;

Bundesliga;Bayern München;Pep Guardiola;Robert Lewandowski;

Lahm és Thomas Müller tapsa nemcsak a nézőknek, hanem Lewandowskinak (középen) is szólt FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/LENNART PRE

- Lewa: öt gól, négy rekord

Robert Lewandowski, a Bayern München lengyel légiósa bekerült a német labdarúgó Bundesliga történelemkönyvébe. S mindössze kilenc perc is elegendő volt számára erre. Egészen pontosan 8 perc és 59 másodperc. Ennyi idő alatt szerzett mesterötöst.

Pep Guardiola a szünetben cserélte be a Dortmund korábbi játékosát a tavalyi ezüstérmes Wolfsburg elleni rangadón, aki félelmetes, mit művelt. Miközben szünetben még a vendégcsapat vezetett Münchenben, a 60. percben már 5-1-et mutatott az eredményjelző, s ötször volt kiírva Lewandowski neve. A 27 éves csatár az 51., az 52., az 55., az 57. és a 60. percben volt eredményes. Guardiola is el volt ragadtatva Lewandowski teljesítményétől. „Öt gól kilenc perc alatt! Ilyet sem játékosként, sem edzőként nem éltem át”. A lengyel támadó sorban döntötte meg a rekordokat.

Először „csak” a leggyorsabb Bundesliga-mesterhármas fűződött a nevéhez, aztán a négy, majd az öt leggyorsabb találat csúcsát mondhatta magáénak. A következő rekordokat adta át a múltnak. Csereként erre még senki sem volt képes a Bundesligában öt gólt szerezni. Eddig Michael Tönniesé volt a legsebesebb mesterhármas, amelyet öt perc alatt szórt. A mesternégyesek királya Martin Petrow volt, akinek 17 perc is elég volt erre. A leggyorsabb mesterötös pedig Dieter Hoeness nevéhez fűződött, akinek 21 perc alatt sikerült ennyiszer megzörgetnie az ellenfél hálóját. Szakértők szerint Lewandowski rekordja olyan, mintha valaki 9,50 alatt futná a száz métert. Olyan csúcs, amit talán soha senki sem lesz képes megdönteni.

A meccs után Guardiola hitetlenkedve, s látható csodálattal nyújtotta a kezét Lewandowskinak. Guardiola szintén úgy véli, ilyen sporttörténelmi pillanatnak aligha lehet még egyszer részese. Bár a tréner a meccs előtt azt közölte, hogy Lewandowski már teljesen egészséges, mégis csak a kispadra ültette támadóját. A szünetben azonban alaposan felforgatta hátrányban lévő csapatát, a „Lewa” Thiago helyére érkezett, a sokáig sérüléssel bajlódó spanyol, Javi Martinez honfitársát, Juan Bernatot váltotta, így David Alaba, aki addig belső védőt játszott, balhátvéd lett. Az eredmény is mutatja, milyen remekül kifizetődött az átalakítás.

„Ez egyszerűen őrületes volt. Csak lődöztem a kapura, de eszembe sem jutott, milyen pillanatokat élhetek át. 1-1-nél még azt gondoltam, kell lőnünk egy gólt, hogy megfordítsuk a meccset. Amikor másodszorra is eredményes voltam, csak azt mondogattam magamnak: így tovább! Óriási este volt ez számomra” – lelkendezett a főszereplő, Lewandowski. Csapattársai szintén el voltak ragadtatva a teljesítménytől. A Bayern csapatkapitánya, Philipp Lahm szerint hétszer is betalálhatott volna. Jerome Boateng pedig a világ egyik legjobb csatárának nevezte.

Hiába nem kezdett ennyire jól a bajnokságban 26 éve a Köln, Dárdai csapatának sikerült megállítania a „kecskéket”. A Hertha BSC Ibisevic két találatával verte a vendég kölnieket. Ez azt jelzi, hogy a magyar válogatott volt szövetségi kapitánya megtalálta azt a góllövőt, aki iránt már régóta áhítozott. Közismert, hogy Salomon Kalouval nagyon sokszor elégedetlen volt az elefántcsontparti támadó nem éppen fényes helyzetkihasználása miatt. Dárdai is a boszniai csatárt méltatta a találkozó után.

„Mindig azt mondogattam, tudjuk, hogy mire képes Vedad Ibisevic. Az ő érkezésével rengeteget fejlődött a támadójátékunk. Legközelebb talán kicsit korábban kellene megszereznünk második találatunkat. Mégis remek teljesítményt láthattunk egy jó ellenféllel szemben” – emelte ki a magyar szakvezető. A Hertha, amely hat találkozójából tíz pontot gyűjtött, az OptaFranz statisztikai oldal szerint a 2007-2008-as bajnoki évad óta nem kezdte ennyire jól a bajnoki idényt. Akkor egyébként hat meccsen 12 pontot szereztek annak a Lucien Favrénak a vezetésével, aki múlt vasárnap távozott a Mönchengladbach kispadjáról.

Bundesliga, 6. forduló
Keddi eredmények: Bayern München-Wolfsburg 5-1, Darmstadt-Werder Bremen 2-1, Hertha BSC-Köln 2-0, Ingolstadt-Hamburger SV 0-1.
Az élcsoport: 1. Bayern München 18 (6 meccsből), 2. Dortmund 15 (5), 3. Wolfsburg 11 (6), 4. Schalke 04 10 (5; 7-5-ös gólarány), 5. Hertha BSC 10 (6; 7-7).

A Red Bull komolyan gondolja, hogy a jövő évtől kiszáll a Forma-1-es világbajnoki sorozatból, amennyiben nem sikerül olyan motort szereznie, mellyel az első helyért harcolhat.