;

Australian Open;

Rafael Nadal legyozte a korábban Roger Federert búcsúztató görög teniszezot, Sztefanosz Cicipaszt

- Alakul az álomdöntő Melbourne-ben

A férfiaknál második helyen kiemelt Rafael Nadal jutott a fináléba, aki a papírforma szerint a ranglistavezető Novak Djokoviccsal meccselhet majd. A nőknél új győztest, s világelsőt is avatnak.

Csütörtökön visszatért a klasszikus ausztrál nyár Melbourne-be, délutánra 41 fokig emelkedett a hőmérséklet. Az első női elődöntőt, amelyben a cseh Petra Kvitova és az amerikai Danielle Rose Collins mérte össze erejét még nyitott tetővel kezdték, ám az első szettben, 4:4-es állásnál megállították a játékot, s behúzták a tetőt. Kvitova ekkor szó szerint, de átvitt értelemben is fellélegezhetett, ugyanis ő a mezőny egyik legjobbja fedett pályán. A folytatásban 7:6-ra hozta az első szettet, a második játszmában pedig kiütötte Collinst, egyetlen játékot sem engedett ellenfelének.

A második elődöntőben aztán a japán Oszaka Naomi gondoskodott arról, hogy ne legyen cseh házi döntő. A US Open címvédője 6:2, 4:6, 6:4-re verte – a korábban a 23-szoros Grand Slam-győztes Serena Williams ellen négy meccslabdát hárító – Karolina Pliskovát.

A szombati finálé tétje nemcsak az Australian Open serlege lesz, hanem a világelsőség is: amelyik teniszező megnyeri az év első Grand Slam-viadalát, az kerül hétfőn a WTA-rangsor élére. A 21 éves Oszaka és a 28 esztendős Kvitova sem vezette még a világranglistát, utóbbi ráadásul még nem is nyert GS-tornát.

A férfiaknál csütörtökön csak az első elődöntőt játszották le, a 17-szeres Grand Slam-győztes Rafael Nadal viszont játszi könnyedséggel, három szettben (6:2, 6:4, 6:0) intézte el a görög Sztefanosz Cicipaszt. A címvédő Roger Federert búcsúztató athéni teniszező – aki először jutott elődöntőbe Grand Slam-tornán – csupán 1 óra 46 percig izzasztotta spanyol riválisát.

A 2009-es bajnok Nadal 25. GS-döntőjére készülhet úgy, hogy a US Open óta sérülések miatt az első tornáján szerepel, de eddig szettet sem vesztett az Australian Openen. Ötödik melbourne-i fináléjéban a világelső Novak Djokovic vagy a francia Lucas Pouille lesz az ellenfele vasárnap. Kettejük mérkőzése magyar idő szerint pénteken 9 óra 30 perctől lesz látható az Eurosport 1-en.

Djokovicék ütközetét megelőzően két magyar érdekeltségű finálét is rendeznek Melburne-ben. A női párosban címvédő Babos Tímea és Kristina Mladenovic ellenfele a 6 órakor kezdődő fináléban a Samantha Stosur, Csang Suaj ausztrál-kínai páros lesz a Rod Laver Arenában. (A döntő azóta véget ért, Babosék sajnos alulmaradtak ellenfelükkel szemben.)

A 17 esztendős Nagy Adrienn honfitársa páholyából tekintheti meg az összecsapást, kivéve ha az nem ütközik a saját meccsükkel. Az MTK teniszezője ugyanis csütörtökön bejutott a junior párosok döntőjébe. A japán Nacumi Kavagucsival az oldalán 6:4, 2:6, (10-7)-re verte döntő rövidítésben a 7. helyen kiemelt francia Loudmilla Benceikh-et és a máltai Francesca Curmit. A harmadik helyen kiemelt magyar, japán kettős a fináléban a nyolcadikként rangsorolt Chloe Beck, Emma Navarro amerikai duóval méri össze erejét a 8 óra körül kezdődő fináléban. Nagy korábban a nyolcaddöntőben búcsúzott egyesben.

Legutóbb Babos Tímeának sikerült juniorként a női páros döntőjébe jutni Melbourne-ben, ő 2010-ben a kanadai Gabriela Dabrowskival alulmaradt a fináléban, mint ahogy Szávay Ágnes is 2005-ben a cseh Nikola Frankovával. Az eddigi egyetlen lány páros győzelem Kapros Anikó nevéhez fűződik, ő 2000-ben az ausztrál Christina Wheeler oldalán ünnepelhetett az Australian Openen, s emellett az egyest is megnyerte.