámbéki Gábor, aki 1979 óta oktatott színészosztályokat, felbontotta szerződését a Színház- és Filmművészeti Egyetemmel. Szeptember 1-től, az új kuratórium belépésétől kezdve már nem tanít ott” – közölte az oktató.

A Kossuth-díjas és Jászai Mari-díjas rendező, színházigazgató, illetve a Budapesti Katona József Színház alapító tagja azt is megjegyezte, hogy döntéséről további nyilatkozatot nem kíván adni, ám figyelembe ajánlotta a növendékei által előadott videót, melyet az SZFE Youtube-csatornájára töltöttek fel július elején. Ebből világossá válhat, miként gondolkodik a kialakult helyzetről és az ezt megelőző eljárás módjáról – üzente.

Gáspár Máté, az Elméleti és Művészetközvetítői Intézet megbízott vezetője a Facebookon közölte, hogy minden posztjáról lemond a Színművészeti Egyetemen.

Úgy fogalmazott, „mivel a kinevezett kuratórium az egyes részszempontrendszereknek sem felel meg, s így összességében hatványozottan alkalmatlannak tűnik az egyetem által előzetesen megfogalmazott és kommunikált elvárásrendszernek, kollektív szerepvállalásuk számomra objektíve elfogadhatatlan. Belátva azonban, hogy a miniszteri döntés megmásítására nincsen ráhatásom, a kuratórium személyi összetétele, az abból kiolvasható hatalmi szándékok, a modellváltás elve és gyakorlati megvalósítása elleni tiltakozásul egyetemi oktatói megbízásomról és egyéb funkcióimról ezennel lemondok.”

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium pénteken jelentette be, hogy a Színművészeti kuratóriumi elnöke Vidnyánszy Attila rendező, a Nemzeti Színház főigazgatója, egyetemi tanár lesz, akit már korábban „megszólítottak”, hogy vegyen részt az alapítványi munkában. Az intézmény szeptemberben kerül alapítványi fenntartásba, az ITM pedig felsorolta az alapítvány tagságát is.

A cél az „erőszakos térfoglalás, a szabad gondolat korlátozása”

A Színház- és Filmművészeti Egyetem szenátusa közleményben reagált a döntésre. Ebben azt írták, a sajtóból ismerték meg a leendő fenntartónkat – a Színház- és Filmművészetért Alapítványt – irányító kurátorok névsorát.

„A névsor világossá tette, hogy a kuratórium megbízója sem a kurátorok személyére tett javaslatainkat, sem a kiválasztásukra kidolgozott szakmai szempontrendszerünket nem vette figyelembe. Szemben a korábban lebegtetett lehetőséggel az egyetem egyetlen képviselője sem kapott helyet a testületben”– fogalmaztak.

Hozzátették, hogy a kuratórium nem ismeri az SZFE valós működését. Szerintük Vidnyánszky Attila személyében olyan elnök kapott felhatalmazást, aki nyilatkozataival évek óta következetesen és céltudatosan rombolja az egyetem hírnevét. A kuratórium további tagjainak ugyanakkor nincs számot tevő felsőoktatási tapasztalata – hangsúlyozták.

„Mindezek együttesen ismét azt bizonyítják, hogy esetünkben a modellváltás valódi célja nem az oktatás korszerűsítése, színvonalának emelése, hanem a minőséget és a hagyományokat semmibe vevő erőszakos térfoglalás, a szabad gondolat korlátozása”– írták a közleményben.

Fáradhatatlanságával és szaktudásával ezreknek adja vissza a látást Afrikában dr. Hardi Richárd, akiről Hajdú D. András készített díjnyertes fotósorozatot és dokumentumfilmet.