tenisz;US Open;Rafael Nadal;Grand Slam-bajnok;Kevin Anderson;

Fotó: AFP/Jewel Samad

- US Open - Történelmi spanyol-siker

A világelső spanyol Rafael Nadal 16. Grand Slam-bajnoki címét szerezte meg az amerikai nyílt teniszbajnokságon, miután a vasárnap éjszakai fináléban három játszmában (6:3, 6:3, 6:4) legyőzte a dél-afrikai Kevin Andersont. Az idei Roland Garroson is nyertes Nadalnak ezzel immáron 16 GS-győzelme van, így az örökranglistán továbbra is csak az idén hozzá hasonlóan két nagy tornán nyertes Roger Federer előzi meg 19 elsőségével.

„Egyszerűen hihetetlen, ami idén történt. Bajokkal, sérülésekkel és rossz játékkal teli évek után minden összejött” – mondta a döntő után a spanyol klasszis.

Nadal 2014 óta – egészen az év elejéig – csak árnyéka volt önmagának. Folyamatosan csuklósérülés gyötörte, időközben vakbélműtéten esett át, s sokan azt vizionálták, 2014-es párizsi sikere után képtelen lesz nagy tornán diadalmaskodni. Az idei Garroson viszont igazolta, hogy nem véletlenül tartják a valaha élt egyik legjobb salakos játékosnak, ezúttal pedig kemény borításon sem talált legyőzőre.

Érdekesség, hogy ellenfele is komoly sérülés után tért vissza a pályára: Anderson súlyos csípősérülésből felépülve jutott el a döntőig New Yorkban.

"Mivel egy korúak vagyunk, gyermekkorunk óta sokszor találkoztunk egymással, egész életemben csodáltam Rafa játékát, aki a tenisz egyik legismertebb nagykövete - jelentette ki Anderson. - Nem így képzeltem el a döntőt, de Nadal nagyszerű játékos és legyőzött."

Hispánok az élen
Nadal sikerével megerősítette vezető helyét a férfi teniszezők világranglistáján. Érdekesség, hogy hétfőtől a női ranglista élén is egy hispán versenyző áll, a nyolcaddöntőben búcsúzó Garbine Muguruza személyében. Korábban még sosem vezették egy időben spanyolok a női és férfi rangsort.
Ami a magyarokat illeti: Babos Tímea négy, Gálfi Dalma hat helyet csúszott vissza, így előbbi a 63., utóbbi a 148. helyen áll. A férfiaknál azonban pozitív változás történt: Fucsovics Márton négy, Balázs Attila három helyet lépett előre. Előbbi így a 113., utóbbi a 164. helyen található.

Gyárfás Tamást ugyan jelölték, ő azonban nem vállalja az elnökjelöltséget a Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) szeptember 24-én sorra kerülő tisztújító közgyűlésén.