X_Foci VB 2014;Németország;foci vb;

Miroslav Klose történelmi találata    Fotó: Getty Images/Laurence Griffiths

- Német focisuli, Klose csúcsdöntése

Sokan féltették Brazíliát a németek elleni elődöntőtől, de ami a 90 perc alatt történt, az vélhetően a legvadabb német szurkolói álmokban sem fordult elő: harminc perc alatt tönkreverték a hazai pályán az aranyra ácsingózó selecaót, amely történetének legsúlyosabb vereségét szenvedte el. Joachim Löw csapata pedig 1990 után ismét bejutott a fináléba. Brazília-Németország 1-7 (0-5).

Németország és Brazília másodszor találkozott világbajnokságon, de az a 2002-es vb finálé volt. Akkor a brazilok nyertek, ráadásul tétmeccsen valamennyi találkozójukat megnyerték a Nationalelf ellen. A mostani tornán viszont a németek mutattak jobb formát, ráadásul amíg ők a legjobb csapatukkal állhattak ki a meccsre, addig Scolari mester csapatából két meghatározó játékosa hiányzott: a sérült Neymar és az eltiltott Thiago Silva.

Mindenesetre az első percekben nem úgy tűnt, hogy tartalékos lenne a brazil válogatott, szinte a kapujukhoz szögezték a németeket, ám egy Neuer védésen kívül komoly veszélyt nem jegyezhettünk fel. Nem úgy a másik oldalon, amikor a 8. percben Khedira még az előtte tébláboló Kroosba lőtte a labdát, ám utána Németország olyan 20 percet varázsolt a gyepre, amire senki sem mert gondolni.

A 11. perctől a 30. percig a földbe döngölték a brazilokat! Előbb Thomas Müller talált be, majd Klose lőtte be magát a futball történelmébe, hiszen ez a 16 vb-gólja volt a 36 éves csatárnak, amivel immár egyedüli csúcstartóvá vált. Aztán két perc alatt lőtt kettőt Kroos, majd a 29. minutumban Khedira még egyet.

Értik? Fél óra alatt 5-0-ra vezetett Németország!

A nézőtéren zokogtak a hazai szurkolók, és nem akarták elhinni, hogy egy másik válogatott képes így megalázni a selecaót. Abszolút jól mutatta az erőviszonyokat, hogy amikor a 32. percben Kroos lövése az egyik hátvéd kezéről pattant az alapvonalon túlra, a reklamálni induló középpályást a mosolygó Khedira egy kézlegyintéssel nyugtatta meg, mintegy jelezve, hagyd haver, nem éri meg idegeskedni…

Szívfacsaró volt látni ezt a brazil válogatottat, amely vélhetően tényleg a leggyengébb csapat, amely valaha a pályára lépett. Nulla védelem, láthatatlan középpálya, tehetetlen csatársor. És ezen – vélhetően – a két hiányzó sem tudott volna segíteni. Úgy telt el az első 45 perc, hogy a kaput sem találták el a brazilok.

A szünetben már ezrek indultak haza, míg a brazilok megint nekiestek a németeknek, és akárcsak az első percekben, Neuer megint bravúrral hárított egy éles beadást, majd Oscar közeli lövését védte lábbal. Nyomtak a brazilok, ám Paulinho a 16-oson belülről kétszer is a német kapust találta telibe. Szegény embert az ág is húzta, avagy a selecaónak semmi sem akart sikerülni. Ráadásul a mexikói bíró még egy büntetőt sem akart nekik adni, holott sorra dobálták fel magukat a 16-oson belül.

Majd ismét kiszabadultak a németek, és a Thomas Müller-Julio Cesar párbajt egy percen belül mindkétszer a brazil kapus nyerte: egyszer szögletre tisztázott előre, másodszor hatalmas bravúrral védte a bal felsőbe tartó lövését. A 67. percben aztán meghűlt a vér megint a hazai drukkerekben: egy mintaszerű kontra után Julio Cesar az utolsó pillanatban mentett Schürrle elől. A cserecsatár aztán két perc múlva megmutatta, ki az úr a háznál, és Lahm mértani centerezését a hálóba belsőzte.

Fél tucat német gól, és még hátra volt ekkor húsz perc. És ezt nagyon sajnálhatták a brazilok, ugyanis Schürrle ismét utat talált a kapuba. Azért elég irigylésre méltó, ha egy kapitánynak ilyen cserecsatára van, aki a csúcstartó Klosét váltva tíz perc alatt duplázott.

A német közönség ollézott, a brazil pedig végleg elindult hazafelé. 1950 után 2014-ben sem nyer a selecao világbajnoki címet hazai pályán.

Németország minden idők legnagyobb vereségét mérte Brazíliára – eddigi egy 1920-as 0:6 volt Uruguay ellen a negatív csúcs –, amely még sosem kapott hét gólt egy meccsen.

Egészen tegnapig… És ezen az sem segített, hogy Oscar a 91. percben betalált.

Mert – pestiesen szólva – egy hétig tartott csak a brazil álom…

Brazília-Németország 1-7 (0-5)
Elődöntő, Belo Horizonte
, Mineirao Stadion, 58 ezer néző. Jv.: Marco Rodríguez (mexikói)
Brazília:
 Julio Cesar – Maicon, David Luiz, Dante, Marcelo – Fernandinho (Paulinho, 46.), Luiz Gustavo – Bernard, Oscar, Hulk (Ramires, 46.) – Fred (Willian, 71.).

Németország: Neuer – Lahm, Boateng, Hummels (Mertesacker, 46.), Höwedes – Khedira (Draxler, 76.), Schweinsteiger – Özil, Kroos, Müller – Klose (Schürrle, 58.).

Gól: Oscar (91.) illetve Müller (11.), Klose (23.), Kroos (24., 25.), Khedira (29.), Schürrle (70., 79.)

Sárga lap: Dante (68.)