;

Hungaroring;Hamilton;Magyar Nagydíj;

- Hamilton győzött a Magyar Nagydíjon

Az utolsó körökig úgy tűnt, hogy a Mercedes kettős győzelmet arat, ám Bottas előbb Vettellel, majd Ricciardóval ütközött, így három pozíciót is bukott.

Rendkívül izgalmasan alakult a Magyar Nagydíj időmérőedzése, a szeszélyes időjárásnak köszönhetően az utolsó pillanatokban a négyszeres világbajnok Lewis Hamilton szerezte meg a pole pozíciót márkatársa Valtteri Bottas előtt, így a két Mercedes indulhatott vasárnap az első sorból.

A rajt előtt egyperces gyászszünettel emlékeztek meg Sergio Marchionnéról, a Ferrari szerdán elhunyt elnökéről, majd a startot követően Hamilton meg tudta tartani pozícióját, mint ahogyan Bottas is. Mögöttük azonban a Ferrari két pilótája Kimi Räikkönen és Sebastian Vettel helyet cserélt, a négyszeres világbajnok német kezdte üldözni Bottast.

Hamilton a 10. körben már négy másodperccel vezetett Bottas előtt, közben a negyedik pozícióban száguldó Räikkönen arra panaszkodott a csapatrádióban, hogy problémája akadt a kulacsával és nem tud inni. A Ferrari bokszából megerősítették, hogy a finn pilóta kulacsát elfelejtették csatlakoztatni, így Räikkönen a futam ideje alatt nem tudott inni.

Räikkönen a 14. körben kiállt a bokszba kereket cserélni, a Mercedes pedig egy körrel később kihívta Bottast. A címvédő autójára csak öt körrel később raktak friss abroncsokat, de az élre kerülő Vettelt még ezután is kint tartotta a pályán csapata, hogy minél jobban növelje a különbséget. A 32. körben 14.5 másodperc volt az előnye, de amikor a 39. körben a bokszba hajtott, ez már csak 7.8 mp volt, mert a lekörözéseknél többen is feltartották. Időközben Räikkönen ismét kereket cserélt, a legtovább a 12. helyről startoló Daniel Ricciardo várt, ő a 45. körben állt ki, a negyedik helyről, és csak egy pozíciót veszített. Ekkor már márkatársa Max Verstappen nem volt versenyben, lévén az autója ideje korán felmondta a szolgálatot.

Húsz körrel a vége előtt már körvonalazódott, hogy Vettel számára csak a második Bottas megelőzése lehet reális, mivel az éllovas Hamilton előnye egyre nőtt. A hajrában Vettel nagy lendülettel támadta Bottast, aki bár lassabb volt, a végsőkig próbálta őrizni pozícióját. A német versenyzőnek végül sikerült megelőznie finn riválisát, de a két autó a manőver közben összeért, a Mercedes első szárnyának jobb széle letört, a Ferrari bal hátsó gumija azonban sértetlen maradt. Bottas mellett Räikkönen is elment, majd a finn Ricciardóval is ütközött, végül az ausztrál is megelőzte a finn versenyzőt.

„Úgy érkeztünk meg a Hungaroringe, hogy tudtuk, a Ferrari lesz az esélyes, de hogy ennyi pontot tudtunk szerezni, az abszolút meglepett” - nyilatkozta a futam után Hamilton, aki hatodik alkalommal győzött Mogyoródon, az idei szezonban ötödször, pályafutása során pedig 67. alkalommal állhatott a dobogó felső fokára. „Örülök, hogy az utolsó néhány verseny ennyire jól sikerült számunkra, és minden egyes dolgozónak hálás vagyok a nagyszerű munkáért, amit a csapatnál végeznek. Jó pihenést kívánok nekik is, aztán pedig ugyanilyen keményen meg fogjuk nyomni a szezon második felét is.”

A negyedik helyről startoló Vettel ugyan két helyet előrébb lépett, így sem volt maradéktalanul elégedett. „Zűrös futam volt, a kerékcserénél is voltak gondjaink, rossz helyről indultunk. Tudtuk volna tartani Lewis versenytempóját, de sajnos nem voltunk közvetlen mögötte. Nem ideális a második hely, de talán ezúttal ezzel is elégedettek lehetünk.”

A vb egy hónap szünet után, augusztus utolsó hétvégéjén folytatódik Belgiumban.

A Magyar Nagydíról készült képösszeállításunkat itt találja.

A pontszerzők1. Hamilton (Mercedes) 1:37:16.427 óra 2. Vettel (Ferrari) 17.123 másodperc hátrány 3. Räikkönen (Ferrari) 20.101 mp h. 4. Ricciardo (Red Bull) 46.419 mp h. 5. Bottas (Mercedes) 50.000 mp h. 6. Gasly (Toro Rosso) 1:13.273 perc h. 7. Magnussen (Haas) 1 kör h. 8. Alonso (McLaren) 1 kör h. 9. Sainz Jr. (Renault) 1 kör h. 10. Grosjean (Haas) 1 kör h.
A vb élmezőnyePilóták: 1. Hamilton 213 pont 2. Vettel 189 3. Räikkönen 146 Konstruktőrök: 1. Mercedes 345 pont 2. Ferrari 335 3. Red Bull 223

A magyar labdarúgó-válogatott csapatkapitánya egyelőre nem tudja, hol folytatja pályafutását, de továbbra sem akar hazatérni az NB I-be.