;

Fa Nándor;Vendée Globe;célba érés;földkerülő szólóvitorlás;

,,Drága barátaim, éljenek a magyarok, éljenek a franciák” FOTÓ: AFP/LOIC VENANCE

- Fa Nándor újra megkerülte a bolygót

Legalább fél év kell majd, hogy feldolgozzam, ami a verseny alatt történt, nagy küzdelem volt, de megérte – hangzott tegnap délben Fa Nándor első magyar nyelvű nyilatkozata még hajója fedélzetén, miután a vízen egyedül eltöltött 93 nap, 22 óra 52 perc után kikötött a Vendee Globe céljánál, a francia Les Sables d’Olonne kikötőjében.

Száz napon belül akarta teljesíteni a legkeményebbnek tartott földkerülő szólóvitorlás verseny távját, így eredménye saját bevallása szerint messze felülmúlja elképzeléseit, ahogyan a 8. helyezés is, amit elért, hiszen reálisan a 10-15 hely valamelyikére számított. Arra a legbüszkébb, hogy egyetlen egyszer nem kellett megmásznia az árbocot, ami annak köszönhető, hogy ő tervezte és építette a Spirit of Hungary-t.

Fa Nándor a 27 850 mérföldes, több mint 50 ezer kilométeres távot 12,35 csomós (22 km/óra) átlagsebességgel teljesítette, célba érésével pedig egyben a Vendée Globe korrekordere is lett, hiszen 63 évesen eddig senki nem tudta végigfutni a versenyt. Hosszú és nagyon alapos felkészülés, éveken át tartó technikai és fizikai tervezés, építkezés, előkészület után tavaly november 6-án indult el a 29 hajóból álló mezőnyben, amelyből azonban az óceáni kihívásokat 11 vitorlás nem bírta, és feladni kényszerült a viadalt. A magyar hajósnak ez volt a harmadik megméretése a kikötés és segítség nélküli földkerülő versenyen, először 1992/93-ban a legjobb nem franciaként ötödik helyen ért célba 128 nap után.

,,Drága barátaim, éljenek a magyarok, éljenek a franciák" – kiáltotta magyarul és angolul, szinte önkívületben a boldogságtól a verseny hatalmas színpadán ugrálva, táncolva a veteránnak számító versenyző a sok ezer ünneplőnek, köztük a szép számmal megjelent magyaroknak. A beérkezés előtti órákat már élőben lehetett figyelni a magyar hajó Facebook oldalán is, a szurkolók ezrei itt fejezték ki örömüket és elismerésüket Fa Nándornak, aki máris új terveken töri a fejét, de hajót már csak másoknak akar tervezni és építeni. Most utoljára kerülte meg a bolygót egyedül, egy 18 méter hosszú vitorlás fedélzetén.

Hivatalosan is bejelentette visszavonulását Risztov Éva olimpiai bajnok úszó."Harmincegy éves vagyok, az embernek néha tudnia kell valamit abbahagyni, valahol pedig el kell kezdeni egy civil életet" - mondta a Facebook-oldalán közvetített élő videóban a 2012-es londoni olimpián 10 kilométeren győztes versenyző.