Európa-bajnokság;Mocsai Lajos;férfi kézilabda-válogatott;

Mocsai Lajos gondban, valahogy fel kell ráznia a csapatát FOTÓ: MTI/KOVÁCS TAMÁS

- Nagy nélkül nagy fiaskó

A magyar férfi kézilabda-válogatott csak az első 20 percben tudta tartani a lépést a világbajnok spanyol csapattal a dániai Európa-bajnokság nyitányán, és végül sima vereséget (34-27) szenvedett. Mocsai Lajos szövetségi kapitány szerint lehetett volna szorosabb is a mérkőzés, Ilyés Ferenc, a csapat kulcsembere pedig a játékvezetőkben találta meg a vereség egyik okát.

Tudvalévő volt, hogy a Nagy Lászlót nélkülöző magyar válogatottnak nehéz dolga lesz a világbajnoki címvédő Spanyolország ellen, de arra mégsem számítottunk, hogy a rivális ennyire alárendelt szerepre kárhoztatja a Mocsai-csapatot. A magyar válogatott negyedóra elteltével érkezett meg a kontinenstornára, és ez megengedhetetlen, nemhogy a spanyolok, de a csoport bármely tagja ellen is - máskülönben három sima vereséggel csomagolhat már az első hét végén.

Támadásban erőtlenek voltak Iváncsikék, a spanyolok pedig indításból, felállt fal ellen, szélről s egyáltalán, mindenhogyan eredményesek voltak, és hétgólos előnyre tettek szert. A második félidőben egyfelől azért állandósult a differencia, mert az ibériaiak nem érezték szükségét a további erőfeszítésnek, másfelől azért, mert a magyarok csak-csak belelendültek a játékba.
Ilyés Ferenc, a magyar csapat egyik kulcsjátékosainak szavaiból azonban az derült ki, hogy azért más is közrejátszott.

Elmondta, a szünetről úgy jöttek ki, hogy megpróbálják megfordítani az eredményt, s ez azért nem sikerült, mert a szlovén játékvezető duó "nem engedte öt gólnál közelebb" őket. Noha a spanyol válogatott presztízse talán tényleg érzékelhető volt a bíróknál, ez az eredményt nem befolyásolta.  Egyébként maga a kapitány sem ebben látta a fő problémákat.

"Mostani felállásunkban kellett egy kis tapasztalat, hogy játékba lendüljünk. A csapatunkból hiányzik még az összhang" - szögezte le a Mocsai Lajos, s a mesteredző azt is elmondta, hogy a kezdeti indiszponáltságból adódóan maradtak ki eleinte a helyzetek, márpedig "az a csapat, amely az elején nem él lehetőségeivel, komoly hátrányba kerül".
"Később, amikor az együttes feloldódott, ez a második félidőre volt jellemző, improvizatívabban, keményebben kézilabdázott" - tette hozzá.

Mocsai elmondta továbbá, hogy elégedetlen volt az átlövők teljesítményével, igaz, visszafogottabb teljesítményük a játékhiányra vezethető vissza, s mindemellett rámutatott arra is, hogy azok a fázisok, amik az első félidő első és utolsó tíz percében történtek, a világbajnok ellen egyszerűen nem megengedhetőek.

Lékai Máté szintén erre hívta fel a figyelmet, majd így folytatta: "A második félidőre kicsit jobban összeállt a támadójátékunk, de a védekezésben sajnos 17-17 kapott góllal nem lehet meccset nyerni. Ki kell elemezni a látottakat, és az izlandiak ellen jobban kell teljesíteni" - szögezte le.

A másik oldal nyilván igen elégedetten konstatálta az Eb-debütálást, Manuel Cadenas szövetségi kapitány dicsérte csapatát, kiemelve, hogy az első parti egy világeseményen mindig nehéz, ezúttal viszont fölöttébb magabiztosan kézilabdáztak tanítványai. "Végig uraltuk a mérkőzést, támadásban és védekezésben egyaránt. Nagyon elégedett vagyok" - értékelt a szakember.

A magyar csapat ma 18 órakor az izlandiak ellen folytatja a szereplést, s azon a mérkőzésen - legalább is papíron - jobb esély mutatkozik a pontszerzésre. A továbbjutás szempontjából roppant fontos összecsapás következik!

Hamisított olimpiai jelvényeket foglaltak le az orosz-kínai határon - közölte hétfőn az orosz szövetségi vámhatóság.